در پی جاری شدن سیل و طغیان رودخانه سی مره سه زنبور دار در ایلام گرفتار سیل شده و به وسیله یک فروند بالگرد از کرمانشاه نجات یافتند.
[http://www.aparat.com/v/GLijz]
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : دوشنبه 30 فروردین 1395 | 01:46 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

رییس اتحادیه زنبورداران استان ایلام از وارد آمدن خسارت جدی به کلونی‌های زنبور عسل در مناطق مختلف استان خبر داد.«رضا شیروانی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، اظهار کرد: بارش‌های اوایل سال جاری طبیعت استان را زنده و با نشاط کرده و نوید سال پر گلی را برای زنبورداران استان داشت که شوربختانه به‌دنبال بارش‌های شدید روزهای اخیر در سطح استان خسارت‌های جبران‌ناپذیری به کلونی‌های زنبور عسل استان وارد شد.

وی با بیان این‌که در بسیاری از مناطق به‌علت بارش تگرگ و وقوع سیل، خسارت زیادی به کندوهای زنبور عسل وارد آمده، افزود: در مناطق مختلف استان از جمله صالح‌آباد، هلیلان، بدره و سایر نقاط زنبورداران با خسارت جدی مواجه شده‌اند.

رئیس اتحادیه زنبور داران استان خاطرنشان کرد: بالغ بر 100 هزار کلونی زنبور عسل در سطح استان وجود دارد که در اوایل سال جاری با توجه به بارش‌ها و وجود گل و گیاه فراوان در طبیعت استان، انتظار تولید عسل قابل توجهی داشتند که در جریان بارش‌های شدید روزهای گذشته خسارت‌های جبران‌ناپذیری به مزارع آنها وارد شده است.

شیروانی با اشاره به این‌که حدود 5000 نفر زنبوردار در سطح استان مشغول فعالیت در این بخش هستند، تصریح کرد: با توجه به بارش تگرگ در روزهای اخیر متأسفانه گرده و گل از بین رفته و بدون شک ادامه حیات زنبورها در این مناطق با مشکل مواجه خواهد شد که کوچ کلونی‌ها به مناطق پر گل را می‌طلبد.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 29 فروردین 1395 | 02:24 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
با توجه به آغاز فصل بهار زنبورداران شهرستان نطنز اقدام به ازدیاد و تقویت زنبورها و تعداد کلنی های خود می کنند. همه ساله در اوایل فصل بهار زنبورداران شهرستان نطنز اقدام به رسیدگی به کندوها و ازدیاد و تقویت آن ها می کنند.

حسن فخری مدرس زنبورداری جهاد کشاورزی شهرستان نطنز و عضو اتحادیه زنبورداران ایران و همچنین زنبوردار نمونه استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار ما در مورد عملکرد خود و نحوه تولید عسل در نطنز و همچنین کیفیت آن توضیحاتی داده است که در زیر می خوانید.

حسن فخری با اشاره به تقویت حدود ۲۰۰ کلنی زنبور در زنبورستان خود اظهار کرد: در هر کلنی حدود ۱۵ هزار زنبور دارم که سال گذشته موفق شدم عملیات تولید دو ملکه در هر کندو را در برخی از کلنی ها اجرا کنم.

وی با توجه به دوره های زنبورداری که از سوی اتحادیه زنبورداران ایران و جهان هر ساله و به صورت دوره ای در یکی از کشورهای عضو برگزار می شود افزود: با توجه به دانش و علم روز تدریس شده در این کلاس ها در نهایت تصمیم به انتخاب نژاد آلمانی زنبور، موسوم به کارنیکا را گرفتم که مزیت این نژاد به عنوان نژاد برتر این است که کم خطر تر و پر بازده تر از سایر نژادهاست.

عضو اتحادیه زنبور داران ایران ضمن بر شمردن ویژگی های منحصر به فرد کوهستان های کرکس و شهرستان نطنز از جمله وجود گل های فراوان و کمیاب تصریح کرد: به دلیل اینکه قصد دارم عسل خالص منطقه کرکس را تهیه کنم حتی در زمستان هم کوچ به مناطق گرمسیر را ندارم و زنبورها تمام فصل در این منطقه تغذیه می شوند.

وی در خصوص برداشت عسل سال گذشته خود گفت: متاسفانه در سال گذشته به دلیل کمبود بارش و خشکسالی با کاهش ۸۰ درصدی تولید مواجه بودم اما در سال های پیش از آن، وضعیت تولید بسیار خوب بود و امیدوارم امسال نیز با توجه به شرایط آب و هوایی بتوانم برداشت مطلوبی داشته باشم.

مدرس زنبورداری جهاد کشاورزی نطنز بیان کرد: عسل خالص نطنز در کل کشور طرفداران خاص خود را دارد و گاهی حتی از کشورهای خارجی و از ماه ها قبل رزرو و پیش خرید می شود.

وی اضافه کرد: اتحادیه زنبورداران نطنز از مدت ها پیش تاسیس شده است اما متاسفانه فعالیت چندانی ندارد اما با این وجود  سایر زنبورداران شهرستان نیز با موفقیت در این عرصه روبرو بوده اند و با مشورت های انجام شده به آن ها پیشنهاد کردم از نژاد برتر زنبورهای آلمانی استفاده کنند.

زنبوردار نمونه استان اصفهان گفت: تا به حال افراد زیادی از نقاط مختلف دنیا به ویژه کشورهای ژاپن، آلمان و …و مسئولان  کشور از جمله مسئولان اتحادیه زنبورداران اصفهان و نطنز از زنبورستان من دیدن کرده اند.

وی تاکید کرد: برای زنبورداری امکانات و هزینه اولیه زیادی نیاز نیست و می توان به راحتی با هزینه اولیه کم در حد یک میلیون تومان و دو کندو این کار را آغاز کرد.

فخری با اشاره به فناوری جدید تهیه ژل رویال از زنبور ملکه گفت: با توجه به اطلاعات من این محصول گران قیمت که نمونه چینی آن با وجود کیفیت پایین، بخش عمده واردات این محصول به کشورمان را شامل می شد و هر کیلو ۲ تا ۴ میلیون تومان به فروش می رسید قابلیت تولید داخلی را دارد و  معادل ایرانی ان حدود ۵ تا ۸ میلیون تومان برآورد می شود.

وی افزود: نمونه ایرانی ژل رویال هنوز در داخل کشور ما به تولید واقعی و حرفه ای نرسیده است و زنبوردارانی هستند که با استفاده از علم دنیا به دلیل شرکت در کلاس های خارج از کشور به این فناوری دست یافته اند.

این کشاورز نمونه خاطر نشان کرد: فصل تهیه این ژل از نیمه دوم سال آغاز می شود و مصارف آن در امور ساخت مواد بهداشتی، پوست و انرژی درمانی خواهد بود که امیدوارم امسال بتوانم مراحل اولیه آن را به اجرا در آورم.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : چهارشنبه 25 فروردین 1395 | 01:07 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

عبدالرضا بیگناه ؛ رئیس انجمن زنبورداران و تولیدکنندگان عسل ایران در نشست با جمعی از فعالان عرصه زنبورداری اردبیل اظهار کرد: امروز تولیدکنندگان و فعالان عرصه زنبورداری با مشکلات و نارسایی‌های روبه‌رو شدند که انجمن به تنهایی قادر نیست این مشکلات و نارسایی‌ها را حل و فصل کند.

رئیس انجمن زنبورداران و تولیدکنندگان عسل ایران گفت: در صنعت زنبورداری ما از فقر برنامه‌های راهبردی و منطقی در رسیدن به یک هدف‌گذاری مشخص رنج می‌بریم.

وی گفت: ساماندهی زنبورداران از بابت نحوه تولید و کنترل کیفیت و طبقه‌بندی عسل ایران نسبت به کیفیت و کمیت و همچنین جلوگیری از تولید و عرضه عسل‌های غیراستاندارد در سراسر کشور و شناسایی و برخورد با متخلفان اقدامات جدی در دستور کار است.

رئیس انجمن زنبورداران و تولیدکنندگان عسل ایران ادامه داد: با دستور مسئولان استانی و همت جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی در استان اردبیل در مقاطعی شاهد جمع‌آوری عسل‌ فروشی‌های تقلبی بودیم که امیدواریم در سایر مناطق نیز چنین حرکتی منجر به اقدام رضایت‌بخش به نفع تولیدکنندگان واقعی این عرصه شود.

بیگناه هدف انجمن تولید عسل سالم و طبیعی در تمام مناطق عسل‌خیز را در توزیع و عرصه عسل مرغوب و باکیفیت اعلام کرد و گفت: حمایت از زنبورداران پرتلاش که در طول سال با چادرنشینی همیشه در حال کوچ هستند مورد توجه ما است به طوری که این شرایط سخت را افراد کمتری می‌توانند تحمل کنند.

وی گفت: این قشر تلاشگر با کندوهایشان همیشه در حال کوچ به کوهپایه‌ها هستند و با هزاران مشقت تولید عسل می‌کنند.

رئیس انجمن زنبورداران و تولیدکنندگان عسل ایران با بیان اینکه عده‌ای عناصر فرصت‌طلب با هزاران نام و عنوان کلاهبرداری کرده و زحمات زنبورداران پرتلاش را به باد فنا می‌دهند، افزود: این کلاهبرداران و سودجویان کاری کردند که مردم راضی‌اند مربا را به 20 هزار تومان نیز بخرند ولی اعتماد نمی‌کنند که عسل را که یک رحمت و موهبت الهی است و از آن در قرآن به شفاءالناس یاد شده به نصف قیمت بخرند.

بیگناه یادآور شد: یکی از اهداف انجمن شناساندن عسل مرغوب به مردم است چرا که مردم ما  عسل مرغوب را نمی‌شناسند و ما از ظرفیت رسانه‌ها استفاده می‌کنیم تا ویژگی‌های عسل خوب و مرغوب را به هموطنانمان بشناسانیم.

وی اظهار کرد: ما در انجمن به صورت مستقیم اگر قادر بودیم جلوی توزیع عسل تقلبی را بگیریم قطعا این کار را انجام می‌دادیم ولی ما در حد اختیارات و وظایفمان برخورد قاطعانه‌ای را با تولیدکنندگان عسل تقلبی انجام می‌دهیم.

رئیس انجمن زنبورداران و تولیدکنندگان عسل ایران افزود: باید از دامپزشکی گرفته تا مجموعه کنترل کیفیت و دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه فعال باشند چرا که عده‌ای از عناصر سودجو شکر آب شده را به نام عسل در شهرها و مناطق مختلف عرضه می‌کنند.

بیگناه در پایان سخنان خود گفت: اغلب این افراد به صورت قاچاق و دست‌فروشی در کنار جاده‌ها و برخی مناطق این گونه مواد را به نام عسل طبیعی به فروش می‌رسانند که امیدواریم با فرا رسیدن ایام تبلیغات، گردشگری و تابستان جلوی عسل‌فروشی‌های کنار جاده گرفته شده و بساط آنها جمع‌آوری شود.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : سه شنبه 24 فروردین 1395 | 02:38 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
طبیعت شهرستان بیجار به علت داشتن کوه ها و دشت های وسیع با پوشش گیاهی متنوع و مورد نیاز زنبور عسل، محل خوبی برای پرورش زنبورعسل بود. تعداد زیادی از مردم با نگهداری زنبور و اشتغال در این فرصت شغلی، رضایت نسبی داشتند و مردم نیز از عسل این منطقه به عنوان بهترین عسل یاد می کردند.
عسل کوه های چنگ الماس، منطقه حفاطت شده، منطقه قلاقوره، گل های آویشن، گیاهان دارویی و کوهی از شهرت خاصی برخوردار و قیمت آن نسبت به عسل بسیاری از شهرهای همجوار بیش از دو برابر بود.
در سال های اخیر و با پیش آمدن خشکسالی و تصرف بیش از حد دشت ها و تبدیل آن به مزارع گندم توسط عده ای، غذای مورد نیاز زنبور عسل به شدت در شهرستان بیجار کاهش یافت و زنبورداران ناچار به شهرهای دیواندره، دزفول، زیویه و نزدیکی شهرهای تکاب و قروه مهاجرت کردند.
این وضعیت با کاهش حمایت های دولتی برای تغذیه زمستانی و اوایل بهار، شدت بیشتر پیدا کرد و عده زیادی برای تلف شدن زنبورها در زمستان های سرد و طولانی و ناتوانی در تامین شکر مورد نیاز به علت گران بودن قیمت، آنرا رها کردند.
در حال حاضر تعداد زنبورداران بیجار به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد، سه یا چهار نفر از آنها از سر ناچاری زمستان به شهر دزفول رفتند که متاسفانه در آنجا نیز با پذیرایی دزدان مواجه شدند و خسارات زیادی دیدند.
اکنون که زمان برگشت به شهرستان بیجار فرا رسیده است با مشکل تغذیه و گرانی قیمت شکر مواجه هستند و ادامه اقامت در دزفول و یا شهرهای دیگر با توجه به رسیدن فصل گرما و هزینه زندگی عملا ممکن نیست.
رئیس اتحادیه زنبور داران بیجار به خبرنگار ایرنا می گوید: با وجود هزینه های بالای ماندن در دزفول، در اواسط زمستان با دو نفر از زنبورداران بیجاری ناچار به شهرستان رفتیم.
صادق نامی افزود: دزدان در دزفول در حمله شبانه خسارات زیادی به ما زدند و حالا مانده ایم اگر به بیجار برگردیم، زنبور ها گرسنه می مانند و کار جوجه ریزی توسط ملکه به تعویق می افتد.
وی اظهار کرد: اگر بخواهیم با تعذیه کمکی تامین کنیم، قیمت هرکیلو گرم دو هزار و 500 تومانی شکر اصلا مقرون به صرفه نیست و به نظرم باید یا این کار را رها کنیم و یا مهاجرت دوباره را پیش بگیریم که هر دو برای ما به معنی ورشکستگی و ضررهای کلان است.
صادق نامی با بیان اینکه اگر حمایت شویم با پرورش ملکه زنبور عسل می توانیم موفقیت زیادی بدست آوریم، افزود: پرورش ملکه زنبور عسل یکی از پیچیده ترین فعالیت ها در زنبورداری است.
این زنبوردار قدیمی بیجاری خاطر نشان کرد: اگر از منابع مالی و تسهیلات اقتصاد مقاومتی حمایت شویم، می توان با استفاده از فرآوری عسل، داروهای زخم بستر، کرم های لایه بردار، عصاره بره موم، زل رویال، زهر زنبور عسل و گرده گل تولید نمود و رونق دیگری به کار بخشید.
نامی افزود: هم اکنون و به دلیل برودت هوا در شهرستان بیجار و دیواندره کار خود را به جنوب کشور و شهر دزفول انتقال داده ام که از شرایط مناسبی برخوردار است ولی باید بزودی برگردم که خود مشکلات خاص بهمراه خواهد آورد.
وی با اشاره به اشتغال چهار نفر اعضای خانواده خود در این صنعت خاطرنشان کرد: به واسطه کار من چند نفر دیگر در شهرستان با تعداد کمی کندو فعالیت دارند که به آنها حمایت های کاری و مشاوره ای می دهم و وقتی من نیستم آنها کار را ناقص انجام می دهند و تا کنون چند نفر از آنها بخاطر هزینه زیاد و تلف شدن زنبورها، کار زنبورداری را رها کرده اند.
ابوالقاسم داودنیا یکی دیگر از زنبورداران که شغل اصلی او معلمی است می گوید: زنبورهای من از اواسط پاییز خوابیده اند تا یک ماه بعد از فصل بهار عملا کاری نمی توانند انجام بدهند.
وی افزود: گل آویشن در منطقه کردستان فراوان است و از سویی به عنوان مادر تمام داروها محسوب می شود ولی حضور در این منطقه برای مدت زیاد بدون حمایت ممکن نیست و این مقدار گل و طبیعت باقی مانده نیز از دست می رود.
وی ادامه داد: با این وضعیت اگر حقوق معلمی نبود، حتما آنرا رها کرده بودم و حالا نیز از حقوقم برای تامین تغذیه کمکی برای آنها هزینه می کنم.
مصطفی نیرومند یکی دیگر از زنبورداران بیجار با سابقه کاری بیش از 35 سال اظهار کرد: تجربه زنبورداری خیلی با ارزش است و غیر از علم و سواد آن است.
او که در زمینه پرورش ملکه شهرت خاصی دارد افزود: در کشور افراد معدودی موفق به پرورش ملکه زنبور عسل می شوند.
او و یکی دیگر از زنبورداران بیجاری در بین این عده پرورش دهنده ملکه زنبور عسل کشوری هستند ولی نیروهای بیجاری رشد خارج از شهرستان نداشته اند اما در کشور افرادی هستند که از شهرت و فعالیت کشوری برخوردارند.
رئیس اتحادیه زنبورداران شهرستان بیجار با اشاره به وجود شش هزار و 884 کُلنی صنعتی و 117 کُلنی بومی در این شهرستان افزود: اگر وضعیت مساعد باشد سالانه 46 تا 50 تن عسل در این شهرستان تولید می گردد.
وی موفقیت زنبوردار را در مهاجرت می داند و گفت: این شهرستان دارای مرتع مناسب کمی است و سرمای طولانی آن نیز باعث شده است عمر مفید زنبور در مدت سرما در کندو بگذرد و لذا خسارات و آسیب زیادی را موجب می شود.
نامی پیشنهاد کرد: حمایت نهادهایی همچون جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت برای تامین شکر و اداره دامپزشکی برای تهیه دارو های حمایتی می توانند کمک خوبی باشد.
این خبره فعال صنعت زنبورداری به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص شعار سال اقتصاد مقاومتی، اقدام وعمل اشاره کرد و خواستار حمایت ستاد اقتصاد مقاومتی برای تامین نیاز مالی گردید تا بزودی همانند، بنگاه های زود بازده در مدت یکسال شاهد رشد مناسب این صنعت در منطقه باشیم.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : شنبه 14 فروردین 1395 | 03:40 ب.ظ | نویسنده : | نظرات