نایب رئیس اتحادیه سراسری زنبورداران درباره عرضه عسل‌های تقلبی در بازار هشدار داد و گفت: عسل‌های تقلبی زیادی در بازار عرضه می‌شود که خارج از کندو و بدون دخالت زنبور ساخته می‌شوند.

فرامرز حیدری در گفتگو با مهر درباره میزان تولید عسل طی سال‌جاری در کشور، اظهارداشت: وزارت جهادکشاورزی باید آمار نهایی و دقیق تولید را اعلام کند که هنوز به جمع بندی کاملی در این زمینه نرسیده است.

وی با بیان اینکه امسال استان‌های مختلف شرایط متفاوتی در زمینه تولید عسل دارند، گفت: امسال تولید این محصول در استان لرستان حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش داشته این درحالی است در استان آذربایجان شرقی ما با کاهش شدید تولید این محصول مواجه هستیم.

نایب رئیس اتحادیه سراسری زنبورداران اضافه کرد: امسال به دلیل تغییرات اقلیمی که شاهد آن هستیم، وجود ریزگردها، خشکسالی و عدم تعادل بین مرتع و زنبور عسل، به احتمال زیاد با کاهش تولید عسل طبیعی و سالم در کشور روبرو خواهیم بود.

حیدری قیمت عسل طبیعی را مورد اشاره قرار داد و گفت: قیمت تمام شده تولید این نوع عسل برای تولیدکنندگان بین ۳۰ تا ۳۵ هزارتومان است و نرخ آن برای مصرف کننده باید بین ۴۵ تا ۵۰ هزارتومان باشد.متاسفانه قیمت عسل در بازار نوسانات زیادی دارد و بر نحوه تولید، عرضه، بهداشت و استاندارد آن‌ها از سوی دستگاه‌های مسئول، نظارت چندانی وجود ندارد.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران استان لرستان ادامه داد: آزمایشگاه مرجع اتحادیه سراسری زنبورداران کشور به مرحله بهره برداری رسیده است و در این آزمایشگاه عسل تولیدی به طور کلی آنالیز و سلامت و استاندارد آن تایید می‌شود.

حیدری افزود: کسانی که مایل باشند می‌توانند به این آزمایشگاه مراجعه و درخواست آنالیز محصولشان را کنند. وی با اشاره به افزایش عسل‌های تقلبی در بازار، اضافه کرد: عسل‌های تقلبی زیادی در بازار عرضه می‌شود که خارج از کندو ساخته می‌شوند و تولید آنها توسط زنبور انجام نمی‌شود.

حیدری عسل‌هایی را که توسط فروشندگان دوره گرد به فروش می‌رسند، از جمله محصولات تقلبی عنوان کرد و گفت: عسلی که قیمت آن بین ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان است، نمی‌تواند عسل طبیعی باشد.

نایب رئیس اتحادیه سراسری زنبورداران کشور به این پرسش که برآورد می‌شود چند درصد عسل‌های موجود در بازار تقلبی باشد؟ پاسخ داد: آماری در این زمینه ندارم و نمی‌توانم درباره آن اظهارنظر کنم. طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : جمعه 30 مهر 1395 | 01:11 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، فرزین فرهادی اظهار کرد: به‌منظور بررسی موانع و مشکلات کلنی‌های زنبور عسل در شهرستان قائم‌شهر، سرشماری از این کلنی‌ها توسط پنج اکیپ صورت گرفته است.

وی افزود: بدست آوردن آمار افراد شاغل در این رشته، تعداد کندوها، یافتن اطلاعات مرتبط با ثبت مشخصات رکوردگیری، تعداد مهاجران به این شهرستان، میزان عسل استحصالی حاصل در دوره زمانی تولید عسل در تصمیم گیری صحیح و اصولی برای دستگاه‌های ذیربط جهت برنامه‌ریزی و خدمات‌دهی از اهداف سرشماری است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم‌شهر با بیان اینکه بیش از 474 نفر در صنعت پرورش زنبورعسل در این شهرستان اشتغال دارند، گفت: پیش‌بینی می‌شود تولید عسل به‌طور میانگین برای هر کندو زنبورعسل 14 کیلوگرم باشد. فرهادی ادامه داد: 45 هزار کلنی در این شهرستان وجود دارد و میزان تولید به بیش از 530 تن برسد.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : شنبه 17 مهر 1395 | 12:39 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
حالا فصل برداشت محصول زحمات زنبوردارانی است که چندماه شبانه‌روز پای کندوها بوده‌اند اما کارشناسان می‌گویند میزان محصول با زحمتی که زنبورداران متحمل می‌شوند، تناسبی ندارد و بهره‌وری تولید عسل در کشور پایین است.

افزایش بهره‌وری تولید عسل نیاز به فرهنگ‌سازی دارد

معاون وزیر جهاد کشاورزی در مراسم رونمایی از سامانه معاملات صنعت زنبورداری گفت: ایران حدود 7 میلیون کلونی زنبور دارد که از این منظر، رتبه چهارم دنیا در اختیار ماست اما در تولید عسل که به ۸۰ هزار تن در سال می‌رسد، در ردیف هفتم جهان قرار می‌گیریم. این نشان می‌دهد با اینکه 4 تا 5 درصد تولید دنیا را به خود اختصاص داده‌ایم ولی متوسط تولید هر کلونی ما نسبت به کشورهای دیگر پایین است. رکنی یادآور شد: برای رسیدن به حد مطلوب، لازم است فرهنگ‌سازی قوی و مستمر انجام گیرد تا زنبوردار، برای کوچ کندوها با مشکل مواجه نشود.

برای مثال بیشتر کشورهای دنیا به زنبوردار پول می‌دهند تا کندوی خود را به مزرعه آنها بیاورد. این در حالیست که ما حدود هشت سال است با همکاران خود بحث می‌کنیم تا به آنها ثابت شود که زنبور نه‌‌تنها برای منابع طبیعی زیانی ندارد، بلکه مفید است و بهره‌وری را افزایش می‌دهد. به گفته وی، وقتی توانسته‌ایم طول پرورش مرغ را از ۱۴ هفته به 5 هفته کاهش دهیم و از طرف دیگر تولید شیر را از ۱۲ کیلو در واحدها به‌طور میانگین به بالای ۳۰ کیلوگرم برسانیم، چرا در زنبور نتوان بهره‌‌وری را افزایش داد؟رکنی در پایان تاکید کرد: در سال ۹۲ ضریب خوداتکایی در محصولی مانند گندم، ۶۷ درصد بود اما این عدد در سال زراعی گذشته با 5 میلی‌متر بارندگی کمتر به ۱۰۲ درصد رسید. این در صورتی است که میزان آسیب‌پذیری در گندم بسیار بیشتر از زنبور است و بنابراین می‌توان به‌راحتی بهره‌وری را در این بخش افزایش داد و رسیدن به این هدف، تنها به همت و تلاش تولیدکنندگان مربوط است.

دولت برای حمایت از زنبورداران چه کرده است؟
مصطفی قوانلو، تولید‌کننده و کارشناس صنعت زنبورداری با بیان اینکه افزایش بهره‌وری تولید عسل شرایطی دارد که باید به آن توجه کرد، به «کسب‌وکار» گفت: مساله اول استفاده از روش‌های علمی در زنبورداری است. زنبورداری در کشور ما هیچ تغییری نسبت به 50 سال پیش نکرده ولی دنیا به سمت استفاده از زنبورهای مولدتر و مقاوم‌تر رفته است.

کندوهای ما هم هیچ تغییری نداشته درصورتی که اگر علم را به‌کار بگیریم و کندوهای بهتری بسازیم، راندمان تولید عسل بالاتر می‌رود. زنبورداران ما اغلب آموزشی ندیده‌اند و گاهی تلفات زنبور آنها با یک آموزش ساده بسیار کاهش پیدا می‌کند. زنبوردار برای توسعه کارش نیاز به تسهیلات و حمایت دارد ولی صندوق حمایت از صنعت زنبورداری برای تسهیلات دادن به زنبورداران خرد شرایط سختی دارد.

 بانک‌ها هم که اصولا زنبورداری را به‌عنوان یک شغل به رسمیت نمی‌شناسند که به آن تسهیلات بدهند. اینکه بگوییم زنبورداران برای افزایش بهره‌وری تولید همت کنند، یک حرف ساده است ولی دولت بگوید برای حمایت از این صنعت چه کرده است؟طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : جمعه 16 مهر 1395 | 02:12 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
نماینده بخش خصوصی صنعت زنبورداری کشور، از جزئیات سامانه مربوط به معاملات زنبورداران که صبح امروز برای نخستین‌بار در کشور رونمایی شد، خبر داد. مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور، امروز در حاشیه رونمایی از سامانه معاملات صنعت زنبورداری، به ایانا گفت: این سامانه با هدف کمک به فعالان صنعت و با همکاری بانک توسعه تعاون ایجاد شده است.

بهزاد بانکی‌پور، با اشاره به اینکه درآمد تعاونی‌ها به واسطه این طرح افزایش خواهد یافت، افزود: اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها می‌توانند از این پس نیازهای خود را در قالب زنجیره قبل و بعد از تولید از طریق سامانه تأمین کنند. وی خاطرنشان کرد: صندوق نیز منابع مالی خود را به این سامانه انتقال خواهد داد و شکل کار، از حالت نقدی به گردش کالا و اعتبار تبدیل می‌شود.


به گفته بانکی‌پور، با این کار، رقابت مناسب در قیمت‌گذاری ایجاد شده و معاملات شفاف انجام می‌گیرد. ضمن اینکه معاملات صورت‌گرفته توسط بانک توسعه تعاون تضمین شده و ایمن است. همچنین کالاها شناسنامه‌دار و قابل پیگیری خواهد بود.نخستین کنگره زنبور عسل ایران زمستان امسال برگزار می‌شود

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور در بخش دیگری از سخنانش، درباره ارتقای سطح علمی زنبورداران عنوان کرد: قرار است نخستین کنگره زنبور عسل ایران در بهمن سال جاری با هدف افزایش دانش تولیدکنندگان و استفاده از آخرین دستاوردهای علمی دنیا برگزار شود.

وی ادامه داد: بحث‌های علمی و آموزشی، بررسی آخرین دستاوردهای تحقیقاتی و قرائت مقالات علمی درباره صنعت زنبورداری از مهم‌ترین مواردی است که در کنگره گنجانده شده است. البته از چند دانشمند مطرح جهان نیز دعوت شده تا در این مراسم حضور یابند.

بانکی‌پور تصریح کرد: صندوق حمایت از صنعت زنبورداری، اگرچه خدمات مالی و اعتباری خود را مانند گذشته دنبال می‌کند، اما این منابع باید هدفمند و اثربخش هزینه شود تا ارزش افزوده بالاتری را نصیب صنعت کند. مانند بحثی که درباره تولید ژل رویال افتاد که مقدار آن به ۲۰۰ گرم برای هر کندو می‌رسید، اما با انتقال دانش و تکنولوژی جدید، می‌توان از هر کندو تا یک کیلوگرم از این محصول را نیز استحصال کرد.

وی در پایان اظهار داشت: اکنون متأسفانه ژل رویال از چین وارد کشور می‌شود که بنده نمی‌تواند کیفیت آنها را تأیید کنم، اما به‌نظر می‌رسد با توجه به پیشرفت تولیدکنندگان در این زمینه باید در آینده‌ای نزدیک، واردات آن ممنوع شود.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : پنجشنبه 15 مهر 1395 | 03:07 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
نماینده بخش خصوصی زنبورداران از خالی بودن مسئله زنبور و تولید عسل در برنامه ششم خبر داد. مدیرعامل اتحادیه زنبورداران ایران امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت: متاسفانه با وجود اهمیتی که عسل در امنیت غذایی و سلامت جامعه دارد، رد پایی از زنبور در برنامه ششم توسعه دیده نمی‌شود.

عفت رئیسی‌سرحدی با اشاره به اینکه چنین خلائی مانند یک پارادوکس در مقایسه با سلامت مردم به‌نظر می‌رسد، افزود: البته تنها یک‌جا از برنامه ششم درباره این حشره صحبت شده که آن هم درباره مجاز بودن انتقال زنبور عسل در زمین‌های انفال است، اما هیچ خبری از توسعه یا حمایت از این صنعت به چشم نمی‌خورد.


به گفته وی، کشور ما گریزی از جهانی شدن و تهیه خوراک سالم برای جامعه خود ندارد و در این راستا باید از استانداردهای جهانی مانند فائو و WTO تبعیت کنیم، اما اکنون با نادیده گرفتن زنبور در برنامه‌های توسعه‌ای، از پیشرفت باز مانده‌ایم؛ در حالی که این صنعت کماکان به رشد خود ادامه داده و باید ملزومات قانونی آن نیز فراهم شود.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران ایران با بیان مشکلاتی که تولیدکننده‌ها با آن درگیر هستند، خاطرنشان کرد: متأسفانه گرم شدن زمین، افزایش ریزگردها، بحران آب و داروهای گران قیمت و بی‌کیفیت، از جمله مهم‌ترین عواملی است که صنعت را با خود درگیر کرده است؛ به‌گونه‌ای که متوسط تولید هر کندو در سال جاری به پنج کیلوگرم عسل رسید، اما این عدد برای کشوری مانند ترکیه ۲۰ کیلوگرم برآورد می‌شود.

رئیسی‌سرحدی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: از هفت میلیون کندویی که در کشور وجود دارد، حداکثر ۷۰۰ هزار عدد از آنها تحت پوشش بیمه هستند، این در حالی است که در ۱۵ سال پیش با دو میلیون کلونی، ۸۰۰ هزار کندو بیمه بودند؛ بنابراین باید بهبود چنین وضعیتی اقدامات اساسی از طرف دولت انجام گیرد.

وی ادامه داد: تبدیل شدن استاندارد اجباری عسل به استاندارد تشویقی، یکی از تصمیماتی بود که به هیچ عنوان صلاح صنعت در بطن آن وجود نداشت. زیرا تولیدکنندگانی که محصول سالم، بهداشتی و طبیعی تولید می‌کردند، دچار ضرر و زیان شدند. در صورتی که آمارها وجود هفت میلیون نفر دیابتی ثبت شده را در کشور نشان می‌دهند که می‌توان با تغذیه مناسب تولید شده از زنبور، از مقدار آنها کاست.

رئیسی سرحدی در پایان تأکید کرد: افزایش تولید عسل، تولید بره‌موم و ژل رویال، از مهم‌ترین اهدافی است که توسط اتحادیه متبوع دنبال می‌شود.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : چهارشنبه 14 مهر 1395 | 02:49 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
رکنی در همایش هم‌اندیشی سهامداران و مدیران صندوق حمایت از توسعه زنبورداری کشور که در سالن نعمتی جم وزارتخانه برگزار شد، گفت: بحث آموزش در کنار تامین نهاده‌ها، می‌تواند باعث افزایش بهره‌وری شود و اقتصاد خانوارهایی که فعالیت زنبورداری دارند را بهبود بخشد و تولیدات کیفی و کمی بیشتری را در پی داشته باشد.

وی با بیان این که باید تلاش کنیم صنعت زنبورداری کشور از تولید تک‌محصولی خارج شود، گفت: برای توسعه چندجانبه عسل، علاوه بر تولید عسل، تولیدات دیگری همچون تولید ژل رویال، بر موم، گرده و ... را نیز باید داشته باشیم که در این میان تولید ژل رویال از اتفاقات مهمی است که می‌تواند ارزآوری اقتصادی بسیار بالایی برای زنبورداران داشته باشد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، بر هدف‌گذاری تولید حدود یک کیلوگرم ژل رویال از هر کندوی زنبور عسل تاکید کرد و گفت: با انجام آموزش‌های لازم و استفاده از تجارت و تکنیک‌ها و اساتید کشورهای دیگر از جمله چین که در امر تولید ژل رویال بسیار موفق بوده‌اند، می‌توان به این امر دست یافت.

وی افزود: خوشبختانه امسال تولید ژل رویال بر روی 40 کندوی زنبور عسل آغاز شده که با توجه به واکنش‌های ژنتیکی، بحث محیطی، چگونگی تغذیه و همچنین پشتکار و همت زنبورداران، توانسته‌ایم حدود 20 تا 25 کیلوگرم ژل رویال از این میزان کندوی زنبور عسل تولید کنیم.

این مسوول اظهار داشت: انتظار ما استمرار افزایش تولید ژل رویال به عنوان ماده غذایی ارزشمند است به طوری که این ماده غذایی با دارا بودن جنبه دارویی، تجارت، صادرات و ارزآوری می‌تواند اقتصاد زنبورداران را تقویت کند.

به گفته وی، قیمت ژل رویال حدود 300 تا 500 دلار است و در کشور ما تا حدود هفت تا هشت میلیون تومان معامله می‌شود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که نزدیک به هفت میلیون کلنی زنبور عسل در کشور وجود دارد، تصریح کرد: از این میزان کلنی زنبور عسل، با متوسط حدود 11 کیلوگرم، نزدیک به 80 هزار تن عسل در کشور تولید می‌شود.

به گفته وی، ایران هفتمین کشور از نظر تولید عسل در دنیاست به طوری که حدود 4.5 درصد تولید عسل دنیا مربوط به ایران است و سرانه تولید و مصرف بیشتر از متوسط جهانی است اما به لحاظ تعداد کلنی چهارمین کشور در دنیا هستیم، بنابراین به تناسب تعداد کلنی که داریم میزان تولید پایین است و متوسط تولید از هر کلنی نسبت به متوسط جهانی پایین‌تر است.

این مسوول خاطرنشان کرد: با اصلاح نژاد، انجام کارهای ژنتیکی و ... می‌توان در صنعت زنبورداری کشور تحول ایجاد کرد و قدم‌های بلندی در افزایش تولید برداشت به طوری که در کلنی‌های زنبور عسل اگر از هر کندو بتوانیم یک کیلوگرم عسل بیشتر برداشت کنیم می‌توانیم تولید را افزایش دهیم.

رکنی با بیان این که در حال حاضر کشورهای مختلفی به دنبال توسعه ارتباطات با ایران هستند گفت: تفاهم‌نامه ‌ای بین ایران و آفریقای جنوبی در زمینه پرورش زنبور عسل و تولید عسل منعقد شده که امیدواریم در استمرار این برنامه‌ها، بتوانیم زمینه صادرات عسل را از طریق آفریقای جنوبی به عنوادیگر کشورها فراهم کنیم.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی بر فرهنگ‌سازی حضور زنیورداران در مزرعه تاکید کرد و گفت: در این راستا پیشنهاد تشکیل کارگروه گرده‌افشانی با مشارکت سه معاونت زراعت، باغبانی و تولیدات دامی را داده‌ایم که با این کار مشترک، اهمیت گرده‌افشانی بیشتر ظهور و بروز پیدا کند و این حشره مفید در مزارع ما مورد استفاده قرار گیرد.

وی بر فرهنگ‌سازی استفاده از این ماده غذایی مهم و اهمیت جنبه دارویی و درمانی در تغذیه تاکید کرد و گفت: با انجام کارهای آموزشی و ترویجی توسط تشکل‌ها و صندوق، برپایی نمایشگاه‌های عرضه محصول و ... می‌توان در جهت فرهنگ‌سازی تلاش کرد.

رکنی خاطرنشان کرد: امروز به همت تشکل‌ها و صندوق توسعه زنبورداری کشور، بیش از 15 میلیارد تومان سرمایه وارد صندوق زنبورداری شده است که از طریق این سرمایه می‌توان اقدامات اثربخشی در بحث آموزش در بخش زنبورداری کشور انجام داد.

در ادامه این همایش، از سامانه معاملات صنعت زنبورداری کشور نیز رونمایی و از آقایان محمدرضا کوهی و سلیمانی به عنوان برگزیدگان صنعت زنبورداری کشور که در زمینه ژل رویال موفقیت کسب کرده بودند، تقدیر شد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : سه شنبه 13 مهر 1395 | 11:29 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
با سلام
به اطلاع کلیه زنبورداران عزیز می رساند سر شماری زنبورستان های کشور در سال ١٣٩٥ از تاریخ ٣ مهرماه لغایت ٨ مهرماه به مدت ٦ روز انجام خواهد شد.
جهت ثبت تعداد کلنی های خود به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مربوطه مراجعه نمایید.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : جمعه 2 مهر 1395 | 08:56 ب.ظ | نویسنده : | نظرات