عیسی میرزایی مدیر گروه امور تولیدات زنبور عسل وزارت جهاد کشاورزی در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: درآمد اغلب زنبورداران در دنیا از سه طریق یعنی تولید عسل و بچه گیری، گرده افشانی و سایر تولیدات جانبی زنبور عسل ( ژل رویال، زهر، گرده گل، بره موم و ...) حاصل می شود در حالی که درآمد اغلب زنبورداران در ایران بیشتر از طریق تولید عسل و بچه گیری است.

وی همچنین اظهار داشت : تاکنون در بحث گرده فشانی و سایر محصولات جانبی زنبور عسل در ایران فعالیت نظام مندی صورت نگرفته است از اینرو می طلبد صنعت زنبورداری کشور از تک محصولی خارج و از فرصت های اقتصادی دیگر این صنعت از قبیل تولید ژل رویال، زهر زنبور، گرده گل، بره موم و ... بیشتر بهره برداری شود.

مدیرگروه امور تولیدات زنبور عسل وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه "زنبور عسل یک توان بالقوه است و هنوز به بالفعل در نیامده است "، گفت: ظرفیت های بی بدیل این صنعت در ایران مغفول مانده است.

وی در ادامه از تشکیل ستاد گرده افشانی زنبور عسل در وزارت جهاد کشاورزی خبرداد و افزود: توانایی زنبور عسل در زادآوری و بازسازی مراتع و جنگل ها پرواضح و بر کسی پوشیده نیست.برای مثال باغات بادام و سیب 100 درصد وابسته به گرده افشانی است و این گرده افشانی هم باید به وسیله زنبور عسل انجام شود.

میرزایی تصریح کرد : با توجه به اینکه زنبور عسل در بحث افزایش محصولات کشاورزی نقش بسیار مهمی دارد و همگان بر این مهم واقف هستند و متاسفانه از ظرفیت های زنبور عسل در ایران بصورت نظام مند استفاده نمی شود.

وی در ادامه آموزش را ضامن توسعه و رونق صنعت زنبور داری در کشور برشمرد و بیان داشت: با توجه به پوشش گیاهی بی نظیر در ایران و ظرفیت بالای اقتصادی زنبور عسل انتظار رونق و شکوفایی این صنعت بیش از گذشته احساس می شود از اینرو می طلبد همه مسئولان به ویژه زنبورداران به این مهم توجهی ویژه داشته باشند.

یک فعال صنعت زنبور داری در کردستان نیز در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: سه تا چهار هزار نفر در این استان به شغل زنبورداری مشغول هستند.

وی از تولید سالانه هزار تن عسل در کردستان خبرداد و افزود: مرغوب ترین عسل کشور به دلیل برخورداری از پوشش گیاهی غنی در این استان تولید و به بازار مصرف عرضه می شود.

مرتضی شمس از فعالان صنعت زنبور عسل استان همدان هم در مصاحبه با رادیو اقتصاد ضمن اظهار رضایت از حرفه زنبور داری اظهارداشت:در حال حاضر با 220 کندوی عسل روزگار خوشی می گذراند و با تولید ژل رویال، تولید عسل ارگانیک، گرده گل و پرورش ملکه امرار معاش می کند.

وی افزود که سال گذشته زنبوردار نمونه استان بوده و بصورت میانگین سالانه 12تا 15 کیلوگرم عسل طبیعی، 300 گرم گرده گل در هر کندو و ... برداشت می کند.

این زنبوردار نمونه در ادامه از برداشت سه تن عسل طبیعی طی سال گذشته خبر داد و افزود: استان همدان به دلیل داشتن گونه های متنوع گیاهی و شرایط طبیعی مطلوب مستعد پرورش زنبور عسل است.

وی خاطرنشان کرد: این صنعت نقش مهمی در توسعه صادرات، اشتغال، تولید، ارزآوری، و دیگر شاخص های اقتصادی نقش بی بدیلی ایفا می کند.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : دوشنبه 31 خرداد 1395 | 02:06 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
عسل به عنوان یک محصول غذایی و دارویی پرمصرف در دنیا شناخته شده و در درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر است. پرورش زنبور عسل و تولید عسل یکی از عرصه‌هایی است که با تکیه بر توان داخلی و استفاده از مواهب و ظرفیت‌های طبیعی در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش دارد.

روستای بارکلا در منطقه هزارجریب گلوگاه یکی از روستاهایی است که در دل کوهستان با مراتع وسیع، زیبا و پر گل و گیاه است که فرصت بسیار مناسبی برای پرورش زنبور عسل فراهم آورده است.

کاظم اسلامی یکی از ده زنبوردار زیر حمایت کمیته امداد شهرستان گلوگاه است که کار زنبورداری را از سال ۵۳ با سه کندوی عسل آغاز کرده است.

او اکنون با حمایت کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره) ضمن کسب روزی حلال توانسته برای ۴ خانوار فرصت شغلی ایجاد کند.

 حاج کاظم از کارش راضی است و رمز موفقیتش را توکل به خدا و حمایت متولیان کمیته امداد می‎داند و از اینکه توانسته در تحقق اقتصاد مقاومتی گام بردارد خوشحال و شکرگذار خدا است.

 این زنبوردار گلوگاهی اکنون بیش از ۵۰۰ کندوی عسل به ارزش ۲۰۰ میلیون دارد و این سرمایه را مرهون عنایت امام راحل(ره) در کمیته امداد می‌داند و معتقد است که هر چه دارد از برکات نظام جمهوری اسلامی ایران است.

در سال های اخیر زنبورداری به عنوان یک فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان گلوگاه به عنوان یک حرفه پر درآمد مورد توجه قرار گرفته است.


مدیر کمیته امداد گلوگاه در این رابطه به خبرنگار ما گفت: زنبورداری از جمله طرح‌های موفق کمیته امداد شهرستان گلوگاه است که با پرداخت یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای ده نفر اشتغال‌زایی شده است.

 ابراهیم اسدی ادامه داد: زنبورداران زیر حمایت کمیته امداد گلوگاه با داشتن ۲ هزار کندوی عسل در این شهرستان فعالیت دارند.

 وی افزود: مجریان طرح زنبورداری با استحصال سالانه بیش از ۴۰ تن عسل، مبلغ یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال کسب در آمد دارند.

  افرادی همچون کاظم اسلامی که با همت و تلاش خود توانسته‌اند اقتصاد خانوار روستائی را با تکیه بر ظرفیت‌های بومی پویا نگه دارند، الگوی مناسبی برای جوانان روستایی کار که چشم به اشتغال در شهر دوخته‌اند هستند.

 این افراد فارغ از هرگونه شعار با توکل به خدا و نه نگاه به دست کدخدا برای عمل به اقتصاد مقاومتی اقدام کرده‌اند.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 30 خرداد 1395 | 01:10 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
محمد مشكورزاده ، معاون بهبود تولیدات دامی خوزستان گفت: بر اساس جمع بندی حاصله از نتایج سرشماری كشوری از زنبورستان ها در سال 1394، خوزستان با یك رتبه صعود از نظر تعداد كلنی های زنبور عسل،رتبه هشتم را در كشور احراز کرد.

وی با بیان اینکه آمار كلنی های زنبور عسل استان كه در سال 1393 ،210 هزار و 400 فروند بوده در سال 1394 با رشد 3 درصدی به 216 هزار  كلنی افزایش یافته است بیان داشت: افزایش تعداد كلنی های استان علاوه بر افزایش تولید عسل استان ،به علت ویژگی استثنایی زنبور عسل در گرده افشانی گیاهان باعث افزایش كمی و كیفی محصولات باغی و زراعی استان نیز خواهد شد.

مشکور زاده اظهار کرد: شرایط آب و هوایی مناسب استان جهت زنبورداری، نیاز به سرمایه اولیه كمتر در مقایسه با سایر طرح ها و ریسك پایین این شغل از مهم ترین عوامل توسعه زنبورداری استان بوده است .

در حال حاضر استان خوزستان دارای 2 هزار و 412 نفر زنبوردار می باشد كه نسبت به سال 1393 كه 2 هزار و 316 نفر در این بخش شاغل بوده اند 96 نفر افزایش داشته است . استان خوزستان از نظر تعداد افرادی كه به شغل زنبورداری مشغول می باشند دارای رتبه یازدهم در سطح كشور می باشد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : شنبه 29 خرداد 1395 | 02:34 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
دکتر حمید پورمیرزایی کارشناس مسئول بررسی، مبارزه و مراقبت بیماری های زنبور عسل اداره کل دامپزشکی استان یزد در این خصوص اظهار داشت: از آنجا که طبق قانون سازمان دامپزشکی، زنبور عسل تحت پوشش برنامه های کنترلی و پیشگیرانه دامپزشکی قرار دارد کنترل بیماری های آن نیز توسط کارشناسان دامپزشکی صورت می گیرد. به بیان دیگر کارشناسان دامپزشکی حافظ صنعت زنبور داری و سلامت محصولات آن در استان می باشند.
دکتر حمید پورمیرزایی در ادامه افزود: با عنایت به فعالیت کلنی های زنبور عسل و به منظور پیشگیری از بیماری های واگیر آن، بررسی مسائل بهداشتی، مدیریتی و فصلی زنبورستان ها اهمیت ویژه ای داردکه درهمین این راستا اقدامات مراقبتی متعددی در دستور کار دامپزشکی قرار دارد که از آن جمله میتوان به آموزش زنبورداران در خصوص شرایط جمعیتی زنبورها، بیماری های زنبور عسل ، نحوه مدیریت فنی بهداشتی پرورش در جهت تولید پایدار و درمان کلنی های درگیر بیماری اشاره نمود.
وی با بیان این نکته که بیماری های عمده زنبور عسل به دو نوع انگلی و باکتریایی تقسیم می شوند افزود: نوزما، لوک آمریکایی و واروا از جمله شایع ترین بیماری های تهدید کننده سلامت زنبورهای عسل می باشد که هر کدام از راه های گوناگونی از طریق تغذیه با آب و غذای آلوده، غارت کندوها، ملکه آلوده، نقل و انتقال کندوها، انتقال قاب های شفیره از کلونی های آلوده به کلونی های سالم و رعایت نکردن نکات بهداشتی در هنگام وارد نمودن بچه کندو به زنبورستان قابل انتقال و انتشار می باشند.
پورمیرزایی با بیان اینکه در حال حاضر 41  هزار کلنی در زنبورستان‌های استان وجود دارد، افزود: طبق نتایج به دست آمده در طرح پایش بهاره، میزان آلودگی کندوها به بیماری‌های واروا، نوزما، آکاراپیس و لوک آمریکایی که به‌صورت همزمان و سراسری در زنبورستان‌های استان انجام گرفت، وضعیت آلودگی زنبورستان‌ها به عوامل ذکر شده بسیار مطلوب گزارش شد.
این مقام مسئول با اشاره به ضرورت حمایت بیشتر از صنعت پرورش زنبور عسل در استان تصریح کرد: مبارزه با بیماری‌های زنبور عسل و جلوگیری از وارد آمدن خسارت به زنبورداران همواره یکی از اهداف دامپزشکی بوده است.
وی در خاتمه به زنبور داران توصیه نمود با حفظ ارتباط خود با کارشناسان دامپزشکی و رعایت دقیق توصیه های آنان و فراهم آوردن شرایط بهداشتی ضمن تضمین موفقیت شغلی خود، محصولی سالم و با کیفیت را به مصرف کنندگان ارائه دهند.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : جمعه 28 خرداد 1395 | 01:18 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
سرور جلائی نژاد کارشناس مسئول اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به محل نگهداری زنبورها و انتخاب محل بهداشتی زنبورستان ها، اظهار داشت: در نگهداری زنبورها باید به دو موضوع مهم توجه داشت.

وی ادامه داد: نکته اول اینکه گرده و شهد کافی باید در دسترس زنبوران باشد تا بتوانند عسل مازاد خود را برای زنبورداران به جای بگذارند و دوم اینکه محل زنبورستان ها باید به دلیل ترس مردم دور از مناطق مسکونی باشد.

به گفته کارشناس مسئول اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه، در انتخاب محل زنبورستان ها باید به نکات مهمی همچون شرایط آب و هوایی، پوشش گیاهی منطقه، وجود منبع آب سالم در اطراف زنبورستان ها، بهداشت محل، آلودگی صوتی و بوهای نامطلوب، اهمیت دور بودن کافی زنبورستان ها از نقاط مسکونی، رعایت فاصله زنبورستان ها و میزان نزدیکی زنبورستان ها به جاده اهمیت داد.

جلائی نژاد خاطرنشان کرد: میزان بارندگی، رطوبت، گرما، سرما و شرایط محل زنبورستان باید توسط زنبوردار از طریق کسب اطلاعات از اداره کل هواشناسی منطقه مورد توجه قرار بگیرد.

این مسئول با بیان اینکه منبع آب سالم در کنار زنبورستان بسیار با اهمیت است، افزود: زنبوردار همچنین باید به شرایط بهداشتی منطقه توجه ویژه داشته باشد، چراکه بیشتر بیماری ها موجب انهدام بخش مهم یا تمام کلنی های زنبوردار می شود.

کارشناس مسئول اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه ابراز کرد: مکان استقرار زنبورستان ها باید حداقل 2 کیلومتر از دامداری، مرغداری، کارخانه های دباغی و سایر مکان هایی که بوی ناخوشایند دارند دور باشند، چراکه آنها را فراری می دهد و زنبورها همچنین از نقاط پر سر و صدا باید دور باشند.
وی اضافه کرد: محل زنبورستان ها حداقل باید 12 کیلومتر با منازل مسکونی با توجه به شعاع پرواز فاصله داشته تا مردم نیش نخورند و شکایت نکنند و تأسیسات لازم در زنبورستان ها از لحاظ احداث جایگاه تابستانی، زمستانی، انبار، اتاق کار و اتاق ضدعفونی قاب ها وجود داشته باشد.
جلائی نژاد، بهترین منطقه استقرار یک زنبورستان را در باغ و یا یک مزرعه بزرگ عنوان کرد: سطح زنبورستان ها نیز باید حداقل 30 سانتی متر بالاتر از زمین های اطراف باشد و زنبور دار باید از ریختن ماسه بر روی سطح زمین خودداری کند، زیرا ماسه به زیر شکم زنبورها چسبیده و پرواز آنها را دچار مشکل می کند.
این مسئول با اشاره به فاصله کندوهای یک زنبورستان از یکدیگر، گفت: حداقل فاصله دو کندو 2.5 متر در تابستان و 5. متر در زمستان باشد.
وی یادآور شد: در راستای استقرار کندوها در زنبورستان ها باید توجه داشت در مناطقی که بادخیز نباشد می توان کندوها را طوری مستقر کرد که سوراخ پرواز به سمت مشرق یا جنوب باشد و در مناطق بادخیز سوراخ پرواز در جهت مخالف وزش باد  باشد که در فصل تابستان باد سرد به داخل کندوها نفوذ نکرده و موجب ناراحتی زنبورها شود.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی، آموزش،

تاریخ : پنجشنبه 27 خرداد 1395 | 11:26 ق.ظ | نویسنده : | نظرات