حسین میررجبی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه البرز، اظهار کرد: منابع طبیعی هیچ مشکلی در خصوص ورود کندوداران به اراضی ملی ندارد و از حضور آنان در این عرصه‌ها استقبال می‌کند، زیرا وجود زنبورهای عسل در مراتع و اراضی ملی باعث بارورشدن گیاهان و حفظ پوشش گیاهی مراتع می‌شود.

وی افزود: زنبورداران برای استقرار در اراضی ملی و مستقرکردن کندوهایشان به تجهیزات و تاسیسات خاصی نیاز ندارند و به راحتی می‌توانند در چادر زندگی کنند.

میررجبی تصریح کرد: طی سال‌های گذشته شاهد بوده‌ایم که برخی کندوداران اقدام به ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی ملی کرده و سکونتگاه دائمی در عرصه‌های منابع طبیعی ساخته‌اند. علاوه بر این، برخی از آنها حتی به برخی تاسیسات و ساختمان‌های منابع طبیعی وارد شده و بدون هماهنگی در این مکان‌ها مستقر شده‌اند. در چنین شرایطی منابع طبیعی هیچ راهی جز تخریب واحدهای غیرمجاز ساخته شده و بیرون کردن زنبورداران از ساختمان‌های خود ندارد.

مدیرکل منابع طبیعی استان البرز یادآور شد: ورود زنبورداران به اراضی ملی با هماهنگی منابع طبیعی هیچ مشکلی ندارد و زنبورداران با خیال راحت می‌توانند کندوهای خود را در این عرصه‌ها مستقر کرده و به فعالیت بپردازند.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : پنجشنبه 31 اردیبهشت 1394 | 01:58 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
رئیس اتحادیه تعاونی کشاورزی زنبور داران استان اردبیل تاکید کرد که این استان نیازمند ایجاد آزمایشگاه تشخیص موم عسل است.
سید فردین صفوی تصریح کرد: متاسفانه نبود آزمایشگاه تشخیص موم موجب شده است در برخی مواقع پارافین به جای موم عرضه شود.

وی گفت: به منظور جلوگیری از این تخلفات ضروری است آزمایشگاه معتبر کیفیت سنجی موم در این استان دایر شود. رئیس اتحادیه تعاونی کشاورزی زنبورداران استان با اشاره به سابقه فعالیت ۳۰ ساله خود در این عرصه، اضافه کرد: با این سابقه فعالیت بنده می توانم کیفیت عسل را تشخیص دهم اما نمی توانم نسبت به ارزش غذایی آن قضاوت کنم.

صفوی تاکید دارد که تنها راه سنجش کیفیت غذایی عسل آزمایشگاه معتبر علمی است و تنها آزمایشگاه موجود فعلی پاسخگوی نیازها نیست.
تولید کننده عسل برخی شیوه های تشخیص کیفی عسل که در میان مردم رایج است را غیر اصولی می داند و تاکید دارد که مثلا شیوه سنجش با کبریت و مواردی از این دست معتبر نیست.

رئیس اتحادیه تعاونی کشاورزی زنبورداران استان از جمله برنامه های این اتحادیه را ایجاد آزمایشگاه تشخیص بیماری های زنبور عسل عنوان و اضافه کرد: این طرح نیازمند سرمایه است که به محض تامین اتحادیه آن را عملیاتی خواهد کرد.

صفوی با بیان اینکه ۳۱۵ هزار کندو در استان داریم، اضافه کرد: توسعه کیفی و کمی تولیدات به شکلی که بازار پسند باشد نیازمند رعایت استانداردها است و انتظار می رود آزمایشگاه تشخیص بیماری بازوی یاری گر این مهم باشد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : چهارشنبه 30 اردیبهشت 1394 | 02:05 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
سید محمدعلی صادقی در گفت‌وگو با ما، با بیان اینکه استان زنجان یکی از مناطقی است که دارای دو نوع آب و هوا است، افزود: این دو منطقه شامل منطقه طارم که دارای آب و هوای گرم و معتدل و در زمستان برای پرورش زنبورعسل مناسب است و مابقی مناطق استان که جهت پرورش زنبور و تولید عسل در طول سال از آن استفاده می‌شود.

 وی با اشاره به اینکه استان زنجان باداشتن 80 هزار و 695 کلنی زنبورعسل سالانه بیش از 563 هزار و 689 کیلوگرم عسل تولید می‌کند، تصریح کرد: کشور ما جزو 10 کشور اول دنیا در تولید عسل است و با توجه به مصرف سرانه داخلی و همچنین صادرات این محصول به خارج از کشور باید تولید کنونی را افزایش دهیم. این در حالی است که بدون اهتمام به رفع مشکلات زنبورداران محقق نخواهد شد.

 صادقی با یادآوری اینکه اقلیم مناسب و امکان جابه‌جایی کندوهای عسل و استقرار آن‌ها در دامنه‌های پرگل طارم شرایط مناسبی را برای پرورش زنبورعسل فراهم می‌کند، اظهار کرد: این در حالی است که زنبورداران استان با مشکلات متعددی از جمله سخت‌گیری بانک‌ها برای اعطای تسهیلات، بیماری‌های زنبور و همچنین سمپاشی‌های بی‌رویه باغات که موجب مرگ و میر زنبورها می‌شود، از جمله مشکلات این بخش است.

 مدیر امور طیور و زنبورعسل سازمان جهادکشاورزی استان زنجان با بیان اینکه نژاد عمده زنبورهایی که در استان استفاده می‌شود نژاد «Meda» و نژادهای بومی بوده و در سال‌های اخیر نژادهای اصلاح شده مثل کارنیولا و کارنیکا نیز مورد استفاده قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: زنبورداران استان هم دارای تخصص در زمینه پرورش زنبورعسل هستند و هم دارای تجربه، به طوری که ۱۴۲ نفر از زنبورداران استان دارای تحصیلات فوق‌دیپلم و بالاتر هستند و مابقی زنبورداران نیز علاوه بر داشتن تجربه عملی در مراکز ترویجی جهادکشاورزی و فنی و حرفه‌ای آموزش‌های لازم را کسب می‌کنند.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : سه شنبه 29 اردیبهشت 1394 | 01:39 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
کوچ زنبور داران مراغه ای همزمان با شکوفه دادن گیاهان به مراتع آذربایجان شرقی و غربی آغاز شد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مدیر جهاد کشاورزی این شهرستان گفت: همه ساله از نیمه دوم اردیبهشت ، کوچ هزار زنبوردار مراغه ای با 212 هزار کلنی کندوی بومی و مدرن به مراتع آغاز شد.
نریمانی با بیان اینکه زنبور داران مراغه ای 25 درصد عسل استان را تولید می کنند ، افزود: پارسال سه هزار و 340 تن عسل در این شهرستان تولید شد.
وی گفت: زنبورداران مراغه در فصل بهار و تابستان بیشتر به مراتع سهند ، شهرهای هشترود ، چاریماق و عجبشیر در آذربایجان شرقی ، شهرهای پیرانشهر ، سردشت ، نقده و ارومیه در آذربایجان غربی کوچ می کنند.
مدیرجهاد کشاورزی مراغه گفت: 70 درصد عسل تولید شده در مراغه به علت کیفیت و مرغوبیت به دیگر استان های کشور و خارج صادر می شود.
نریمانی گفت: زنبورداری در مراغه برای بیش از دو هزار نفر شغل مستقیم ایجاد کرد.
آذربایجان شرقی دومین قطب تولید عسل در کشور است و سالانه در این استان 13 هزار تن عسل مرغوب تولید و روانه بازار مصرف می شود.
مراغه ، کلیبر ، سراب و تبریز به ترتیب قطب های تولید عسل در آذربایجان شرقی است.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : دوشنبه 28 اردیبهشت 1394 | 09:21 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
سیدمحمدمیرلوحی در مراسم افتتاحیه اولین فروشگاه محصولات ارگانیک در استان البرز که با حضور اعضای هیات رییسه اتاق البرز و جمعی از اعضای انجمن ارگانیک برگزارشد، ضرورت برنامه‌ریزی برای رفع مشکلات بر دوش زنبورداران با روش ارگانیک را مورد تاکید قرار داد و گفت: زنبوردارها به لحاظ نداشتن مالکیت زمین مناسب برای تولید عسل ارگانیک در این استان دچار مشکل هستند که منابع طبیعی می‌تواند با در اختیار گذاشتن مراتع عاری از موادشیمیایی خود به زنبورداران به تولید عسل ارگانیک در این استان کمک کنند.

 وی افزود: با در اختیار گذاشتن این مراتع به زنبوردارها این مناطق نه تنها آسیبی نمی‌بینند بلکه وجود زنبورها به اکوسیستم و تنوع گیاهی آنها نیز کمک خواهد کرد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: با همکاری تعاونی عشایر، جهاد کشاورزی و انجمن ارگانیک امکان توسعه محصولات ارگانیک در استان البرز دو چندان خواهد شد.

 میرلوحی با اشاره به ضرورت تشکیل کارگروه کشاورزی پایدار و توسعه روستایی در کمیسیون کشاورزی اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور گفت: اگر ارگانیک منجر به توسعه روستایی ایران نشود نه تنها برای این کشور مفید نیست بلکه با به فراموش سپرده شدن شیوه‌های تولید، فرهنگ، سنن و دانش بومی ضرر هم خواهد داشت.

 رییس هیات مدیره انجمن ارگانیک استان البرز همچنین از نقش رسانه‌ها در فرهنگ‌سازی استفاده از محصولات ارگانیک سخن به میان آورد و گفت: علاوه بر سازمان بازرسی و گواهی ارگانیک رسانه‌ها نیز نقش تاثیرگذاری از انحرافات احتمالی و ادعا کذب افراد سودجو در فروش محصولات ارگانیک خواهند داشت.

وی ادامه داد: توسعه ترویج فرهنگ تولید و مصرف موادغذایی ارگانیک و ایجاد مسیری مطمئن برای عرضه محصولات ارگانیک از رسالت‌های این انجمن است.

میرلوحی گفت: واحدهای عرضه محصولات ارگانیک براساس قرارداد همکاری تحت نظارت انجمن می‌توانند نسبت به معرفی و عرضه محصولات ارگانیک خود اقدام کنند.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : شنبه 19 اردیبهشت 1394 | 01:41 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
سید مصطفی حمیده کیش ؛ رئیس اداره مبارزه با بیماری های زنبور عسل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: هر ساله و به منظور کنترل و بررسی بیماری های زنبور عسل و تعیین میزان آلودگی کلنی های زنبور عسل استان، اداره کل دامپزشکی اقدام به بازدید و نمونه برداری و بررسی بیماری های زنبور عسل می کند.

وی بیان کرد: در سال ۹۴ نیز با فرا رسیدن فصل بهار و شروع فعالیت زنبورستان ها، این طرح از فروردین اجرا شد و روز گذشته به پایان رسید.

وی افزود: استان کهگیلویه وبویراحمد دارای حدود ۷۲ هزار و ۷۵۱ کندو است که با هماهنگی های بعمل آمده، زنبورستان های استان توسط کارشناسان دامپزشکی مورد بازدید قرار گرفتند.

حمیده کیش گفت: بر اساس علم آمار و به شکل اتفاقی،  نمونه ها اخذ و به آزمایشگاه اداره کل دامپزشکی استان ارسال می شود تا مورد آزمایش قرار گیرند.

وی عنوان کرد: در صورت تائید بیماری نسبت به اقدامات درمانی و کنترل و پیشگیری به منظور جلوگیری از اشاعه بیماری در سطح استان اقدامات لازم انجام می گردد.

حمیده کیش در پایان به زنبور داران استان توصیه کرد با توجه به شیوع پدیده گردوغبار ضمن رعایت مسائل بیوسکیوریتی، هرگونه تلفات در کلنی های زنبور عسل را در اسرع وقت به دامپزشکی استان اطلاع دهند.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : چهارشنبه 16 اردیبهشت 1394 | 01:36 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
اینجانب مهدی یزدانی در روستای کرتکتی شهرستان نور به پرورش زنبور عسل مشغول و عضو اتحادیه زنبورداران شهرستان نور هستم در مرداد ماه سال قبل بعد از متوجه شدن ابتلای کلونی زنبورهای کندوهایم به آفت ” کنه های واروآ ” با توصیه دامپزشکان و نیز مجربین در امر زنبورداری اقدام به خرید یکی از موثرترین داروهای مبارزه با این آفت یعنی داروی آپیستان کرده و از آن استفاده شد علیرغم انتظارم این دارو ابدا تاثیر نداشته و از هفتاد کندوی تحت تملک بنده زنبورهای ۶۸ کندو تلف شده و خسارت مالی سنگینی متحمل شدم بعد از برسی مشخص شد که علت این امر غیر اصلی بودن و تقلبی بودن داروی خریداری شده اعلام شد. در صورتی که اگر داروی اصلی و سالم مصرف می شد احتمال این تلفات وجود نداشت تقلبی بودن دارو و این که این عامل موجب خسارت گردید ابتدا توسط دامپزشکی شهرستان نور و سپس اداره کل دامپزشکی غرب استان واقع در نوشهر به صورت قطعی تایید گردید و برای تصمیم گیری در سطح استانی به اداره کل دامپزشکی استان مازندران ارسال شد. علیرغم ارائه اسناد و مدارک لازم مدت ۸ ماه است که سرگردان و به نامه نگاری ادامه می دهم. از مدیرکل دامپزشکی استان مازندران و آقای ربیع فلاح استاندار مازندران و رئیس شورای کشاورزی استان که حمایت از تولیدکنندگان را مدنظر دارد استمداد می نمایم به حق من رسیدگی شود.
هفته نامه پیام آملطبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : دوشنبه 14 اردیبهشت 1394 | 01:42 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
با این که واحدهای تولیدی، به ویژه زنبورداران با مشکلات گوناگونی مواجه هستند و برای بقای فعالیت در چرخه اقتصادی و بازار سرسختانه تلاش می کنند، اما قیمت بالای نهاده ها، نبود فعالیت های ترویجی و آموزش باغ داران، پوشش های بیمه ای و برخوردار نبودن از حمایت های یارانه ای، راه توسعه این صنعت را ناهموار کرده است، به طوری که امسال تولید عسل نسبت به سال گذشته،50 درصد کاهش یافته است و این مسئله نشان دهنده نبود حمایت های کافی و وجود مشکلات مختلف زنبورداری در صنعت است.

نبود دارو

یکی از زنبورداران می گوید: بیماری کنه کندوها را فراگرفته است، در حال حاضر مشکل دارو از بزرگ ترین مشکلات زنبورداران است و دارویی برای مبارزه با آفات و انگل ها در بازار استان یافت نمی شود. «کشاورز» می افزاید: قیمت داروها بسیار گران است به نحوی که برای تهیه داروی مورد نیاز باید 3 میلیون تومان پرداخت کرد.وی اظهارمی دارد: بیمه ها، زنبورها را به دلیل نقل مکان دائم، تحت پوشش قرار نمی دهند و این مسئله، در مواقع و شرایط بحرانی، خسارت های مالی زیادی را به زنبورداران تحمیل می‌کند.وی با بیان این که برای رشد زنبورداری و توسعه اقتصادی زنبورداران باید راهکار مناسبی اندیشیده شود، می افزاید: از آن جایی که افزایش سطح کمی و کیفی تولید و بسته بندی با حمایت های مستمر و کافی حاصل می شود، برای رسیدن به جایگاه مورد نظر باید موانع از سر راه برداشته شود.

هزینه کوچ و نبود محل اسکان

یکی از زنبورداران با بیان این که فعالان این بخش بسیار کمتر از باغداران و دامداران مورد حمایت دولت قرار دارند، می گوید: سقف پرداخت تسهیلات سرمایه گذاری در توسعه زنبورستان و افزایش تولید بسیار اندک است و تکافوی نیاز زنبورداران را نمی کند.«اسدی» بازدهی یک کلنی زنبور را در مقایسه با دام، بسیار بیشتر برمی شمرد و اظهارمی دارد: زنبورداری در واقع صنعتی با ویژگی های منحصر به فرد است که اگر مورد توجه قرار گیرد، به صنعتی پول ساز و پر درآمد تبدیل می شود.وی با اشاره به مشکلات بسیاری که زنبورداران با آن مواجه هستند، می افزاید: هزینه کوچاندن کندوها و تجهیزات زنبورداری، در فصول مختلف، متفاوت و فراهم کردن محل اسکان زنبورها و زنبورداران زیاد است که این امر افزایش هزینه های تولید عسل را موجب می شود.وی بی اطلاعی و ناآگاهی باغداران و کشاورزان را از دیگر مشکلات فعالان این بخش ذکر و عنوان می کند: زنبورداران همیشه دغدغه تهیه مکانی برای اسکان زنبورهایشان را دارند، زیرا برخی از باغداران و کشاورزان اعتقاد دارند که حضور زنبور عسل در مزارع و باغ ها کاهش محصول و ضرر مالی آن ها را موجب می شود که برطرف کردن این مشکل، برگزاری کلاس های آموزشی را می طلبد.

پیش فروشی

یکی دیگر از زنبورداران نیز می گوید: سال گذشته به دلیل نبود حمایت های کافی و تسهیلات ارزان قیمت برای تأمین مواد اولیه و تجهیزات زنبورداری مجبور شدم محصول تولیدی خود را قبل از برداشت به کم ترین قیمت به واسطه ها پیش فروش کنم.وی می افزاید: هر سال به علت خشکسالی و آب و هوای نامناسب، بخش بزرگی از کلنی ها از بین می رود که متأسفانه از زنبورداران نیز حمایتی نمی شود.وی ادامه می دهد: با ادامه این روند، در آینده با کاهش جمعیت زنبورستان و نبود حمایت ها مجبور می‌شوم کلنی ها را با قیمت های ارزان واگذار کنم و از این فعالیت باز بمانم.وی نبود بسته بندی را از دیگر مشکلات این صنعت ذکر و عنوان می کند: بسته بندی عسل در استان ضعیف است و به شکل حرفه ای انجام نمی شود و زنبورداران خود مسئول بسته بندی محصول تولیدی هستند.وی با گلایه از فروش محصولات دیگر استان ها در نمایشگاه های استان بیان می کند: عسل خراسان شمالی هنوز جایگاه شناخته شده ای در استان ندارد.

موانع زنبورداری

رئیس اتحادیه زنبورداران استان نیز در این رابطه می‌گوید: زنبورداران استان در تأمین نهاده های زنبورداری مشکلات بسیاری دارند زیرا قیمت این نهاده ها بسیار گران است.«وطنیان» می افزاید: با این که در برخی از کشورها گرده افشانی زنبورها، مهم ترین منبع درآمدی محسوب و درآمد عسل بیشتر صرف تأمین هزینه‌های تولید می شود، اما در کشور ما تولید عسل تنها گزینه زنبورداری است.وی نبود فعالیت های ترویجی و آموزش لازم به کشاورزان و باغداران را از موانع توسعه زنبورداری در استان ذکر و عنوان می کند: کشاورزان و باغداران به دلیل تصورات اشتباه مانع از ورود زنبورداران به باغ ها می شوند.وی با اشاره به دانش اندک زنبورداران استان می افزاید: استفاده از دانش بومی در بهره برداری از زنبور عسل موجب کاهش عسل تولیدی در مقایسه با دیگر استان ها شده است.وی با بیان این که زنبورداران تنها قشری هستند که از یارانه دولتی استفاده نمی کنند، خاطرنشان می‌کند: پرداخت یارانه دولتی به این بخش، گوشه ای از مشکلات صنعت زنبورداری استان را برطرف می کند.به گفته وی، میزان تولید هر کلنی زنبور از 12 کیلوگرم در سال گذشته به حدود 6 کیلوگرم در سال جاری کاهش یافته است.

بهره وری زنبورهای دیگر استان ها

در این رابطه، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان این که شرایط آب و هوایی و مراتع استان مستعد زنبورداری است، می گوید: شرایط مناسب خراسان شمالی موجب شده است، هر سال تعداد زیادی از زنبورداران دیگر استان ها، برای استفاده از این شرایط وارد استان شوند.«مبارکی»، نبود نیروی متخصص را از مشکلات صنعت زنبورداری استان ذکر می کند و می افزاید: در حال حاضر نیمی از هزار و 608 زنبوردار استان، تحصیلات دیپلم و زیر دیپلم دارند که این مسئله در تولید عسل تأثیر منفی گذاشته است.وی ادامه می‌دهد: در شرایط فعلی، توسعه افقی به دلیل کاهش مراتع و خشکسالی های متوالی محدود شده و توسعه عمودی با استفاده از ملکه اصلاح شده در برنامه قرار گرفته است.وی که خراسان شمالی را از جمله 5 استان برتر در تولید ملکه اصلاح شده ایرانی برمی‌شمرد، اظهارمی دارد: طی سال گذشته تاکنون هزار و 500 فروند ملکه اصلاح شده در استان تولید شده است.وی با اشاره به مدیریت بیولوژیک زنبور عسل استان می افزاید: استفاده از داروهای ارگانیک، قدرت کلنی ها را بهبود می بخشد و تقویت می کند.وی با اشاره به نقش بیمه در جبران خسارت، ادامه می دهد: زنبورداران هنگام انتخاب پوشش های بیمه ای باید دقت لازم را داشته باشند تا در هنگام دریافت غرامت با مشکل مواجه نشوند.وی درباره پرداخت تسهیلات به این بخش نیز می گوید: تاکنون 217 پرونده برای دریافت وام از طرح توسعه بخش کشاورزی و 27 پرونده از محل تفاهم نامه بسیج سازندگی برای دریافت تسهیلات معرفی شده اند. وی ادامه می دهد: خراسان شمالی تنها استانی است که به دلیل محرومیت و شرایط اقلیمی، از این تسهیلات بهره مند شده است. وی میزان تولید عسل در استان طی سال گذشته را هزار و 311 تن ذکر می کند.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 13 اردیبهشت 1394 | 10:48 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
 عبدالرضا تاکی اظهار داشت: پدیده گرد و غبار و ریزش ریزگردها در مزارع و مراتع شهرستان شهرضا سبب آلوده شدن گل‌های درختان، گیاهان مرتعی و مزراع کشاورزی شده است.

وی افزود: گرد و خاک سبب تلفات لاروها و شیوع بیماری‌ها و مسمومیت غذایی در کلنی‌های زنبور عسل  و سبب کاهش جمعیت زنبورها و به دنبال آن کاهش تولید عسل شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا بیان کرد: علاوه بر پدیده گردوغبار، زنبورداران متحمل خسارت‌های ناشی از خشکسالی‌های اخیر و متغیر بودن دمای هوا و سرمای ناگهانی اسفندماه سال گذشته نیز شده بودند.

وی تصریح کرد: میزان خسارت ریالی وارده به زنبورداران شهرضا ناشی از موارد فوق الذکر 19.5 میلیارد ریال برآورد شده است.

تاکی اظهار داشت: شهرستان شهرضا با تعداد 400 نفر زنبوردار حرفه‌ای و 65 هزار کلنی زنبور و متوسط تولید سالیانه 500 تن عسل مرغوب مقام نخست را در استان اصفهان از نظر کیفیت عسل تولیدی به خود اختصاص داده است.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : پنجشنبه 10 اردیبهشت 1394 | 02:39 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
هوشیار رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به آغاز کوچ بهاره زنبورداران گیلان اظهار کرد: در فصل بهار تعدادی از زنبورداران گیلان برای تولید عسل کوچ می‌کنند.

وی با بیان اینکه 80 درصد زنبورداران گیلان برای تولید عسل به مناطق ییلاقی کوچ می‌کنند، افزود: تعدادی از زنبورداران گیلان به دیگر استان‌ها از جمله البرز، اردبیل و فارس کوچ می‌کنند.

مسئول امور زنبورداری جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه 10 درصد از زنبورداران گیلان به صورت ثابت زنبورهای خود را اداره می‌کنند، خاطرنشان کرد: کوچ زنبورداران تا اوایل خرداد به ییلاق‌های گیلان ادامه دارد.

وی با تصریح بر اینکه زنبورداران در فصل تابستان به استان‌های اردبیل و قزوین مهاجرت می‌کنند، یادآور شد: گیلان دارای 267 هزار کلنی زنبور است و سالانه 5 هزار تن عسل تولید می‌کند.

رحیمی ارزش ریالی مقدار مذکور تولید عسل را 500 میلیارد ریال ذکر کرد و متذکر شد: گیلان با 4 هزار و 301 زنبوردار، رتبه چهارم تولید عسل در کشور را دارد.

به گزارش فارس، گیلان با برخورداری از درختان گیلاس، آلوچه «گوجه سبز» و مرکبات، مکانی بسیار خوب برای گرده افشانی و تامین شهد برای زنبورهای کارگر است.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : چهارشنبه 9 اردیبهشت 1394 | 01:10 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
اسکان زنبورداران مهاجردر خوزستان زمستان گذشته 22 درصد افزایش یافته است .
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی خوزستان افزود : در زمستان سال گذشته ،649 زنبوردار کلنی های زنبور عسل خود را در این استان اسکان داده بودند که نسبت به سال گذشته 22 درصد افزایش داشته است.
محمد مشکورزاده تعداد کلنی هایی اسکان داده شده زنبورداران مهاجر به استان را 173 هزار و 671 فروند اعلام کرد و گفت : شهرستان های دزفول ،شوش و اندیمشک بترتیب با 55 هزار و 361 ،44 هزار و 19 هزارو 287 فروند بیشترین تعداد کلنی مهاجر را به خود اختصاص دادند.
وی گفت : به علت همین شرایط مطلوب برای زنبورداری ،همه ساله تعداد کثیری از زنبورداران استانهای آذربایجان شرقی و غربی ،لرستان ،چهارمحال و بختیاری ، کرمانشاه ،کردستان ،اصفهان ،همدان و سایر استان ها جهت زمستان گذرانی و نیز تکثیر و افزایش تعداد کلنی های خود در فروردین ماه به این استان کوچ می کنند.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی خوزستان افزود : در همه شهرستان های خوزستان تولید عسل وجود دارد و عمده این محصول در شهرستانهای ایذه ، باغملک ، مسجد سلیمان ، لالی ، دزفول و اندیمشک تولید می شود .
مشکورزاده گفت : عسل کنار ، اکلاپیتوس وشبدر انواع عسل خوزستان هستند که عسل کنار مرغوبترین نوع آن است.
وی سرانه تولید عسل در استان خوزستان را هفت دهم کیلوگرم اعلام کرد و گفت: میانگین برداشت عسل از هرکلنی 8 کیلوو600گرم است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ارزش عسل تولیدی این استان را 398میلیاردو750 ریال اعلام کرد
علاوه برخوراکی بودن عسل از موم آن در صنایع پزشکی و داروسازی ، کرم سازی ، شمع سازی ، کفش سازی و ماکت سازی نیز استفاده می شود .طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : سه شنبه 8 اردیبهشت 1394 | 12:34 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
زنبورداران چهارمحال و بختیاری پارسال با تولید 950 تن عسل ، به رشد 30درصدی نسبت به سال ماقبل آن دست یافتند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مدیرطیور و زنبورداری جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: این مقدار عسل از170 هزار کلنی برداشت شد.
آقای کوچکی افزود: بیش از 50 درصد عسل تولیدی در سایر استان های به ویژه اصفهان ، خوزستان ، فارس و تهران به فروش می رسد.
وی عسل آویشن را مهمترین نوع عسل تولیدی استان دانست و افزود: عسل تولیدی چهارمحال و بختیاری یکی از مرغوب ترین عسل های کشور است که به دلیل واقع شدن کلنی ها در مراتع و مناطق کوهستانی از رطوبت بسیار پائین برخودار است.
مدیرطیور و زنبورداری جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: بیشتر این محصول در شهرستان های شهرکرد و کیار تولید می شود.
آقای کوچکی افزود : هم اکنون هزار و200 نفر در چهار محال و بختیاری به حرفه زنبورداری اشتغال دارند.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : شنبه 5 اردیبهشت 1394 | 01:43 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
محققان مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه محقق اردبیلی موفق شدند با استفاده از روش تلقیح مصنوعی ملکه‌های زنبور عسلی تولید کنند که مقاومت بالایی در برابر بیماری داشته و با شرایط کشور سازگار هستند.

 رضا اشرفی مجری طرح، مطالعه در زمینه اصلاح نژاد زنبور عسل را از حوزه‌های اصلی تحقیقاتی این شرکت دانش بنیان ذکر کرد و گفت: پس از 5 سال رکوردبرداری از زنبورهای شمال ایران، تعداد سه هزار زنبور ایرانی را شناسایی کردیم.

 وی ادامه داد: با استفاده از روش‌ تلاقی‌های هدفمندی که بر روی گونه‌ زنبورهای ایرانی به منظور اصلاح نژاد انجام دادیم، از تعداد سه هزار نوع زنبور، 80 نوع زنبور با ویژگی‌های مطلوب جداسازی شدند. اشرفی اضافه کرد: با جداسازی گونه‌های زنبورهای مورد نظر، پایه مادری و پدری زنبورها را برای تولید ملکه تشکیل دادیم.

وی با بیان این که در این مطالعات تولید ملکه به روش تلقیح مصنوعی انجام شده است، در این باره توضیح داد: برای تلقیح مصنوعی لازم است تا جمعیت اصلاح شده مناسب با صفات مطلوب داشته باشیم که پس از پنج سال مطالعه، جمعیت اصلاح شده را تشکیل دادیم.

 مجری طرح خاطرنشان کرد: پس از ایجاد جمعیت پایه پدری و مادری، اسپرم‌گیری انجام شد و با استفاده از دستگاه تلقیح مصنوعی، ‌عمل تلقیح برای تولید مصنوعی ملکه صورت گرفت. اشرفی با تاکید بر اینکه نژاد استفاده شده برای تولید ملکه از نژاد کاملا ایرانی است، خاطرنشان کرد: از این رو ملکه تولید شده کاملا با شرایط کشور سازگاری دارد.

 این دانشجوی دکتری بیوتکنولوژی دانشگاه محقق اردبیلی به بیان ویژگی‌ ملکه‌های زنبور تولید شده پرداخت و گفت: ملکه‌های تولید شده مقاومت بالایی در برابر بیماری‌ها و آفات زنبورهای عسل دارند؛ ضمن آن که از زمستان گذرانی (گذران زمستان در کلونی‌های زنبور عسل) بالایی برخوردار هستند.

 وی با بیان اینکه ملکه تولید شده دارای بچه‌زایی کمی است، یادآور شد: عملکرد زنبورهای ملکه تولید شده از لحاظ تولید عسل بیشتر از زنبورهای معمول است.

 اشرفی از تولید تجاری ملکه بارور از طریق تلقیح مصنوعی از جمعیت منتخب برتر خبر داد و اظهار داشت: تاکنون با استفاده از این روش هزار ملکه تولید شده است که در بهار به زنبورداران تحویل داده می‌شود.

 مجری طرح همچنین تولید محصولات جانبی از کندوها را از دیگر فعالیت‌های تحقیقاتی شرکت خود، مستقر در مرکز رشد دانشگاه محقق اردبیلی نام برد و گفت: در این مطالعات موفق به تولید گرده گل، بره موم و موم شدیم که دارای کاربردهای درمانی و بهداشتی هستند.

اشرفی با تاکید بر اینکه بره موم دارای خاصیت ضد عفونی است، یادآور شد: این ماده به عنوان یک ماده اولیه دارویی در صنایع بهداشتی و داروسازی استفاده می‌شود ضمن آنکه در خمیردندان کاربرد دارد و به عنوان دهان شویه در بسیاری از کشورها کاربردی شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به موقعیت استراتژیک استان اردبیل، امکان صادرات ملکه‌های تولید شده به کشورهای همجوار وجود دارد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : جمعه 4 اردیبهشت 1394 | 02:01 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
رییس اداره بهداشت ومدیریت بیماریهای طیور و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی قزوین ؛ مجید رضا شکری افزود: این طرح به منظور ارزیابی وضعیت بهداشتی زنبورستان های استان از نظر میزان شیوع آلودگی به عوامل بیماری زای واروا، آکاراپیس وودی نوزما و لوک صورت می گیرد.

این مسوول اظهار کرد:اداره کل دامپزشکی استان قزوین ضمن نمونه برداری تصادفی از 21 زنبورستان استان با هدف پایش بیماریهای انگلی وباکتریایی نسبت به انجام آزمون های لازم جهت پایش عوامل بیماری زای واروا،نوزما،اکاراپیس وودی و لوک اقدام کرده است .

به گفته وی بیماری های زنبور در صورت پیشگیری نکردن، خسارات قابل توجهی را به زنبورداران تحمیل می کند.

این مسوول در پایان افزود: تایید سلامت کلنی زنبور عسل پیش از جابجایی توسط ادارات دامپزشکی شهرستانهای مبداء واخذ گواهی حمل بهداشتی یکی از مهمترین راهکارها در پیشگیری از انتشار بیماریهای واگیردار در زنبورستان ها می باشد.

براساس آخرین آمار، استان قزوین دارای 53 هزار و 3 کلنی زنبور عسل است که سالانه بیش از 400 تن عسل در تولید می کنند.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : پنجشنبه 3 اردیبهشت 1394 | 01:19 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
 اگرچه برخی از فعالان صنعت زنبورداری و تولیدکننده‌های عسل خراسان شمالی از کاهش تولید و برخی مشکلات بازار عسل در خراسان شمالی خبر می‌دهند اما رییس جهاد کشاورزی این استان معتقد است با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای ایجاد صنایع بسته‌بندی عسل و افزایش صادرات، توسعه در انتظار صنعت زنبورداری استان است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی می‌گوید: آمار دقیقی از صادرات عسل استان وجود ندارد اما به‌طور کلی صادرات کشاورزی و دامی استان از جمله عسل، ۱۸درصد کل صادرات استان را تشکیل داده است. با وجود جایگاه مهم عسل در بخش کشاورزی و دامی استان، همچنان جای خالی صنایع بسته‌بندی و تبدیلی این محصول در استان به چشم می‌خورد، با این حال رییس سازمان جهاد کشاورزی استان از برخی اقدامات در راستای جبران این کمبود خبر می‌دهد.
شرایط اقلیمی و پوشش گیاهی مساعد به‌ویژه در مناطقی همچون درمانه، سملقان و بهکده رضوی، زمینه مناسبی برای توسعه صنعت زنبورداری در خراسان شمالی فراهم کرده است. براساس آمار ارائه شده توسط سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی، این استان در سال ۹۲ از نظر تولید عسل در رده سیزدهم و از لحاظ میانگین تولید عسل، به ازای هر کلنی، در رتبه پنجم کشور قرار داشته است.
آنطور که عبدالله یوسفی، رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی به صمت می‌گوید، درحال‌حاضر حدود هزار و ۴۶۷ نفر از کشاورزان خراسان شمالی در صنعت زنبورداری فعالیت و ۱۰۷هزار و ۶۱۷ کلُنی زنبور عسل را مدیریت می‌کنند؛ تولید عسل از این تعداد کلنی حدود هزار و ۳۱۱ تن در سال و میانگین تولید عسل در هر کندو، ۱۲/۲ کیلو در سال است. در سال ۹۳ نیز هزار و ۱۰۰ تن عسل در خراسان شمالی تولید شده است.
مشکلات مالی عسل
به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی این استان عسل خراسان شمالی به عراق، ترکمنستان و برخی کشورهای دیگر صادر می‌شود، با این وجود برخی تولیدکنندگان عسل این استان معتقدند به خاطر مشکلات تولید و بازاریابی، از ظرفیت‌های صادراتی این محصول استفاده مناسبی نشده است. به گفته حسین شاه‌نظری، یکی از تولیدکنندگان عسل خراسان شمالی، با وجود اینکه عسل تولیدی در استان از نظر کیفیت در رده بالایی قرار داشته و توان رقابت با مرغوب‌ترین عسل‌های تولید شده را دارد اما زنبورداران این استان برای فروش مناسب محصول تولیدی خود با مشکل روبه‌رو هستند. وی تاکید می‌کند که عسل تولیدی در استان مناسب صادرات بوده و باید صدور آن، تسهیل شود. به گفته او تامین مواد اولیه یکی از دغدغه‌های تولیدکنندگان عسل در خراسان شمالی است که ضعف در این بخش سبب می‌شود مواد اولیه با قیمت بالاتری به‌دست زنبورداران برسد و در نتیجه کیفیت کار آنها کاهش یابد. به باور او، اگر شرکت‌های تعاونی زنبورداران با حمایت مدیران بخش کشاورزی فعالیت جدی و ملموس‌تری داشته باشند می‌توان با استفاده از این ظرفیت برای بازاریابی، صادرات و تامین مواد اولیه مورد نیاز زنبورداران اقدام کرد.
امان پاکدین، یکی دیگر از تولیدکنندگان عسل در خراسان شمالی است که معتقد است در شرایطی که خشکسالی‌ها و کمبود بارندگی و در نتیجه گرمای زودرس بهاری، سبب پژمردگی گل‌ها و کاهش شهد و گرده در استان شده و تولید عسل را کاهش داده، کمترین انتظار زنبورداران از سازمان جهاد کشاورزی این است که با اعطای تسهیلات کم‌بهره و خدمات ارزان‌قیمت دست فعالان این بخش را بگیرد. به گفته او در اثر همین مشکلات، در سال‌های اخیر میانگین تولید عسل در استان کاهش چشمگیری داشته است.
ظرفیت‌های صنعت زنبورداری
فرآورده‌های صنعت زنبورداری علاوه بر عسل، گرده، ژله رویال (غذای مورد استفاده ملکه)، موم و... را شامل می‌شود که در زمینه‌های دارویی و تغذیه مورد استفاده قرار می‌گیرند، از سوی دیگر این صنعت تاثیر مهمی در گرده‌افشانی گیاهان باغی و توسعه کمی و کیفی محصولات، حفاظت محیط زیست و حفظ گونه‌های گیاهی دارد. از هر کندو حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ گرم ژله رویال تولید می‌شود، این ژله می‌تواند در تمامی فصول سال تولید شود ولی بهترین زمان تولید آن، فصل بهار است زیرا طبیعت سرشار از گل و گرده‌های آنهاست.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با ارائه این اطلاعات به صمت، به فرصت پرورش ملکه زنبور عسل در استان اشاره می‌کند و می‌افزاید: خراسان شمالی یکی از ۵ استان پرورش‌دهنده ملکه زنبور عسل است و در این زمینه، سال گذشته هم حدود ۵ میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای توسعه فعالیت‌ها به زنبورداران پرداخت شده، در مجموع این صنعت وضعیت رو به رشدی در استان دارد. در این زمینه، علی مبارکی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز اظهار کرد: امسال بیش از هزار و ۴۵۰ ملکه اصلاح شده در استان تولید و بین زنبوردارها توزیع شده است. آنطور که او می‌گوید، تولید ملکه‌های اصلاح شده در خراسان شمالی از سال ۹۱ آغاز شده اما این استان در تولید این نوع ملکه در کشور از جایگاه بالایی برخوردار است.
صادرات عسل
به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی، عسل یکی از محصولات کشاورزی صادراتی استان است که به کشورهای عراق، ترکمنستان، پاکستان و آسیای میانه صادر می‌شود، او می‌افزاید: در ۹ ماه ابتدای سال ۹۳، حدود ۳۶میلیون دلار ارزش صادرات کشاورزی و دامی استان بوده که این میزان، ۱۸درصد کل صادرات استان را تشکیل می‌دهد. از سوی دیگر با توجه به ارگانیک بودن عسل خراسان شمالی، افزایش صادرات این محصول در برنامه استان است. آنطور که یوسفی اشاره می‌کند، عسل خراسان شمالی در بازار داخلی نیز به استان‌های مجاور از جمله خراسان رضوی، گلستان و سمنان صادر می‌شود.
زنبورداران خراسان شمالی در عرصه تولید عسل و سایر محصولات، با مشکلاتی نیز مواجهند، به‌عنوان مثال زنبورداران نیاز دارند در مقاطعی از سال به مناطق گرم و دارای پوشش گیاهی مساعد بروند، رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی می‌گوید در این مواقع انتظار داریم همکاری بهتری از سوی استان‌ها با زنبورداران ما انجام شود، در سال گذشته تعداد قابل توجهی از کندوها را به استان هرمزگان منتقل کردیم تا چند ماهی در مراتع این استان باشند اما مشکلاتی داشتیم و به نظر می‌رسد در این زمینه مسئولان محلی باید همکاری بیشتری داشته باشند. در سال‌های ۹۲ و ۹۳ شرایط نامساعدی از جمله خشکسالی و کم‌آبی، مشکلاتی را برای زنبورداران خراسان شمالی پیش آورد مشکلاتی که به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی، با تقویت دانش زنبورداران و مشورت گرفتن از کارشناسان امر، می‌توان بر آنها فائق آمد و بر بهره‌وری افزود.
ظرفیت‌های بسته‌بندی عسل
بهره‌وری بیشتر از ظرفیت‌های صنعت زنبورداری خراسان شمالی نیازمند توسعه صنایع بسته‌بندی و تکمیلی است، یوسفی در این‌باره می‌گوید: در زمینه ایجاد صنایع تبدیلی مجوزهایی به بخش خصوصی دادیم و کارخانه‌های آن پیدا شده به‌تازگی هم کارخانه‌ای به بهره‌برداری رسیده و در این واحد، خط بسته‌بندی عسل هم پیش‌بینی شده، البته هنوز این واحد راه‌اندازی نشده است. او معتقد است در بسته‌بندی عسل باید مواردی همچون ذائقه مشتری و بازارپسندی محصول در نظر گرفته شود و تاکید می‌کند که توسعه بازاریابی عسل، اقتصاد زنبورداران را نیز بهبود خواهد داد.
بسته‌بندی عسل به‌عنوان یکی از اولویت‌های ایجاد صنایع تبدیلی خراسان شمالی پیش از این نیز مورد تاکید مسئولان جهاد کشاورزی استان قرار گرفته بود، آنطور که مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی، محمدعلی سودمند گفته است، این صنعت یکی از صنایع تبدیلی دامی است که در اولویت‌های سرمایه‌گذاری صنایع تبدیلی استان قرار گرفته و ایجاد و حمایت از آنها در برنامه سازمان جهاد کشاورزی قرار دارد.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : چهارشنبه 2 اردیبهشت 1394 | 02:02 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
با سلام
جناب آقای سلیمانی یکی از زنبورداران سوالی در رابطه با بیمه زنبورداران عنوان داشته اند که :
باسلام ریاست محترم اتحادیه لطفا برای سامان دادن بیمه زنبور دارانی که سابقه بیمه از قبل دارندو‌بیمه ومی خواهند بیمه خودرابه بیمه زنبور داری انتقال دهند اقدامات لازم را مبذول فرماید باتشکر

پاسخ : با توجه به بخشنامه شماره 10 مشترک فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی زنبورداران می توانند با پرداخت 17 درصد حق بیمه از این خدمات استفاده کنند ولی بر اساس بند 20 همین بخشنامه افرادیکه از تاریخ 1 فروردین 88 دارای حتی یک روز سابقه بیمه باشند امکان استفاده از این خدمات برایشان مقدور نیست . شرکت تعاونی زنبورداران قائم شهر جهت رسیدگی به این موضوع و بواسطه اتحادیه زنبورداران استان مازندران و ارسال نامه های جداگانه کتبی به دفتر ریاست محترم جمهوری و مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی کشور جناب آقای دکتر نوربخش در دی ماه 93 و همچنین برگزاری جلسه ای اختصاصی در تاریخ 18 دی 93 با مهندس علی پور نماینده محترم مردم قائم شهر در مجلس پیگیر موضوع بیمه زنبورداران بوده و می باشد که تا زمان نگارش این جوابیه 1 اردیبهشت 94 هنوز پاسخی از هیچ یک از طرف های مکاتبه و مذاکره به این موضوع داده نشده است . لذا به شما زنبوردار محترم این اطمینان داده می شود تا حصول نتیجه حداقل از طرف این شرکت تعاونی و این هیئت مدیره تمام تلاش و کوشش خود را بکار گیرند.

با تشکر از توجه شما - رضا محمدی برنجستانکی (نائب رییس هیئت مدیره شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداران قائم شهر)طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : سه شنبه 1 اردیبهشت 1394 | 01:46 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
رییس اتحادیه زنبورداران ارومیه گفت: در سال گذشته 18000 تن عسل از سوی زنبورداران استان تولید و برداشت شده است.

معرفت جلیل‌زاده افزود: میزان برداشت عسل استان در سال گذشته با سال 92 تقریبا برابر و بیش از 18000 تن تخمین زده شده است.

وی افزود: با توجه به بهبود وضعیت آب‌وهوای استان پیش‌بینی می‌شود که برداشت عسل در سال جاری نسبت به سال‌های گذشته افزایش پیدا کند.

جلیل‌زاده با اشاره به میزان تلفات زنبور عسل در سال گذشته اظهار کرد: همه ساله به طور طبیعی 5 تا 6 درصد از زنبورها تلف شده و این یک امر طبیعی است ولی تاکنون گزارشی مبنی بر تلفات تعداد زیادی از زنبورها در استان ارائه نشده است.

وی تصریح کرد: عدم سرمایه در گردش و نبود صادرات از مشکلات اساسی زنبورداران استان بوده و تاکنون هیچ اقدامی برای بهبود این وضعیت انجام نشده است.

جلیل‌زاده ادامه داد: در تامین داروهای زنبورداری مشکل خاصی نداشته و تا حدود بسیار زیادی از استفاده و ورود داروهای قاچاق جلوگیری شده است.

رییس اتحادیه زنبورداران خاطر نشان کرد: با توجه به اطلاعات ناکافی زنبورداران در استفاده از داروهای زنبورداری، شهریورماه سال جاری کارگاه آموزشی استفاده از داروی هایدوکیلین برگزار خواهد شد که امیدواریم مانند سال‌های گذشته از این کلاس‌ها استقبال خوبی به عمل آید.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : سه شنبه 1 اردیبهشت 1394 | 01:09 ب.ظ | نویسنده : | نظرات