بهلول تکلوی روز سه شنبه افزود: از محل صندوق توسعه ملی برای بخش دام از جمله زنبور عسل تسهیلات و اعتباراتی در نظر گرفته نشده ولی به لحاظ جایگاه ویژه استان اردبیل این معاونت پیگیری ها و مذاکرات متعدد با مدیر بانک کشاورزی استان انجام داد.
او اظهار کرد: در حوزه بانک کشاورزی کشور تمام زنبورداران بالای 500 کلنی کندو برای دریافت تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی به بانک کشاورزی معرفی شده و در حال حاضر مراحل قانونی خود را طی می کند که در سطح کشور بی نظیر است.
تکلوی افزود: اطلاع رسانی لازم برای پرداخت تسهیلات از محل سامانه بهین یاب به صورت گسترده در تمام شهرستان ها از جمله شهرستان خلخال صورت گرفته و تمام زنبوردارانی که نیاز به تسهیلات دارند در سامانه ثبت نام و در کمیته تسهیلات با توافق بانک های عامل به بانک ها معرفی شده و مراحل قانونی خود را طی می کند و افرادی که در بانک تکمیل پرونده کرده اند موفق به دریافت تسهیلات شده و یا خواهند شد.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی جهاد کشاورزی اردبیل ، وی اضافه کرد: از محل اشتغال فراگیر (طرح تکاپو) زنبورداری استان جز اولویت های این معاونت اعلام شده که با اعطای تسهیلات کم بهره زنبورداران زحمتکش از این اعتبارات بهره مند خواهند شد.
در دولت تدبیر و امید از سال 1393 و پیگیری های لازم اتحادیه زنبورداران در استان اردبیل تشکیل شد.
استان اردبیل در تولید عسل رتبه سوم کشوری و در میانگین تولید عسل از هر کلنی کندوی عسل رتبه اول کشور در کلنی سنتی (شهرستان خلخال) رتبه اول را به خود اختصاص داده است. طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : دوشنبه 6 آذر 1396 | 01:58 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، حسن رکنی در حاشیه بازدید از غرفه‌های ایران در چهل و پنجمین کنگره بین‌المللی آپی‌موندیا در استانبول ترکیه، گفت: خوشبختانه در چند سال اخیر، صنعت زنبورداری کشور، پیشرفت قابل قبولی داشته که عملکرد مثبت صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در این بخش، یکی از مهم‌ترین عوامل آن به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه گاهی زنبورداران نیازمند کمک‌های مالی در مواقع خاص هستند، افزود: به عنوان مثال، تامین دارو یا غذا برای گذران کندوها در زمستان اگرچه شاید به مقدار جزئی باشد، اما اهمیت زیادی دارد که چنانچه به موقع و سریع تامین نشود، ممکن است خسارت‌های جبران ناپذیری به زنبوردار وارد کند. بنابراین صندوق با خروج از بروکراسی‌های غیرضروری و چابک‌سازی فعالیت‌های خود، طی سال‌های گذشته توانست این موضوع را به درستی مدیریت کند.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: با تلاش‌های صورت گرفته توسط مدیران صندوق، نخستین زنجیره تولید فراورده‌های زنبور عسل در استان اصفهان شکل گرفت و چنین حرکتی می‌تواند موفقیت بیشتر زنبورداران در بازار را به همراه داشته باشد.

رکنی با اشاره به حضور پرقدرت زنبورداران ایرانی در چهل و پنجمین کنگره بین‌المللی آپی‌موندیای ترکیه اظهار کرد: آموزش و ارتقای سطح علمی زنبورداران، یکی دیگر از اقدامات مثبت و قابل تقدیری است که صندوق در اجرای آن از هیچ اقدامی فروگذار نکرد. حتی حضور ایرانیان در نمایشگاه آپی‌موندیا در سال جاری، مرهون تلاش‌های بی‌وقفه صندوق و تسهیل روند کارها بوده است.

وی افزود:همین عمل می‌تواند در راستای دانش‌افزایی زنبورداران ایرانی و آشنایی با به‌روزترین تجهیزات این صنعت بسیار موثر باشد و شاید اگر اقدام صندوق نبود، این اتفاق به راحتی نمی‌افتاد.

رکنی یادآور شد: البته مراودات با دیگر کشورها از جمله آفریقای جنوبی و ایجاد ارتباط بین تولیدکننده‌های دو کشور، از دیگر تسهیلاتی است که صندوق برای زنبورداران فراهم کرده است.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، معتقد است تامین نیاز مالی اتحادیه‌های استانی بر اساس نیازشان، با کمترین بروکراسی و سخت‌گیری از جمله اقدامات صندوق است که ارتقای توان مالی تولیدکنندگان و در نتیجه افزایش بهره‌وری در کل صنعت را به همراه داشته به طوری که در مقایسه با دیگر صندوق‌های زیربخش دام، صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری صنعت زنبورداری بسیار چابک‌تر و به‌هنگام‌تر عمل کرده است.

به گفته وی، یکی از برنامه‌هایی که صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور دنبال می‌کند، تجاری سازی دستاوردهای ایستگاه‌های اصلاح نژاد ملکه زنبورعسل در راستای افزایش عملکرد کندوها است.

رکنی اضافه کرد: این ایستگاه‌ها تولید ملکه زنبور عسل را در دستور کار داشته و آنها را در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهد؛ در عین حال، فعالانی که علاقه‌مند به استفاده از خون جدید برای به‌نژادی هستند و یا قصد دارند از ژن‌های روز برای تولید ملکه بهره ببرند، بعد از بررسی‌های کمیته فنی دفتر طیور، واردات ملکه یا مواد ژنی برای آنها امکان‌پذیر خواهد بود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از 80 هزار تن عسل در کشور تولید شد، گفت: در سال‌های گذشته تولید ژل رویال در کندوهای ایران بسیار ناچیز بود، اما با ورود صندوق به این عرصه و آموزش بهره‌برداران، اکنون تولید این محصول به بیش از 200 کیلوگرم در سال رسیده است. بنابراین حتی اگر 10 درصد زنبورداران به ازای هر کندو، یک کیلوگرم ژل رویال به بازار عرضه کنند، ارزش افزوده ایجاد شده با کل عسل تولیدی برابری می‌کند.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 5 آذر 1396 | 08:08 ق.ظ | نویسنده : | نظرات
«عفت رئیسی سرحدی» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: اکنون عسل و ژل رویال غیرکیفی و بدون آنالیز و ملکه زنبور بی نام نشان از کشورهای مختلف در حال ورود به کشور است که با قیمت های بالا به دست تولیدکنندگان و مصرف کنندگان داخلی می رسد.
وی اظهار داشت: این اقدام توسط عده ای دلال و سودجو انجام می شود که به دلیل سودجویی و پول کلان به جیب زدن با شایع کردن غیرکیفی بودن نژاد ملکه زنبور عسل ایرانی و تاثیر آن روی کمیت و کیفیت، صنعت زنبورداری کشور را همانند صنعت کرم ابریشم در معرض خطر انقراض قرار داده اند به شکلی که صنعت زنبورداری با تداخل نژادی و آمیختگی نژادی می تواند همانند صنعت کرم ابریشم ایران از بین برود.
وی اضافه کرد: سودجویان ملکه های زنبور عسل بی هویت و دارای بیماری را با قیمتی بین 50 تا 100 دلار خریداری و به کشور وارد می کنند اما با قیمت های بین 15 تا 20 میلیون ریال (1.5 تا 3 میلیون تومان) در اختیار زنبورداران قرار می دهند.
وی گفت: درحالی که قیمت نژاد ملکه زنبور عسل ایرانی از گونه «آپیس ملیفرا» با قیمت های بین 600 تا 700 هزار ریال (60 تا 70 هزار تومان) به فروش می رسد.
این مسئول صنفی با بیان اینکه نژاد ملکه زنبور عسل یکی از گزینه های تاثیرگذار در کمیت محصول است، گفت: نژاد ملکه زنبور عسل ایرانی نیز در شرایط جوی مناسب و مراتع خوب در هر کندو بین 20 تا 25 کیلوگرم عسل تولیدی دارد بنابراین عوامل دیگری همچون تغییرات جوی، گرما، تغذیه و ریزگردها در کاهش تولید عسل موثر هستند و ملکه تنها گزینه موثر یک زنبورستان نیست بلکه بخشی نیز به ساختار کندو باز می گردد.
به گفته وی، نژاد ملکه زنبور عسل در جمع آوری عسل تاثیرگذار است و هیچ تاثیری بر کیفیت محصول ندارد.
مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران کشور گفت: طی سالهای اخیر صنعت زنبورداری به لحاظ کمی از رشد خوبی برخوردار بوده در حالی که از لحاظ کیفی به دلیل نبود نقدینگی، دارو و امکانات و تجهیزات رشد مناسبی نداشته ایم.
وی صنعت زنبورداری کشور را زودبازده دانست و اظهارداشت: طی سالهای اخیر برخی از بیکاران و مشاغل دیگر به سمت این صنعت روی آورده اند که به دلیل نداشتن آگاهی و دانش کافی باعث ایجاد مشکلاتی در بخش شده اند بنابراین تولیدکنندگان ما با افزایش آگاهی و دانش علمی خود نباید اجازه بدهند برخی سودجو از فضای فعلی کشور به نفع خود بهره مند شوند.

* هرگونه واردات عسل و ملکه زنبور ممنوع است
مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران کشور تصریح کرد: طبق نظام قانون حفظ ذخایر ژنتیکی و قانون نظام جامع دامپروری کشور واردات عسل، ژل رویال و ملکه زنبور عسل ممنوع است و باید با واردکنندگان برخورد قانونی صورت گیرد.
رئیسی سرحدی با اشاره به اینکه طی سالهای اخیر برای خلوص سازی نژاد زنبور عسل ایرانی اقدامات مهمی صورت گرفته است، اضافه کرد: هرگز واردات زنبور عسل به شکل رسمی نداشته ایم مگر اینکه برای فعالیت های تحقیقاتی و رصد فعالیت ملکه های داخلی و خارجی به تعداد محدود انجام شده باشد.
وی افزود: طبق آمارها اصلاح نژاد زنبور عسل در آلمان پس از 80 سال به نتیجه رسید و این درحالیست که ما کمتر از 20 سال است که روی این موضوع فعالیت داریم و اگر قرار است موسسه تحقیقات زنبور عسل طرح های خود را در صورت تامین بودجه مناسب پیگیری کند، باید در زمان تحقق آنها کوشا باشد تا تولید کننده داخلی به سمت تامین ملکه زنبور عسل وارداتی سوق داده نشود.
به گفته وی، به تازگی بودجه ای از معاونت فناوری رئیس جمهوری برای تحقیقات زنبور عسل داده شده است.

* بخش عمده زنبورستان های کشور آلوده به بیماری های وارداتی هستند
رئیسی یکی از معضلات واردات قاچاق ملکه زنبور عسل بروز بیماری های ناشناخته عنوان کرد و افزود: اکنون بیشتر زنبورستان های کشور دچار بیماری های ناشناخته و وارداتی هستند و تنها تعداد محدودی زنبورستان آلوده نیستند و یا حداقل به یک یا دو بیماری آلوده اند که به طور حتم یکی از آن بیماری ها وارداتی است.
وی با بیان اینکه هنوز بیماری «واروا» زنبور عسل در زنبورستان های کشور ریشه کن نشده است، گفت: مبارزه با این بیماری نیازمند مبارزه همگانی و منطقه ای است.
این مقام صنفی معتقد است، چنین اقداماتی می تواند بیوتروریسم به شمار بیاید زیرا با ورود یک بیماری باید داروهای مورد نیاز آن نیز تامین و وارد شود.
مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران کشور گفت: زنبوردار ایرانی با کمبود نقدینگی، سرمایه در گردش مواجه است و پول کافی برای تامین دارو برای مبارزه با بیماری ها ندارد.
رئیسی سرحدی ادامه داد: حتی برخی شرکت های تولیدکننده داخلی نیز به دلیل نبود حمایت های دولتی در تامین مواد اولیه مورد نیاز دارو با مشکل هزینه بالای تمام شده محصول مواجه اند که زنبورداران توان خرید داروهای تولید داخلی را نیز ندارند در حالی که بیماری های صنعت زنبورداری مثل بیماری واروا همانند سن گندم نیازمند حمایت دولتی برای ریشه کن شدن است.

* عرضه عسلک به جای عسل در فروشگاه های بالای شهر
مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران کشور از عرضه عسلک به جای عسل با قیمت های بالا در فروشگاه های بالای شهرها خبر داد و اظهارداشت: محصولی با عنوان عسلک که نتیجه تغذیه زنبور از درخت است، به جای عسل کیفی در فروشگاه های بالا و متوسط نشین شهر با نشان های تجاری خارجی و قیمت هایی بین 700 هزار تا 1.5 میلیون ریال (70 تا 150 هزار تومان) عرضه می شوند.
وی بر این باور است که سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان طبق قانون باید از ورود، عرضه و فروش این گونه عسل های وارداتی غیرکیفی در فروشگاه ها و مراکز خرید و خرده فروشی ها جلوگیری کند.
وی اضافه کرد: البته ممکن است برخی شرکت های داخلی نیز از عسل های وارداتی غیرکیفی با اختلاط کردن استفاده کنند که این نیز یک تخلف است و باید با متخلفان برخورد شود.

* مبادله ژل رویال چینی از سه میلیون تا 100 میلیون ریال
رئیسی سرحدی تصریح کرد: اکنون زنبورداران جوان ما در بحث توسعه محصول از نژادهای ایرانی در هر زنبورستان بین 6 تا 25 کیلوگرم ژل رویال تولید می کنند که قیمت هر کیلوگرم آن از زنبورستان 60 میلیون ریال (6 میلیون تومان) و در سطح بازار نزدیک 80 میلیون ریال (8 میلیون تومان) است.
وی اظهار داشت: با اقدامات آموزشی صورت گرفته به نظر می رسد بتوانیم سالانه تولید ژل رویال کشور را به 200تا 300 کیلوگرم در سال برسانیم.
وی گفت: برخی گزارش ها حاکی از آن است که برخی ژل رویال را به وفور خریداری و از مبادی ورودی وارد و برخی دیگر آنها را خریداری می کنند به طوری که ژل رویال چینی را سه میلیون ریال (300 هزارتومان) می خرند و در داخل کشور با قیمت بین 80 تا 100 میلیون ریال (8 تا 10 میلیون تومان) در سطح بازار به فروش می رسانند.
این مقام صنفی بر این باور است که برای حمایت از این صنعت و جلوگیری از واردات عسل و مشتقات آن باید مجموع دستگاه های نظارتی از جمله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سازمان تعزیرات کشوری، سازمان دامپزشکی کشور و گمرک جمهوری اسلامی ایران همکاری های نزدیکی با اتحادیه سراسری زنبورداران کشور داشته باشند تا این صنعت زودبازده شکست نخورد و به حیات خود ادامه دهد.

* یک دهم کلونی های زنبور عسل ایران بیمه دارند
وی اظهارداشت: طبق مسئولیت حرفه ای کسب و کار زنبوداران کشور از حقوق و امکانات اولیه خود شامل بیمه تامین اجتماعی و بیمه صندوق بیمه محصولات کشاورزی نیستند این بدان معناست که از تعداد نزدیک 8 میلیون کلونی زنبور عسل تنها 800 هزار مورد شامل بیمه صندوق بیمه محصولات کشاورزی می شود که بیانگر آن است که یک دهم کلونی ها بیمه دارند.
وی زنبورداری را کاری سخت و زیان آور دانست و افزود: در بحث حمایت و بیمه زنبورداران گفته می شود دولت به صندوق ها بدهکار است در حالی که تعداد زیادی از زنبورداران با بیماری های مختلف از جمله بیماریهای کلیوی بیماری های ستون فقرات و دیسک دست و پنجه نرم می کنند.
وی افزود: نقش زنبور عسل که با عمل گرده افشانی باعث افزایش کیفی و کمی محصولات کشاورزی دامی و زراعی می شود، در بیشتر کشورها به منظور حمایت از تولیدات به زنبورداران بابت قراردادن کندوهای زنبور عسل پول می پردازند و حمایت می کنند؛ حتی در کشور ترکیه و سایر کشورهایی که آنقدر طبیعت شان دچار مشکلات نشده زنبور عسل تنها حشره گرده افشان که توسط زنبورداران حفاظت می شود.
وی بر این باورست که نیاز ایجاد ظرفیت های قانونی توسط مجلس داریم زیرا نمی شود یک واحد تولیدی با این همه خواص تولیدکنندگی دچار مشکلات متعدد باشد.
رئیسی سرحدی اظهارداشت: عسل ایران از جمله بهترین عسل هایی است که سرشار از خواص گیاهان دارویی است یعنی اینکه مصرف حداقل یک قاشق عسل تضمین سلامتی بوده و کاهش مصرف داروهای شیمیایی را به دنبال دارد.
به گزارش ایرنا، سال گذشته حدود 81 هزارتن محصول عسل در قالب هفت میلیون و 45 هزار کلونی و توسط 78 هزار نفر زنبوردار تولید شده است.
به گفته عفت رئیسی مدیرعامل سراسری اتحادیه زنبورداران کشور، بیش از 50 درصد زنبورداران فاقد پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : شنبه 4 آذر 1396 | 09:09 ق.ظ | نویسنده : | نظرات
رئیس انجمن ملی زنبورداران و تولیدکنندگان عسل ضمن تاکید بر صدور گواهی استاندارد اجباری برای عسل، به مصرف کنندگان توصیه کرد که عسل‌های با موم به هیچ عنوان مصرف نکنند.

عبدالرضا بیگناه در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در خانه ملت حضور یافتیم و به نمایندگی از زنبورداران کشور مشکلات و معایب این حوزه را مطرح کردیم تا به دنبال راهکار اساسی در حل این مشکلات باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در این جلسه صدور گواهی استاندارد اجباری برای عسل و همچنین ارائه راهکارهایی برای به حداقل رساندن آلودگی های ملکه‌های ایرانی به انواع کنه‌ها و موضوع ازدیاد جمعیت زنبورهای عسل و تخم گذاری بیشتر با توجه جدی به حوزه شناسایی و پرورش ملکه های سالم با همکاری جهاد کشاورزی را خواستار شدیم.

رئیس انجمن ملی زنبورداران و تولیدکنندگان عسل، ضرورت تخصیص اعتبارات لازم به ویژه تسهیلات کمک بهره بانکی را در قالب تسهیلات سرمایه در گردش به زنبورداران و همچنین تولیدکنندگان و پرورش دهندگان ملکه زنبور عسل، ژل رویال، زهر زنبور و موم را خواستار شد.

بیگناه به تفکیک بخش زنبور عسل از اداره کل طیور و زنبور عسل و ارتقای آن را به اداره کل زنبور عسل کشور به همراه رسیدگی به وضعیت بیمه تامین اجتماعی زنبورداران اشاره کرد و گفت: خواستار تخصیص اعتبارات لازم برای اصلاح نژاد ملکه زنبور عسل و همچنین تامین اعتبار برای تولید ملکه در کشور با توجه به نیاز فعالان این عرصه هستیم.

وی همکاری رسانه ها در فرهنگسازی مصرف عسل و بالا بردن سرانه مصرف عسل بدون موم را در کنار حمایت از صنعت بسته بندی عسل و صنایع مرتبط در راستای صادرات مهم دانست و بیان کرد: با توجه به اینکه تولید و توزیع داروهای قاچاق و تقلبی در بازار فعالان عرصه زنبور عسل را تهدید می‌کند باید از تولید و توزیع این داروها جلوگیری شود تا بهداشت جامعه دچار مخاطره نشود.

رئیس انجمن ملی زنبورداران و تولیدکنندگان عسل ایران ضرورت افزایش سرمایه صندوق حمایت از صنعت زنبورداری را یادآور شد و خاطرنشان کرد: از طرف دولت و به منظور ارائه خدمات بهتر به صنعت زنبورداری به ویژه به استان هایی که سرمایه لازم را در صندوق ندارند باید شرایط مطلوبی فراهم شود.

بیگناه ادامه داد: خواستار حذف زنبورداری در سامانه مربوط به سازمان دامپزشکی، حمل و نقل و پایانه های کشور به دلیل سیر پیچیده اداری که اسباب سردرگمی و اتلاف وقت را در زمان کوچ زنبورداران به وجود می آورد هستیم.

وی اهمیت نظارت دقیق و بیشتر بر نحوه توزیع عسل توسط دستگاه های اجرایی مسئول از جمله معاونت غذا و دارو، دامپزشکی و تعزیرانت حکومتی را یادآور شد و افزود: این نظارت ها سبب می شود تا در کنار حفظ سلامت مصرف کنندگان جلوگیری از عرضه عسل های نامرغوب و بی نام و نشان و فاقد علامات استاندارد و وزارت بهداشت و درمان را شاهد باشیم.

رئیس انجمن ملی زنبورداران و تولیدکنندگان عسل ایران اظهار کرد: در حال حاضر بیش از 73 هزار نفر در عرصه زنبورداری در کشور فعالیت می کنند؛ به طوری که با داشتن 669 هزار کندو سالانه بیش از 77 هزار تن عسل در کشور و روانه بازار مصرف می کنیم.

وی گفت: در تلاش هستیم تا مرکز تحقیقات عسل و زنبور عسل را در استان های تولیدکننده عسل نظیر اردبیل، مازندران و اصفهان راه اندازی کنیم.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : جمعه 3 آذر 1396 | 08:45 ق.ظ | نویسنده : | نظرات
به گزارش ایلنا، عبدالرضا بیگناه در جمع خبرنگاران گفت: ارائه تسهیلات به زنبورداران و تولیدکنندگان با هدف حمایت مطلوب از این قشر نیز برای ما حائز اهمیت بسیار است که به همین منظور تاکنون اقدامات مناسبی انجام یافته و از این پس نیز به همین منوال ادامه خواهد یافت تا بتوانیم در سطح کشور به جایگاه مطلوبی در تولید و عرضه محصول عسل دست یابیم.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین اهدافی که در حال حاضر به دنبال آن هستیم صدور گواهی استاندارد اجباری برای عسل است که با پیگیری‌های انجام یافته انتظار بر این است که بتوانیم این مهم را در آینده‌ای نزدیک محقق کنیم.

بیگناه تاکید کرد: تمام تلاش ما بر این است که مرکز تحقیقات عسل در استان‌های عسل‌خیز کشور راه‌اندازی شود تا بتوانیم تولیدات داخلی کشورمان از جمله عسل را که از کیفیت بسیار بالایی نیز برخوردار است به همگان معرفی کنیم.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : پنجشنبه 2 آذر 1396 | 12:44 ب.ظ | نویسنده : | نظرات