رئیس هیأت مدیره شرکت تعاونی زنبورداران کاشمر مشکلات پیش روی زنبورداران را عامل دلسردی این قشر از ادامه کار در این صنعت دانست.

به گزارش ایسنا، علی اسماعیلی نامقی به همران تنی چند از زنبورداران در دیدار با فرماندار کاشمر با اشاره به فعالیت 160 زنبوردار در این شهرستان گفت: به‌رغم اینکه حداقل شغل اصلی نیمی از این تعداد، تنها حرفه زنبورداری بوده که تنها ممر درآمدشان از این محل تامین می‌شود، اما با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی با بیان اینکه هرچند حرفه زنبورداری مانند مشاغل تولیدی سخت و پر هزینه است، اما متأسفانه هیچ‌گونه حمایتی از طرف نهادهای دولتی صورت نمی‌گیرد، به مهمترین مشکلات این بخش اشاره کرد و افزود: عدم حمایت دولت از بیمه زنبورداران و کارکنان مشاغل در زنبورداری موجب بروز بسیاری از مشکلات شده است.

اسماعیلی نامقی با بیان اینکه هرچند حق بیمه یک کارگر زنبورداری ماهیانه بالغ‌بر 260 هزار تومان است، اما خود زنبوردار باید از بیمه آزاد استفاده کند و مانند سایر مشاغل کشاورزی و  دامداری از حق یارانه‌ای بیمه بهره‌مند نیست، اظهار کرد: متاسفانه غرامت و حق بیمه خشکسالی با وجود محرز بودن از طرف صندوق‌های بیمه‌گذار محصولات کشاورزی به بهانه‌های مختلف پرداخت نمی‌شود.

رئیس هیأت مدیره شرکت تعاونی زنبورداران کاشمر ادامه داد: با وجود اینکه به 80 تا 90 درصد کلونی‌ها به دلیل عارضه CCD در سال‌های اخیر خسارت شدید وارد شده و یا تمامی کلونی‌های خود را از دست داده‌اند، اما هیچ‌گونه حمایتی از این قشر صورت نگرفته است.

وی به عدم امنیت زنبورداران مانند سرقت کلونی، عسل و آسیب رساندن به کلونی‌ها به خصوص در بخش کوهسرخ اشاره کرد و گفت: هزینه‌ بالای رفت‌وآمد و کوچ زنبور از دیگر مشکلات پیش روی زنبورداران است.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 14 شهریور 1395 | 01:35 ب.ظ | نویسنده : | نظرات