۱- اولین نکته ای که هست اینه که زنبور باید از میان تمام شکلهای هندسی،شکلهایی رو انتخاب کنه که "کاملا متقارن" هستند تا تفاوتی نکنه که زنبور از کجا وارد خانه میشه،از بالا یا پایین یا چپ یا راست. شکلهای کاملا متقارن عبارتند از 3 ضلعی منتظم (مثلث متساوی الاضلاع) ، 4 ضلعی منتظم(لوزی) ، 5  ضلعی منتظم ، 6 ضلعی منتظم ،7 ضلعی منتظم و بینهایت ضلعی منتظم ( دایره!!!). شکلی مثل مثلث متساوی الساقین یا مستطیل کاملا متقارن نیستند.

اگر بخواهیم تعریف دقیق تری از کاملا متقارن بودن ارائه کنیم باید تعداد اضلاع شکل رو در نظر بگیریم. مربع که نوع خاصی از لوزی هست 4 ضلع داره و از 4 راستاهم متقارن هست( راستای طول، عرض، قطر اصلی و قطر فرعی ). خود لوزی هم از 4 راستا متقارن است (می توانید آن 4 راستا را پیدا کنید؟!!! ) مثلث متساوی الاضلاع 3 ضلع داره و از 3 راستا هم متقارن اما مثلث متساوی الساقین تنها از یک راستا متقارن می باشد. مستطیل هم تنها در دو راستا متقارن .

۲- دومین نکته در مورد انتخاب شکلها برای ساخت خانه زنبور اینه که شکلها کاملا در کنار هم چفت بشوند یعنی بعد از کنار هم چیده شدنشان فضای خالی بینشان وجود نداشته باشد. شما اگر 10 تا دایره را کنار هم قرار بدین به وضوح فضای خالی زیادی بین دایره ها خواهید داشت اما می توانید 10 مربع را بدون ایجاد حتی ذره ای فضای زائد در کنار هم بچینید. از بین تمام شکلهای کاملا متقارن تنها 3 ، 4 و 6 ضلعی منتظم این قابلیت را دارند!!! (5 ضلعی منتظم این خاصیت را نداره مثلا اگر 5 تا 5 ضلعی منتظم رو دور تا دور یک 5 ضلعی منتظم بچینید شکلی شبیه یک گل 5 پر ایجاد میشود که لابلای گلبرگهایش فاصله یا همان فضای زائد وجود داره!!! )

۳- حال ببینیم چرا زنبور از بین 3 شکل مناسب 6 ضلعی منتظم را انتخاب میکند.جواب خیلی ساده است. زنبور شکلی را انتخاب می کند که با مصرف موم مشخص، بیشترین فضا را در اختیارش قرار بدهد یعنی در واقع شکلی را برمی گزیند که بتواند باآن با مقدار معین مصالح،بزرگترین خانه ی ممکن را بسازد. به زبان ریاضی زنبور شکلی را انتخاب میکند که به ازای محیط ثابت،بیشترین مساحت را داشته باشد.

 ۴- اجازه بدید قبل از اینکه بین 3 شکل بحث کنیم تکلیفمان را با 4 ضلعی منتظم ( لوزی) مشخص کنیم. در بین تمام لوزی های ممکن با محیط ثابت، مربع بیشترین مساحت را تولید می کند.در واقع لوزی 4 زاویه دارد که دو به دو با هم مساویند پس میشود به هر لوزی دو عدد را نسبت داد. زاویه ماکزیمم و زاویه مینیمم.

به وضوح هر چه اختلاف این دو عدد بیشتر باشه لوزی شکل کشیده تری پیدامی کند و دارای مساحت کمتری هست و بیشترین مساحت وقتی رخ میدهد که اختلاف بین زاویه ماکزیمم و مینیمم حداقل ( یعنی صفر ) باشه یعنی وقتی که هر چهار زاویه ی لوزی 90 درجه باشه یعنی یک مربع داشته باشیم. اگر بخوام ریاضی تر این بحث را دنبال کنم باید بگوئیم که اگر زاویه ماکزیمم را با a و زاویه مینیمم را با b نشان بدهیم، داریم a+b=180 لذا می توانید به هر لوزی در واقع یک زاویه مثلا a را نسبت بدهید.به راحتی می توانید اثبات کنید که مساحت لوزی برابر است با (2sin(a و این مقدار وقتی حداکثرهست که مشتقش یعنی (2cos(a برابر باشد با صفر یعنی  90a= یعنی همانطور که گفتیم هر چهار زاویه لوزی 90 درجه باشند.

۵- پس در نهایت به این نتیجه رسیدیم که زنبور باید از بین مثلث متساوی الاضلاع، مربع و 6 ضلعی منتظم یکی را انتخاب کند. فرض کنید هر سه ی این شکلهای محیطی برابر با یک داشته باشه. می خواهیم مساحت هر کدام را حساب کنیم و نشان بدهیم که مساحت 6 ضلعی منتظم از همه آن ها بیشتراست. طول هر ضلع مثلث متساوی الاضلاع با محیط 1 برابر است با یک سوم. با استفاده از قضیه ی فیثاغورس به راحتی می توانید محاسبه کنید که ارتفاع این مثلث برابر است با یک روی 3√2 ، پس مساحت این مثلث برابر است با یک روی 3√12 که تقریبا برابر است با 0.048 یک مربع با محیط 1 دارای اضلاعی به طول یک چهارم و بوضوح مساحت این مربع یک شانزدهم خواهد شد که تقریبا 0.062 اما طول هر ضلع یک 6 ضلعی منتظم با محیط یک، برابر یک ششم است.در واقع 6 ضلعی منتظم از 6 مثلث متساوی الاضلاع به طول یک ششم تشکیل شده است پس مساحت یک مثلث متساوی الاضلاع به طول یک ششم رو محاسبه کرده آن را در 6 ضرب می کنیم تا مساحت 6 ضلعی منتظم به دست بیاید. مشابها، ارتفاع این مثلث برابر با 3√ روی 12 پس مساحت این مثلث برابر است با 3√ روی 144 لذا مساحت شش ضلعی منتظم شش برابر این مساحت است یعنی 3√ روی 24 که تقریبا برابر است با 0.072

لذا ثابت کردیم که اگر مثلث متساوی الاضلاع، مربع و 6 ضلعی منتظم دارای محیط یکسان باشند 6 ضلعی منتظم مساحت بیشتری ایجاد خواهد کرد!!!

 6-زنبورها ریاضیدانان قابلی هستند.البته اون کسی که این قابلیت رو در وجود اونها نهاده ریاضیدان بسیار قابل تریه یعنی خداوندی که دنیا رو بر اساس اصول ریاضی آفرید...
طبقه بندی: آموزش، مقالات،

تاریخ : جمعه 28 آذر 1393 | 12:05 ق.ظ | نویسنده : | نظرات

زنبور عسل (Apis mellifera) از راسته نازک بالان (Hymenoprera) است. زنبور عسل قسمت های دهانی جونده و مکنده، هر دو را داراست. دگریسی آن کامل است و به طور دسته جمعی زندگی می کند و شامل سه دسته هستند.

1.     ملکه (Queen) که تخم می گذارد.

2.     نرها (prones) کارشان فقط بارور کردن ملکه های جدید است.

3.     کارگرها (Worker) که ماده عقیم هستند و اغلب انواع متعددی دارند.

کندوی زنبور عسل یا به صورت جعبه های مکعبی به ابعاد 50 cm که کندوی modem می گویند و یا به صورت سبد که کندوی بومی می گویند.

 ساختمان مورفولوژیکی زنبور عسل

·         بدن زنبور عسل به طور متراکم از موهایی پوشیده است که دارای تارهای (Barbs) جانبی کوتاهی است. و به راحتی دانه ها گرده را می گیرند. در چشم های مرکب و پاها، موهای صاف وجود دارد پاهای جلویی در حاشیه ساق (tibia) موهای راست و خشن و کوتاهی را دارد و برای تمیز کردن چشم ها از گرده گل به کار می رود و برس چشمی (Eye bursh) می گویند.

·         بالهای زنبور در هنگام پرواز به وسیله قلاب هایی به هم درگیر می شوند و یا بال به نظر می رسند. و نوک این بالها مسیر شکل را طی می کند. ممکن است 400 بار در ثانیه مرتعش شوند. آرواره های زیرین mandibles در کارگران صاف برای جمع آوری گرده و ساختن شاخه ها به کار می رود. آرواره های بالایی maxillae مانند قاشقک های طویلی بوده و برای جمع آوری گرده های گل به کار می رود.

·         لب تحتانی تبدیل به خرطوم شده و ضمایم حسی – بی (Cabialplas) در اطراف آن قرار دارد. مایع شهد در اثر عمل مکنده حلق به درون چینه دان بزرگ یا معده عسل (Money Stomash) کشیده می شود. چهار لب مثلثی دریچه ای را درست می کند و از ورود عسل به معده جلوگیری می کند. بجز موقعی که جهت تغذیه مورد نیاز است. روده زنبور عسل باریک و دراز است. و تقریباً به 100 لوله کوچک، مالپیکی اتصال دارد و روده راست، بزرگ است و به مخرج ختم می شود. در انتهای بدن سوزن وجود دارد که فقط در کارگرها و ملکه ها دیده می شود. حس بویایی در زنبوران عسل بسیار قوی و تیز است و چشم ها دارای تعداد فراوانی واحدهای بینایی است و دارای مغز نسبتاً بزرگ  است: زنبوران عسل قادر به تشخیص رنگ قرمز و سیاه از هم نمی باشند.

گونه ها ونژادهای زنبور عسل

1.     زنبور هندی (Apis Indiea)

2.     زنبور درشت (Apis drostata)

3.     زنبور ریز (Apis florae)

4.     زنبور عسل معمولی (Apis mellifera)  
طبقه بندی: آموزش،

تاریخ : سه شنبه 18 آذر 1393 | 02:20 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
آذر ماه زمان آسایش زنبورها است وقتی كه نه زنبورها با طبیعت كاری دارند و نه طبیعت با زنبورها. پرواز به خارج از كندو تنها در روزهای گرم و آفتابی برای دفع مدفوع انجام می گیرد كه مدتش هم همیشه كوتاه است. این تنها كاری است كه زنبورها در این ماه برای انجامش كندویشان را ترك می كنند. در چنین روزهای باید زنبور دار از آویختن پارچه های سفید روی سیم یا طناب به منظور خشك كردنشان پس از شستن آنها خود داری نموده و این وضع را به همسایه های نزدیكش نیز اطلاع دهد تا آنها هم این اشتباه را نكنند. چون زنبورها پارچه های سفید را برای دفع مدفوع ترجیح می دهند و مدفوعشان را رویشان خالی و پارچه را پر از لكه می نمایند. این لكه ها متاسفانه به آسانی پاك نمی شوند و از بین بردنشان كار مشكلی است.

اولین برف سال معمولا در نیمه دوم همین ماه می بارد و اغلب سوراخ های پرواز را مسدود می كند كه زنبور دار باید فوری سوراخ های پرواز را با جارو یا انگشت باز و این كار راحتی به فردا هم موكول ننماید. زیرا ممكن است همین سهل انگاری كوچك باعث تلف شدن تعدادی از جمعیت ها گردد. هرگاه برف سوراخ پرواز را مسدود نماید تنفس جمعیت با استفاده از سوراخ های ریز موجود در برف تنها كمی دشوار می شود ولی بدی اصلی كار در اینست كه به زودی هوای گرم داخل كندو سطح داخلی برف های مجاور به سوراخ پرواز را آب می كند. این آب در سرمای شدیدتر شب تبدیل به یخ می گردد. یخ هم همان طوریكه می دانید خلل و فرج و یا سوراخ های ریز برای عبور هوا ندارد. در نتیجه جمعیت در داخل كندو پس از مدتی كوتاه خفه می شود. بنابراین بعد از هر برف مهمترین وظیفه زنبور دار پاك كردن فوری سوراخ های پرواز كندو است.

طرز زندگی جمعیت ها در سرمای زمستان بدین طریق است كه زنبورها داخل كندو به صورت گلوله ای در اطراف قاب های پر از عسل در می آیند. گرما در مركز این گلوله حدود  18 تا 20 درجه است. زنبورهایی كه داخل گلوله هستند پس از گرم شدن جای خود را با زنبورهایی كه در سطح خارجی گلوله می باشند و با هوای نسبتا سرد داخل كندو تماس مستقیم دارند عوض می كنند تا آنها هم به نوبه خود گرم شوند. این زنبورها نیز پس از گرم شدن جایشان را با زنبورهای سرد دیگر عوض می كنند. این كار تمام مدتی كه هوا سرد است ادامه دارد زمانی كه آنها به صورت گلوله در می آیند می گوییم زنبورها به خوشه رفته اند. جای ملكه همیشه در مركز یا نزدیكی های مركز گلوله است.

نوع دوم حركت زنبورها برای دسترسی داشتن به عسل است كه دسته جمعی و بدین طریق انجام می گیرد. پس از تمام شدن همه عسل در منطقه ای از شان كه خوشه زمستانی آنجا قرار گرفته است همه زنبورهای خوشه به آرامی ولی با هم چند سانتیمتر روی همان شان به جلو می روند تا منبع غذایی تازه و دست نخورده دیگری را در اختیار گیرند و بتدریج مصرف نمایند. بعد از اتمام عسل این نقطه باز هم دسته جمعی چند سانتیمتر جلوتر می روند. در جریان زمستان آنقدر به این كار ادامه می دهند تا به آخر همان شان برسند. آنگاه باز دسته جمعی خود را به قاب پر از عسل مجاور انتقال داده ولی این بار بعد از تمام شدن عسل این نقطه چند سانتیمتر به عقب می روند. باز هم بتدریج آنقدر عقب می روند تا عسل این قاب نیز تمام شود و همین طرز حركت را با سایر شان های پر از عسل در تمام مدت زمستان ادامه می دهند.

زنبور در سرما و داخل خوشه زمستانی دو نوع حركت را انجام می دهد:
1- حركت انفرادی هر یك از زنبورها در داخل خوشه. از سطح خوشه به داخل آن و از داخل خوشه به سطح.
2- حركت دسته جمعی خوشه روی هر قاب و از یك قاب به قاب دیگر.

زنبورها گرمای لازمه خوشه اشان را با خوردن عسل ایجاد می كنند و از آنجائی كه به صورت گلوله در می آیند قادرند گرمای ایجاد شده را داخل گلوله اشان حبس نموده و مانع خروج و از دست رفتنش گردند. طبق همه حساب های ریاضی و فیزیولوژی بدین طریق موفق می شوند كه كمترین مقدار عسل ممكنه برای گرم شدن و زنده ماندن و زندگی در زمستان مصرف نمایند. همان طوریكه در بالا ملاحظه كردید تا زمانی كه زنبورها عسل كافی در اختیار داشته باشند شدیدترین سرما نمی تواند صدمه ای به آنها بزند چون قدرت كنار آمدن با آن را دارند. آنچه به آنها صدمه زده و می تواند حتی تمام زنبورهای یك جمعیت را تلف كند جریان هوا ( كوران ) می باشد كه زنبور در مقابل آن هیچ نوع مقاومتی ندارد. به همین توصیه می شود كه هنگام تمیز كردن كندوها با كمال دقت باید مواظب بود كه درزها و سوراخ هایی نداشته باشند. اگر داشتن باید آنها را مسدود نموده و یا كندو را عوض كرد.

كنترل هفته ای یكبار سوراخ های پرواز به زنبور دار امكان می دهد اوضاع داخلی كندوهایش را حدس بزند. در صورتی كه بعضی از جمعیت ها و زنبورهایش را ناراحت روی تخته پرواز دید شماره كندویش را یاد داشت كرده و در اولین فرصت كه هوا گرم تر از 10 درجه شد آن را باز كرده و به سرعت وضع داخلیش را بررسی نموده و كمك لازمه را در اختیار آن جمعیت قرار دهد. مدت بررسی هر كندو باید خیلی كوتاه بوده و مثلا از 2 دقیقه تجاوز ننماید. اگر مدت زیادتر باشد گرمای داخلی كندوها باز هم بیشتر پایین می آید. زنبورها برای اینكه گرمای داخلی را به حد اولیه برسانند ناچارند مقدار زیادتری از عسل های ذخیره زمستانیشان را خورده و در بدنشان تبدیل به گرما نموده و داخل كندو پخش كنند تا هوای داخلی دوباره گرم و متعادل گردد. بدین طریق باز مقدار بیشتری از عسل مصرف می كنند كه این به ضرر زنبور دار و جمعیت است.

اصلا این قاعده كلی است كه زنبورها هر باز كردن سر كندو را با خوردن مقداری عسل پاسخ می دهند. بنابراین به صرف زنبور دار است كه چه در تابستان و چه در زمستان تا آنجا كه برایش ممكن است از این كار اجتناب ورزد و تنها هنگامی سر كندو را باز كند كه واقعا لازم باشد. عده ای از زنبور داران كندوهایشان را زیر سقفی كه از قبل برای همین منظور ساخته و آماده نموده اند می گذارند تا باران و برف روی كندوها نریزد كه البته این كار خیلی بهتر هم هست چون علاوه بر اینكه پاك كردن برف از روی كندوها دیگر لزومی ندارد. در تابستان هم در مدتی كه كندوها هنوز مهاجرت داده نشده اند سایه بان خوبی برایشان می باشد و زنبور دار مجبور نیست برای كار كردن با زنبورها در وسط آفتاب مرتب عرق بریزد.

منابع : سایت زنبور عسل ایران ، کتاب پرورش زنبور عسل دکتر نعمت اله شهرستانی
طبقه بندی: آموزش، مقالات،

تاریخ : شنبه 15 آذر 1393 | 11:31 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

متخصصان و محققین دانشگاه هاروارد از زنبور عسل و رفتارهای کندوی آن برای ساخت رباتهای مینیاتوری جدید الهام گرفته اند. آنها در پی ساخت رباتهای مینیاتوری پیشرفته به همراه منابع انرژی کوچک با وزن کم و  ذخیره انرژی بالا، استفاده از پردازنده های بسیار کم مصرف، سنسورهای الکترونیکی و الگوریتمهای کنترل و هدایت پیشرفته هستند.

از کاربردهای چنین رباتهایی میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • گرده افشانی در محصولاتی کشاورزی
  • جستجو و امداد رسانی
  • اکتشاف در محیطهای خطرناک
  • کاربردهای نظامی
  • نظارت و پیش بینی بر وضعیت آب و هوا
  • کنترل و نظارت بر ترافیک

این ها  کاربردهایی معمول در توسعه و ساخت رباتهای خودمختار و مستقل است. رباتها در تقلید از حشرات، از قدرت فیزیکی و عملکرد گروهی بسیار مطمئن تر، سریع تر و موثرتری دارا می باشند.

پیش بینی می شود پژوهش و الهام گرفتن از طبیعت منجر به درک بیشتری برای تقلید از رفتار جمعی و هوش کلنی زنبورها شود. این تحقیق میتواند به طراحی و ساخت سیستم های عصبی الکترونیکی جایگزین شود که قادر هستند به طور ماهرانه تغییر محیط را حس کرده و به انطباق با آن بپردازند .

اینگونه تحقیقات و اکتشافات به پیشرفت، توسعه و نوآوری در علم مهندسی برق منجر خواهد شد.

همراه موجودات مختلفی نظیر مگس ها، خرچنگ ها، حشرات کوچک و …. به مدت طولانی مدلی برای طراحی و ساخت روباتها بوده اند، ولی زنبورها دارای ظرافتی بی بدیل در پرواز و استفاده از گلها در حالی که در هوا معلق هستند می باشند.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی، مقالات،

تاریخ : جمعه 14 آذر 1393 | 02:22 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

مطالعات محققان دانشگاه لوند سوئد نشان می دهد که عسل موجود در معده زنبور، حاوی ۱۳ باکتری اسید لاکتیک است که خاصیت آنتی بیوتیکی قوی دارند.

بیش از هزاران سال است که از عسل برای جلوگیری از انواع عفونت استفاده می شود ولی همیشه این سوال مطرح بوده که کلید خواص ضد میکروبی عسل چیست؟

محققان دانشگاه لوند دریافته اند که عسل معده زنبور یا عسل خام دارای ۱۳ باکتری اسید لاکتیک است که این باکتری ها قادر به تولید ترکیبات ضد میکروبی فعال هستند. باکتری های اسیدلاکتیک در پاتوژن های شدید زخم انسان مورد آزمایش قرار گرفته اند و نتیجه حاکی از آن است که این باکتری ها خاصیت ضد میکروبی فوق العاده دارند. محققان همچنین از این روش برای مداوای زخم های عفونی اسب استفاده کرده اند. با وجودی که هیچ داروی شیمیایی قادر به درمان این زخم ها نبودند، عسل قابلیت مداوای این زخم ها را دارد.

تحقیقات قبلی نشان می دهد که اگر زخم های بیماران دیابتی به عسل آغشته شود، در مدت زمان کوتاهی بدون هیچ عفونتی معالجه می شود. عسل مهمترین داروی طبیعی برای درمان سرفه، مخصوصا در کودکان است. این مطالعه راه را برای تولید داروی های آنتی بیوتیک طبیعی، بدون هیچ عارضه جانبی فراهم کرده است.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : پنجشنبه 13 آذر 1393 | 02:32 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
بر طبق اعلام و برنامه ریزی از پیش تعیین شده توسط هیئت مدیره شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداران قائم شهر و حومه کلاس آموزشی تغذیه کمکی زمستانی زنبور عسل شرکت تعاونی  کشاورزی زنبورداران قائم شهر چهارشنبه 12 آذر ماه 1393 در نمازخانه مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قائم شهر با حضور حدود 50 نفر از زنبورداران محترم این شهرستان و با تدریس استاد بزرگوار جناب آقای دکتر محسن شکوهی برگزار گردید. ویدئو و تصاویر کامل این کارگاه آموزشی در آرشیو شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداران قائم شهر موجود می باشد.

[http://www.aparat.com/v/mrKis]طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی، گالری تصاویر، آموزش،

تاریخ : چهارشنبه 12 آذر 1393 | 11:26 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
بر طبق اعلام و برنامه ریزی از پیش تعیین شده توسط هیئت مدیره شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداران قائم شهر کلاس آموزشی تغذیه کمکی زمستانی زنبورعسل شرکت تعاونی  کشاورزی زنبورداران قائم شهر و حومه چهارشنبه 12 آذر ماه 1393 در نمازخانه مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قائم شهر با حضور حدود 50 نفر از زنبورداران محترم این شهرستان و با تدریس استاد بزرگوار جناب آقای دکتر محسن شکوهی برگزار گردید. ویدئو و تصاویر کامل این کارگاه آموزشی در آرشیو شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداران قائم شهر موجود می باشد.
طبقه بندی: جلسات هیئت مدیره، اخبار و اطلاع رسانی، گالری تصاویر، آموزش،

تاریخ : چهارشنبه 12 آذر 1393 | 11:19 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

عضو اتحادیه سراسری زنبورداران کشور گفت: با توجه به از بین رفتن 30 تا 50 درصد زنبورهای عسل در کشور طی سال گذشته، خریداران عسل باید به هنگام خرید این محصول به اصل بودن آن توجه داشته باشندچون عسل طبیعی به علت کمبود بسیار گران است؛ بنابراین ارزان بودن می‌تواند دلیلی بر تقلبی بودن عسل باشد.

نازخند صبحی در گفت‌وگو با ایسنا، از کاهش جمعیت کلونی‌های زنبورعسل خبر داد و افزود: جمعیت زنبور عسل به دلیل وجود بیماری و ریزگردهایی با منشأ شیمیایی، تغییر کاربری باغات و همچنین داروهای چینی کاهش چشم‌گیری دارد.

وی با اشاره به اینکه بالا رفتن قیمت عسل هشداری در راستای کاهش تولید عسل در کشور است، تصریح کرد: از آن‌جاکه زنبورداری صنعتی 100 درصد وابسته به طبیعت و شرایط جوی است، این حرفه از ریسک بالایی برخوردار بوده و با چالش‌های متعددی همراه است.

این فعال حوزه کشاورزی با تأکید بر اینکه مسئولان به ویژه وزارت جهاد کشاورزی باید نگاه عمیق‌تری به بخش زنبورداری کشور داشته باشد، اظهار کرد: در این راستا مشکلات زنبورداران باید به جد دنبال شده و تقویت این مهم در بخش‌های مختلف مرود توجه مسئولان امر قرار گیرد تا شاهد افزایش تولید عسل در کشور باشیم.

صبحی با اشاره به اینکه در سال گذشته شاهد تولید 74 هزار تن عسل به ارزش 1146 میلیارد تومان و همچنین تولید 2043 تن موم به ارزش 43 میلیارد تومان در کشور بودیم، ادامه داد: تولید ملکه‌های مقاوم به بیماری‌ها باید در اولویت کاری فعالان این صنعت قرار گیرد تا شاهد افزایش صادرات تولیدات زنبورعسل در کشور باشیم.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز زنجان با تأکید بر اینکه افزایش صادرات تولیدات زنبورعسل در شرایطی که زنبورداران در زمینه تولید عسل با مشکلات عدیده‌ای موجه‌اند، شاید آرزویی دور از دستری باشد، افزود: این در حالی است که سایر عوامل از قبیل بارش‌های خارج از فصل، گرمای بیش از حد در فصل تابستان و تغییر کاربری‌ها برداشت عسل طبیعی را با کاهش 70 درصدی مواجه کند، این در حالی است که دغدغه بازارپسند نبودن بسته‌بندی عسل‌های تولید شده را نیز باید به این مشکلات اضافه کرد.

وی با بیان اینکه علاوه بر همه موارد ذکر شده، داروهای تقلبی موجود در بازار نیز بر این صنعت خدشه وارد کرده است، تصریح کرد: نبود داروی مفید و ارزان‌قیمت برای دومین سال پیاپی در کنار سایر عوامل جوی و غیرجوی، ضربه مهلکی بر پیکر این صنعت وارد می‌کند. همچنین گرد و غبار علاوه بر التهاب شدید در سیستم درونی زنبورعسل، کاهش دید زنبورعسل را نیز به دنبال دارد، از این رو حافظه زنبورعسل برای بازگشت به کندو از بین می‌رود و این امر موجب عدم تولید عسل توسط زنبور می‌شود.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : چهارشنبه 12 آذر 1393 | 02:29 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

مطالعه‌ای که توسط تیمی آلمانی انجام شد، نشان داد نیش زنبور عسل شدیدترین شوک آنافیلاکتیک است و خطر مرگ را به همراه دارد.

به گزارش فارس، شایع‌ترین علل شوک آنافیلاکتیک، شدیدترین واکنش آلرژیک توسط نیش زنبور برای بزرگسالان است؛ این شوک، حساسیت شدید به برخی داروها و بسیاری از مواد حساسیت‌زای دیگر و حتی حشرات است که زندگی فرد را به خطر می‌اندازد.

شوک آنافیلاکتیک یک واکنش آلرژی شدید است که تمام بدن را گرفتار می‌کند؛ در افراد مستعد این حالت می‌تواند در عرض چند ثانیه تا چند دقیقه پس از تماس با عامل آغازگر ایجاد شود و کشنده است.

عوامل این شوک، داروی خاص، حشره‌ای خاص یا خوردن بعضی مواد غذایی است.مواد شیمیایی که داخل خون رها می‌شوند سبب گشاد شدن رگ‌های خونی و تنگ شدن راه‌های تنفسی می‌شود؛ در نتیجه فشار خون ناگهان به شدت پایین می‌رود و تنفس مختل می‌شود؛ در حقیقت مقدار اکسیژنی که به اعضای حیاتی می‌رسد شدیداً کاهش پیدا می‌کند.

شوک آنافیلاکتیک به چهار درجه شدت، طبقه بندی شده است و اولین درمان و بهترین برای شدیدترین این شوک، تزریق اِپی نفرین است.

یک تیم آلمانی در مورد عوامل غیر دارویی و شایع‌ترین آنها تحقیقاتی انجام دادند و به افرادی که مبتلا به حساسیت هستند، هشدار دادند.

کارشناسان، داده‌های 4 هزار بیمار بین سال‌های 2006 و 2013 را که قربانی شوک آنافیلاکتیک بودند را تجزیه و تحلیل کردند.

نتایج:
در کودکان پسر نشان داد نسبت به دختران آسیب پذیرتر هستند در حالی که در بزرگسالان به صورت معکوس مشاهده شده است؛ در بین کودکان شایع‌ترین مواد غذایی محرک (بادام زمینی، شیر گاو، تخم مرغ...) است.

در بزرگسالان، خطر اول (خطرهای دیگر نیز وجود دارد) نیش زنبور به خصوص زنبور عسل است در حالی که در میان غذاها غالباً صدف خوراکی است.

محققان آلمانی گفتند: تمام پروتئین‌های غذایی آلرژی‌زا هستند و می‌توانند حساسیت شدید ایجاد کنند؛ باید مراقب داروهای (ضد درد، آنتی بیوتیک‌ها و ...) باشیم، ضمن اینکه افرادی که می‌دانند در معرض شوک آنافیلاکتیک هستند به خصوص با توجه به آلرژی نیش زنبور عسل باید بتوانند اپی نفرین به خود تزریق کنند.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی، مقالات،

تاریخ : سه شنبه 11 آذر 1393 | 11:44 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

بیماری های زنبور در زنبورستان های استان گیلان پایش و مراقبت شد.

مدیر کل دامپزشکی استان گیلان گفت: در اجرای این طرح از ابتدای امسال تاکنون از 120 زنبورستان استان نمونه برداری شد و راهکارهای لازم در خصوص پیشگیری و درمان به زنبورداران منطقه ارائه شد.

سهراب عاقبتی افزود : برای بررسی میزان آلودگی زنبورستان‌ها اداره کل دامپزشکی استان گیلان در حال انجام طرح های پژوهشی از طرف سازمان دامپزشکی است که نتایج آن در آینده مورد استفاده قرار می گیرد.

وی خاطر نشان کرد : استان گیلان دارای حدود 3 هزار و 700 زنبورستان و بیش از 220 هزار کندوی زنبور عسل است.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : سه شنبه 11 آذر 1393 | 02:10 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

بهزاد بانکی‌پور ؛ مدیر عامل صندوق‌ حمایت از توسعه زنبورداری کشور اظهار داشت: عرضه‌ مستقیم ابتدا در تهران و سپس در 40 واحد استانی سراسر کشور انجام می شود  و همزمان برند ملی عرضه  و سپس در فروشگاه‌ها با کمک سازمان خدمات تعاونی روستایی کشور عرضه خواهد شد.


وی در ادامه افزود: ما در برنامه کلان حمایت از زنبور عسل بحث تامین نهاده‌ها، سازمان‌دهی محصولات و فرآوری آن ها و همچنین ایجاد سامانه‌ی خرید و فروش نها‌ده‌ها را در دستور کار خود قرار داده‌ایم که امیدواریم طی 6 ماه آینده نتایج تلاش‌هایمان نمود چشمگیری پیدا کند.


بانکی‌پور در خصوص اعتبار اولیه صندوق زنبور عسل کشور نیز تصریح کرد: در حال حاضر اعتبار 20 میلیارد تومان است که ما نیازمند 150 میلیارد تومان سرمایه‌ برای توسعه این بخش هستیم و در حال حاضر نیز 12 میلیارد خط اعتباری از بانک‌های کشور برای توسعه این صندوق گرفته‌ایم که به دلیل بهره‌های بالا امکان پرداخت مشکل شده است.


وی در پایان یادآور شد:  بین افزایش قیمت و همچنین کیفیت عسل فاصله‌ بسیار زیادی وجود دارد که امیدواریم با برنامه‌هایی که در دستور کار قرار داده‌ایم این فاصله از بین برود.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،
برچسب ها: بهزاد بانکی‌پور ؛ مدیر عامل صندوق‌ حمایت از توسعه زنبورداری کشور،

تاریخ : دوشنبه 10 آذر 1393 | 02:43 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

دومین همایش زنبورداران استان قزوین ظهر امروز در سالن اجتماعات شهدای جهاد کشاورزی این استان برگزار شد.

فعالان عرصه زنبورداری حاضر در این همایش، بر استفاده از فن‌آوری‌های روز دنیا از جمله کندوهای ته‌باز و روش‌های اصلاح نژاد زنبور تأکید کردند.

به گفته مسئولان برگزاری همایش زنبورداران استان قزوین، آشنا ساختن زنبورداران استان قزوین که با استفاده از روش‌های سنتی و منسوخ شده به پرورش زنبور عسل اشتغال دارند با علم روز دنیا در حوزه زنبورداری، امری ضروری و مهم بوده که در چنین همایش‌هایی محقق می‌شود.

ارتقای کیفی عسل تولید شده، استفاده نکردن از مواد افزودنی از جمله شکر در عسل و خوراک زنبور و ارتقای دانش عملی و اقدامات مورد توجه زنبورداران استان قزوین از دیگر موضوعاتی بود که در دومین همایش زنبورداران استان قزوین به آن پرداخته شد.

زنبورداران حاضر در این همایش، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و آشنا شدن زنبورداران، با تجهیزات کارآمد و به‌روز دنیا و فراگیری روش‌های نوین زنبورداری را در ارتقای کیفی محصولات خود اثرگذار دانستند.

گفتنی است در این همایش، بیش از 200 نفر از زنبورداران و فعالان عرصه زنبورداری، برخی مسئولان دستگاه‌های اجرایی مرتبط با این حوزه در استان قزوین و یکی از فعالان زنبورداری در جمهوری اسلامی ایران و کشور آلمان حضور داشتند
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 9 آذر 1393 | 02:39 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
رئیس گروه امور تولیدات زنبور عسل وزارت جهاد كشاورزی از راه‌اندازی سامانه سرشماری زنبور عسل خبر داد.

ماشاالله جمشیدی در گفتگو با مهر با بیان اینکه امسال سرشماری زنبور عسل به دلیل همزمانی با سرشماری عمومی کشاورزی انجام نشد، گفت: ما در حال راه‌اندازی یک سامانه هستیم که پس از راه‌اندازی آن زنبورداران آمار خود را در این سامانه وارد می‌کنند و سپس ما این آمار را مورد راستی آزمایی قرار می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه سامانه مذکور اواخر آذرماه آماده می‌شود، اضافه کرد: به اعتقاد بنده تولید عسل طی سال جاری به احتمال زیاد  به همان  میزان سال گذشته خواهد بود ضمن اینکه اظهار نظر دقیق در این زمینه پس از آمارگیری ممکن است.

به گفته جمشیدی، میزان تولید عسل طی سال 92، 74 هزار و 500 تن بوده است.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 9 آذر 1393 | 02:24 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
عسل بابونه
برای التهاب مغز، احتقان ریوی، انواع ورمها، کاهش تب، میگرن، سردرد، آرتروز، کاهش حساسیت، ضد درد، کاهش پزوریازیس، اسپوندلیت آنکلوزان، دردهای دوران پریود، ناراحتیهای زنانه و یائسگی، آلرژی ها، فشار خون، دردهای استخوانی، آرام بخش، بر طرف کننده سرگیجه، سوء هاضمه، ضد اسپاسم، ناراحتی های کبد، ناراحتی های روده، درد و ورم مثانه، ورم طحال، معده درد، بی خوابی، ناراحتی های ریه، دفع کرم کدو در کودکان، سرما خوردگی، رماتیسم، غلظت خون، نفخ معده، ضد عفونی دهان و دندان، شستشو و پانسمان زخم ها، تقویت سیستم ایمنی بدن، تقویت مغز و حافظه، ترشح شیر در خانم های شیرده، ورم پرستات، زخم های دهان و کولیت مفید است 
 عسل آفتاب گردان
مقوی، انرژی زا و تقویت حافظه، مدر و نرم کننده سینه، برای ناراحتی های برونش ها، ناراحتی های حنجره، صاف کردن صدا، ناراحتی های ریوی، برای تسکین سرفه و سرما خوردگی مفید است. برای خنثی کردن سم مفید است  
عسل جعفری 
مقوی، انرژی زا و خواب آور، تقویت مغز و حافظه اخلاط لزج را قطع می کند، کاهش نفخ، مفید برای گرفتگی عروق، قاعده آور، اشتها آور، برای ناراحتی های کبدی و طحال، برای دیابت بی مزه مفید است. برای ناراحتی های روده مفید است  
عسل آویشن 
مقوی مغز و اعصاب و انرژی زا و تقویت حافظه، مفید برای عادت های ماهیانه دردناک، برای دردهای شکمی و روده مفید است، برای سرفه و گلو درد و برای دیابت بی مزه مفید است، برای عفونت های عمومی بدن نافع است. برای پانسمان زخم های بستر نافع است  
عسل گون
مقوی مغز و اعصاب و انرژی زا و تقویت حافظه، برای کم خونی مفید است، خواب آور، تقویت معده، ملین، مفیدبرای زخم های چشم و درد های چشم، ورم ملتحمه چشم، برای خشونت سینه و حلق و حنجره، مفید برای گرفتگی صدا، تقویت روده، درد کلیه، مثانه، مجاری ادراری  
عسل سیاه دانه
مقوی مغزو اعصاب و تقویت حافظه و خواب آور، ازدیاد شیر، مفید برای کلیه بیماری ها، باد شکن،  قاعده آور، سر درد، رماتیسم، مفید برای ضعف بدن، رفع مسمومیت های خون، کبد، تهوع، شکم درد، یبوست، تقویت زنان زائو، برطرف کننده رطوبت های موجود در بدن، اعتدال دادن اخلاط بدن، اخلاط غلیظ را رقیق می کند، مفید برای دیابت بی مزه، مفید برای انواع قولنج، ناراحتی های تنفسی، درخشان کردن رنگ و رو، مفید برای سنگ کلیه، مثانه، و سیستم اورولوژی و دردهای رحمی  
عسل کنار
مقوی و انرژی زا بوده و فعال کننده حافظه و رشد کودکان مسهل صفرا، حرارت بدن را فرو می نشاند، موثر و باز کننده گرفتگی هاست، کرم معده و روده را از بین می برد ، مفید برای گرم مزاجان، برای ناراحتی ها و زخم  روده و تب مفید است، برای آبله و سرخجه و عطش مفید است. برای سستی اعضا مفید است، تقویت مو، جلو گیری از ریزش مو مفید است، تقویت اعصاب، تحلیل ورم های گرم، 
عسل مرکبات 
تقویت حافظه و انرژی زا، مقوی معده، باد شکن، مفید برای کمبود ویتامین (سی) ضد تهوع و سم، نرم کننده سینه، برای سرما خوردگی، کاهش ورم های بدن، ضد عفونی کننده، تصفیه خون، اشتها آور، ناراحتی های صفرا، مسکن، مفید برای  سکسکه، کرم های روده، مفید برای سرطان های معده.ازدیاد متابولیسم پایه، پیشگیری از انواع سرطانها، کاهش کلسترول، ضد باکتری و قارچ
عسل یونجه 
مقوی مغز و اعصاب بوده و حافظه را افزایش می دهد، شامل بیشترین ویتامین های (A ) و (K )  را دارد و برای افرادی که خون ماغ می شوند بسیار نافع است. این عسل بسیار خوش عطر و طعم  میباشد. ملین و خون ساز است، بند آورنده خون روی است. تحلیل برنده ورم های بدن می باشد.مفید برای اختلالات عادت ماهیانه خانم می باشد.برای افرادی که دچار لرزش های اندام شده اند مفید است. نشاط آور بوده و به انسان آرامش می دهد 
عسل اقاقیا
مقوی و انرژی زا و تقویت حافظه، نشاط آور و بسیار معطر می باشد. مفید برای ناراحتی های صفرا، ملین وخواب آور است، مفید برای کم خونی است، مفید برای عفونت های خانم ها، هم چنین مفید برای ناراحتی های چشمی، مفید برای رشد کودکان و آرام بخش برای بزرگ سالان است. اگر با سیب مصرف شود بهترین آنتی بیوتیک است و مفید برای سرما خوردگی 
عسل گشنیز 
معطر، مقوی، اشتها آور، مقوی معده، رفع سوء هاضمه، باد شکن، نرم کننده سینه، مفید برای تب، مفید برای بیماری های عفونی مانند : سرخک و آبله، مفید برای سرفه و سرما خوردگی، مسکن و آرام بخش، دفع سموم بدن، خواب آور، مفید برای زکام و اسپاسم ماهیچه ای، شیر افزا، مفید برای تب های رماتیسمی، خواب آور، مفید برای آفت دهان، تقویت لثه، تنگی نفس، مسکن صفرا، ضد سرطان، مفرح، مقوی قلب و مغز، اسپرم، ناراحتی روده و حافطه 
عسل ریحان
ضد میگرن، تقویت عمومی بدن، تقویت اعصاب، ضد کم خوابی
عسل شوید
نیرو دهنده، مقوی معده، ازدیاد شیر مادران، آرام بخش، حاوی اسیدهای معدنی
عسل بهارنارنج
مقوی قلب، ضد بی خوابی، تقویت اعصاب، آرام بخش
عسل قنقال
ضد سرفه های خلط آور، نرم کننده سینه، کنترل اسپاسم
عسل زولنگ
درمان دردهای مفصلی و کمر درد، تقویت دستگاه گوارش، تصفیه کننده خون
عسل مریم گلی
ضد عفونت بدن، مقوی معده، نافع برای سرفه، ضدعفونی کننده دستگاه گوارش
عسل اکالیپتوس
ضد مالاریا، ضد آمفولانزا، ضد سرماخوردگی، ضد برنشیت
عسل با میوه‌های مغزدار
مصرف عسل و میوه‌های مغزداری چون پسته، بادام و گردو باعث کاهش کلسترول خون می‌شود آجیل‌ها منبع انرژی در بدن هستند و بهترین روش، استفاده از چهار مغز «گردو، بادام، فندق و پسته» به صورت شیرهای گیاهی است ا که به جای یک وعده اصلی غذا از هر مغز، 12.5 گرم از هر کدام همراه با عسل یا خرما یا کشمش یا توت خشک مصرف شود
ژله رویال
این ژله یک ماده ارزشمند دارویی است که در درمان بسیاری از ناتوانی ها وامراض موثر است از جمله کاهش چربی خون، تنظیم هورمونها، کمک به باروری وتسریع در بهبودی ناتوانی جنسی ،کمک به رشد استخوان ، اشتها آور ف بهبودی رماتیسم، در مان افسردگی، و همچنین در کرمهای آرایشی که ژله رویال باشد از پیری جلوگیری وبر طراوت و شادابی پوست میافزاید .
بره موم
بره موم یکی از محصولات شش گانه زنبور عسل می باشد که ترکیبات اصلی اش شامل رزین      و موم می باشد که زنبوران عسل از صمغ درختان جمع آوری می کنند. آنها این ماده را به کندوی خود حمل کرده و در آنجا فرآورده های دیگری بویژه موم را به آن اضافه می کنند و کل آن به ماده ای تبدیل می گردد که آن را تحت نام بره موم می شناسند. زنبور عسل بره موم را برای پوشاندن درز کندو و ضد عفونی کردن مکان تخم گذاری ملکه استفاده می کند خواص دارویی بره موم عبارتند از: داروی بی حسی، داروی بیهوشی، ضد حساسیت، ضد اسید معده، آنتی بیوتیک، ضد قارچ، ضد التهاب، ضد پرتو (تشعشع)، آنتی اکسیدان و محافظت کننده، ضد عفونی کننده، ضد تومور (سرطان)، ضد ویروس و تحریک کننده سیستم ایمنی.طبقه بندی: آموزش،

تاریخ : شنبه 8 آذر 1393 | 02:37 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
بجنورد- خبرگزاری مهر: با وجود این که امسال شمار زنبورداران و میزان تولید عسل در خراسان شمالی به نسبت پارسال افزایش یافته اما هنوز زنبورداران این استان برای تولید و فروش محصول خود با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، استان خراسان شمالی در شمال شرق کشور با داشتن باغ های میوه، اراضی زراعی و مراتع مرغوب با گل و گیاه های وحشی شرایط مساعدی برای فعالیت زنبورداری دارد، مجموعه عواملی که سبب شده این استان به صورت بالقوه یکی از قطب های تولید عسل در کشور باشد اما متأسفانه از این ظرفیت عظیم آن چنان که باید و شاید استفاده نمی شود.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی، این استان در سال ۹۲ از نظر تولید عسل در رده سیزدهم کشور و از لحاظ میانگین تولید عسل به ازای هر کلنی(بهره وری) در رتبه پنجم کشور قرار داشته است.

زنبور داری

با وجود این که در سال های اخیر خشکسالی و عوارض آن سبب نوسان در تولید عسل در خراسان شمالی شده اما تلخ کامی تولیدکنندگان عسل در استان تنها از کمبود بارندگی و در نتیجه پژمردگی گل ها و کاهش شهد و گرده نیست آنها از کمبود حمایت ها در این زمینه خصوصا در عرصه بازاریابی و صادرات گلایه دارند.

یکی از تولیدکنندگان عسل در خراسان شمالی در این زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر، می گوید: با وجود این که عسل تولیدی در استان از نظر کیفیت در رده بالایی قرار دارد و توان رقابت با مرغوب ترین عسل های تولید شده را دارد اما زنبورداران این استان برای فروش مناسب محصول تولیدی خود با مشکل روبرو هستند.

حسین شاه نظری می گوید: عسل مرغوب تولیدی در استان مناسب صادرات بوده و می بایست مسئولان و متولیان زمینه صدور این محصولات را فراهم و تسهیل کنند.

به گفته وی همچنین تأمین مواد اولیه یکی از دغدغه های تولید کنندگان عسل در خراسان شمالی محسوب می شود که ضعف در این بخش سبب می شود مواد اولیه با قیمت بالاتری به دست زنبورداران برسد و در نتیجه کیفیت کار آنها کاهش یابد.

شاه نظری می افزاید: اگر در این زمینه شرکت های تعاونی زنبورداران با حمایت مدیران بخش کشاورزی فعالیت جدی و ملموس تری داشته باشند می توان با استفاده از این ظرفیت برای بازاریابی، صادرات و تأمین مواد اولیه مورد نیاز زنبورداران اقدام کرد.

پدیده خشکسالی و کاهش تولید عسل

یکی دیگر از تولیدکنندگان عسل در خراسان شمالی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به خشکسالی های پی در پی در استان می گوید: در شرایطی که خشکسالی ها و کمبود بارندگی و در نتیجه گرمای زودرس بهاری سبب پژمردگی گل ها و کاهش شهد و گرده در استان شده و تولید عسل را کاهش داده است حداقل انتظار زنبورداران از سازمان جهاد کشاورزی این است که با اعطای تسهیلات کم بهره و خدمات ارزان قیمت دست فعالان این بخش را بگیرد.

امان پاکدین می افزاید: اگر به صورت جداگانه و بر اساس تعداد کلنی های هر زنبوردار نگاه کنیم متوجه می شویم که در سال های اخیر میانگین تولید عسل در استان کاهش چشمگیری داشته به گونه ای که در چندین سال پیش من از هر کلنی حدود ۱۹ الی ۲۰ کیلو عسل برداشت می کردم در حالی که اکنون تولید به زیر ۱۰ کیلوگرم عسل در هر کلنی رسیده است.


ادامه مطلب


طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی، گالری تصاویر، بیماری ها و آفات زنبور عسل،

تاریخ : دوشنبه 3 آذر 1393 | 03:18 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

سرهنگ علی فقیه عبداللهی، فرمانده انتظامی شهرستان بابل، گفت: در پی کسب خبری از منابع اطلاعاتی مبنی بر فروش عسل های تقلبی در آن شهرستان رسیدگی موضوع در دستور کار مأموران کلانتری 12 بابل قرار گرفت.
فرمانده انتظامی شهرستان بابل افزود: مأموران با همکاری کارشناسان مرکز بهداشت و نماینده اتحادیه زنبورداران محل تولید عسل های تقلبی را شناسایی کردند.
فقیه عبداللهی در ادامه تصریح کرد: ضمن هماهنگی با مراجع قضائی در بازدید به عمل آمده از این کارگاه غیر مجاز یک تن عسل تقلبی در حال آماده سازی و 34 کیلو عسل تقلبی آماده برای فروش کشف شد.
وی همچنین خاطر نشان کرد: در این راستا 13 متهم دستگیر و سه دستگاه خودروی مزدا، یک دستگاه خودروی پراید و یک دستگاه خودروی پیکان وانت متعلق به متهمان که در توزیع و فروش عسل های تقلبی مورد استفاده قرار می گرفتند نیز توقیف شد.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 2 آذر 1393 | 11:43 ب.ظ | نویسنده : | نظرات