سومین دورهٔ جشنوارهٔ عسل با نام «عسل آباد»، با حضور تولید کنندگان عسل سراسر کشور، در محل فرهنگسرای اشراق تهران، با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی افتتاح شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی در آیین گشایش این جشنواره، ضمن قدردانی از زحمات تولیدکنندگان عسل طبیعی در کشور و اشاره به فوائد زیست محیطی زنبورهای عسل در گرده افشانی و زادآوری گیاهان زراعی و غیر زراعی، آمارهایی دربارهٔ وضعیت زنبورداری و تولید عسل در کشور ارائه کرد.

حسن رکنی دربارهٔ وضعیت کشور در زمینهٔ تولید عسل در دنیا اظهار کرد: ایران با تولید میانگین ۹۵۰ گرم عسل به ازای هر نفر، رتبهٔ هشتم جهان را به خود اختصاص داده است درحالی‌که متوسط سرانهٔ تولید عسل در دنیا ۲۵۰ گرم است، بنابراین می‌توان گفت از این نظر وضعیت خوبی در کشور حاکم است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی، دربارهٔ وضعیت کلونی‌های زنبور کشور نیز گفت: «تا کنون حدود شش میلیون و ۶۱۸هزار کلونی را در سراسر کشور شمارش کرده‌ایم که از این مقدار حدود پنج درصد آنها بومی و ۹۵درصد کلونی‌ها صنعتی است».

رکنی میزان عسل طبیعی تولید شده در کشور را ۷۴ هزار تن در سال اعلام کرد و افزود: در حدود سه هزار تن از این محصول به خارج از ایران صادر می‌شود.
در ادامهٔ این برنامه که با حضور رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، رئیس اتحادیهٔ سراسری زنبورداران ایران زمین، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی سرمایه گذاری کشاورزی، مدیر جشنواره و جمعی از مدیران شهرداریهای مناطق مختلف تهران برگزار شد، مرتضی طلایی نایب رییس شورای شهر تهران با اشاره به خواص تغذیه‌ای و درمانی عسل طبیعی، به نکته مهم شیوهٔ زندگی جمعی زنبوران عسل اشاره کرد و گفت: نکتهٔ مهم و الهام بخش زندگی این جاندار در وظیفه شناسی و رعایت سلسله مراتب در زندگی اجتماعی است.


وی گفت: اگر در زندگی اجتماعی خود به افرادی برخوردیم که شرایط زندگی اجتماعی را رعایت نمی‌کنند و وجود آنها می‌تواند عامل آسیب به جامعه باشد، تکلیف ما به عنوان یک مسلمان آن است که در مقابل چنین فردی واکنش نشان دهیم و او را «امر به معروف و نهی از منکر» کنیم تا یک انسان ناسالم به کل جامعه آسیب نرساند.
طلایی افزود: اگر بخواهیم جامعهٔ سالم و انسانهای سالم داشته باشیم، و سلامت اجتماعی را افزایش دهیم، باید تکلیف بدانیم که در برابر آسیب رسانندگان به جامعه مسئولیت پذیر باشیم.

عضو شورای شهر تهران، در ادامه سخنان خود دربارهٔ برگزاری چهارمین دورهٔ انتخابات شوراهای محلی و شورایاری‌های تهران که در ۲۲ اسفند ماه برگزار خواهد می شود، اظهارکرد: «این انتخابات گرچه محلی است اما در تهران به عنوان یک الگو برای سایر شهرهاست و در کشور نیز به عنوان نهاد مردم‌سالاری دینی مطرح است».
وی تصریح کرد: در هیچ‌جای دنیا این گونه که ما برای انتخابات شوراهای محلی به رأی مردم رجوع می‌کنیم و رأی مردم را ملاک عمل قرار می‌دهیم عمل نمی‌شود.

طلایی اهمیت این انتخابات را در این دانست که قرار است هفت نفر به انتخاب مردم، چهار سال امور محلات را اداره کنند و از شهروندان تقاضا کرد که در این انتخابات فعالانه مشارکت کنند.
وی تأکید کرد: حضور خانمها در این پارلمانهای محلی می‌تواند بسیاری از مشکلات را مدیریت کند. بنابراین حضور حداقل یک دوم خانمها در این مرکز ‘دولت محلی’ بسیار مؤثر است.

طلایی گفت: ۱۳هزار و ۸۱۵ نفر از شهروندان برای شرکت در انتخابات این نهاد اجتماعی ثبت نام کرده و داوطلب فعالیت شده‌اند که از بین این تعداد ۳۵۰۰ نفر توسط شهروندان انتخاب خواهند شد و سپس هیئت امنای محلات را تشکیل خواهیم داد.
عضو شورای شهر تهران همچنین انجام فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی، خدماتی، ورزشی و... را از وظایف اعضای این شوراها عنوان کرد.

در پایان آیین گشایش این جشنواره، کیک هزار کیلویی تدارک دیده شده برای این مراسم که «صد کیلوگرم عسل طبیعی به جای شکر» در آن به کار رفته بود توسط مسئولان جشنواره و مرتضی طلایی بطور نمادین برش داده شد.
سومین دورهٔ جشنوارهٔ عسل که در محلهٔ تهران‌پارس در شرق تهران برگزار شده است، از ۲۹ بهمن تا ۹ اسفند ادامه خواهد داشت. در این جشنواره تولید کنندگان عسل طبیعی از سراسر کشور محصولات خود را ارایه می‌کنند. در بخشهای جنبی جشنواره نیز بخش سوغات و صنایع دستی ایران و بخش ویژهٔ کودک و نوجوان در محوطهٔ فرهنگسرای اشراق برپاست.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : پنجشنبه 30 بهمن 1393 | 02:34 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
مرتضی یعقوبی صبح امروز در جمع خبرنگاران در سالن جلسات اداره‌کل دامپزشکی قزوین اظهار داشت: صنعت زنبورداری از صنعت‌های دشوار در بین سایر صنایع و نیازمند آموزش و گذراندن دوره‌های تخصصی است.
وی بیان کرد: آموزش و برگزاری دوره‌های تخصصی آموزش زنبورداری به سبب حساسیت صنعت زنبورداری یکی از اولویت‌های اداره‌کل دامپزشکی است که در این مسیر نیازمند مشارکت و همکاری زنبورداران و مدیران و مسئولان مربوطه است.

رئیس اداره دامپزشکی آبیک با اشاره به برگزاری دوره‌های تخصصی برای زنبورداران تصریح کرد: دوره‌های تخصصی به منظور ارتقاء کیفیت فعالیت زنبورداران و آشنایی با بیماری‌‌های زنبورعسل در آبیک برگزار شد که زنبورداران در این زمینه مشارکت و تعامل همه‌جانبه داشتند.
یعقوبی خاطرنشان کرد: دوره تخصصی زنبورداری و آشنایی با بیماری‌های زنبورعسل با حضور بیش از 35 زنبوردار در آبیک برگزار شد که این اقدام سبب رونق این صنعت و افزایش تولید عسل در آبیک می‌شود.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : سه شنبه 28 بهمن 1393 | 02:32 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
این روزها که مردم با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند بد نیست به سراغ مشاغلی بروند که نه تنها سرمایه و امکانات خاصی نیاز ندارد بلکه هم در راستای تولیدات داخلی و اقتصاد مقاومتی گام برداشته و هم درآمد مناسبی را برای خود تامین خواهند کرد. مصباح صمدی یکی از این افرادی است که در راستای تولید و اقتصاد مقاومتی گام برداشته است. وی که به پرورش زنبور و تولید عسل می پردازد زنبورداری را از سال 83 با یک کلنی زنبور با هزینه کرد تنها 10 هزار تومان شروع کرده است.

از یک کلنی زنبور عسل با 10 هزار تومان سرمایه تا افزایش چند برابری کلنی های زنبور

صمدی 42 ساله که 10 سال است به پرورش زنبور عسل مشغول است یک کلنی زنبور خود را ده ها برابر کرده و اکنون 150 کلنی زنبور دارد. شغل جالب زنبورداری و افزایش سریع تولیدات زنبور ما را بر آن داشت تا به پای این زنبور دار مهدیشهری که با تولیدات خود سهمی در اقتصاد مقاومتی ایفا کرده بنشینیم و با وی گفتگویی داشته باشیم. صمدی که پیش از پرورش زنبور عسل، گاوداری داشته است می گوید: قبل از اینکه به پرورش زنبور عسل روی بیاورم، گاوداری داشتم تا اینکه در سال 83 استاد بنده آقای زینعلیان که زنبوردار بود یک بچه زنبور به من داد که کل هزینه تهیه کندو و بقیه ملزومات  10 هزار تومان بیشتر نشد و از آن پس با یاد گرفتن راه و رسم زنبورداری از آقای زینعلیان به این شغل روی آوردم.

این زنبوردار که 40 راس گاو شیری داشته به دلیل مناسب نبودن وضعیت گاوداری و بازار شیر در سال 85 و بعد از 8 سال گاوداری خود را تعطیل می کند و از منبع درآمدی نیز خیالش راحت است چرا که زنبوران وی بعد از 2 سال به حد کافی رسیده و منبع درآمد مناسبی برای وی خواهند بود.

علاقمندی به کار تولیدی درمانی

وی که از ابتدای ورود به شغل زنبورداری به دلیل درمانی بودن عسل و هم اینکه درقرآن به آن اشاره شده به حرفه تولید عسل به عنوان یک کار تولیدی درمانی علاقمند شده بود، می گفت: وقتی صاحب زنبور شدم فروردین بود که با توجه به اینکه بچه گیری زنبورها خوب است و از هر کلنی می توان زنبور زیاد کرد، تا تابستان همان سال زنبورهای من به 2 کلنی افزایش یافتند. به گفته صمدی سال بعد زنبورهای وی 8 کلنی و 16 کلنی شدند و بعد دو سال توانسته بود با ازدیاد زنبورها به چندین برابر صاحب 25 کلنی زنبور شود. این زنبوردار که در حال حاضر 150 کلنی زنبور دارد دلیل دیگر علاقه خود به شغل زنبورداری را عدم نگهداری در یک مکان ثابت و حمل و نقل زنبورها به مناطق مختلف برای استفاده بهتر از مراتع و گل و گیاه دانست که همین در دشت و صحرا بودن و در مکان های مختلف بودن با روحیه وی سازگار است.

آسیب پذیری کمتر زنبورداری نسبت به مشاغل دیگر کشاورزی در برابر خشکسالی

وی می گفت: گاوداری را نمی شد به مناطق دیگر برد و باید یکجا ثابت می ماندند ولی زنبورها را می شود حمل و نقل کرد و اگر در مراتع اینجا وضعیت گل و گیاه مناسب نباشد می توان به مناطقی که وضع بهتری دارند برد و از این نظر ریسک پذیری و تلف شدن زنبورها نسبت به شغل های دیگر حوزه کشاورزی و دامپروری کمتر است. صمدی که در حال حاضر به دلیل خشکسالی و عدم بارندگی در این منطقه زنبورهای خود را برای بهره گیری بهتر به مناطق و مراتع مناسب خوزستان برده، اذعان دارد: وقتی یک منطقه زمین کشاورزی داشته باشی و خشکسالی شد دیگر هیچ کاری نمی شود کرد اما خسارات و ضربه خشکسالی به زنبور داری کمتر است چون اگر این منطقه خشکسالی شد بالاخره جایی را پیدا می کنیم که کمتر دچار خشکسالی بوده باشد و زنبورها را به آنجا نقل مکان می دهیم.

حمل و نقل زنبورها براین اساس است که زنبورها بر مدار گل کار می کنند و کسی که بخواهد عسل طبیعی و بدون شکر تولید کند ضرورت ایجاب می کند برای کار کردن زنبورها به مراتع مناسب که گل و گیاه داشته باشد انتقال یابند. صمدی می گفت: زنبوردارانی که برای تغذیه زنبورها را شکر می دهند 2 نوبت بیشتر زنبورهای خود را حمل و نقل نمی کنند اما زنبوردارانی که شکر نمی دهند تا 5 نوبت هم حمل و نقل می کنند و به محض اینکه در یک مرتع گل و گیاه آن تمام شد به مراتع دیگر می برند.

حمل و نقل زنبور نیاز ضروری شغل زنبورداری

با توجه به حمل و نقلی که می شود منبع درآمدی تولید زنبور و عسل نیز مناسب است چرا که هم عسل بیشتری تولید می شود و هم عسل تولید شده طبیعی و با کیفیت تر است و به قیمت مناسبی به فروش می رسد. به گفته صمدی هر چند که در دو سال اخیر به دلیل خشکسالی به زنبورداران ضربه وارد شده اما اگر زنبورها را حمل و نقل داشته باشند وضعیتشان نسبت به دیگر حوزه های تولیدی کشاورزی بهتر است.

طبق اظهارات وی، زنبورداران در شرایطی که خشکسالی نباشد و زنبورها را هم زیاد حمل و نقل نکنند به صورت معمول تا 2 نوبت عسل می گیرند که زمان آن یکی اواخر بهار و یکی هم اواخر مرداد یا اواسط شهریوراست اما اگر حمل و نقل باشد تا 4 نوبت هم می توان عسل برداشت کرد. این زنبوردار که از منبع درآمدی خود نسبتا راضی بوده و آن را مدیون حمل و نقل های می داند که برای زنبورها داشته، می گوید: امسال با توجه به خشکسالی که وجود دارد توانستم از هر کلنی 8 کیلو عسل برداشت کنم که 7 کیلوی آن با توجه به منطقه ای که زنبورها را برای استفاده از گل آفتابگردان برده بودم برداشت شد که اگر این حمل و نقل انجام نمی شد باید به مانند دیگر زنبورداران تنها یک کیلو عسل از هر کلنی برداشت می کردم.

آنچه که صمدی می گفت اگر خشکسالی مانع نباشد و حمل و نقل زنبورها هم زیاد باشد سالیانه از هر کندوی زنبور 12 الی 15 کیلو عسل باید برداشت شود. وی که در مجموع از 150 کلنی زنبور یک تن و 200 کیلو گرم عسل برداشت کرده می افزاید: قیمت هر کیلو عسل طبیعی 45 هزار تومان است ولی عسل های 15 هزار تومانی صنعتی هم در بازار دارند که اصل نیست و شکری است.

این زنبوردار منبع درآمدی دیگر از راه پرورش زنبور عسل را تولید بچه و افزایش کلنی های زنبور بیان کرد که می توان تعداد زنبورها را به مقدار قابل توجهی افزایش داد مثلا اگر پنجاه زنبور خوب و قوی داشته باشیم و وضعیت مراتع نیز خوب باشد می توان در طی یک سال با بچه گیری، زنبورها را سه برابر کرد و به 150 زنبور افزایش داد که اینجا می شود بچه زنبورها را فروخت و جز تولید و فروش عسل از این طریق هم درآمدزایی داشت.

زنبورداری هزینه بر نیست و وسایل و امکانات زیادی نیاز ندارد

صمدی خرید یک کلنی زنبور عسل خوب و قوی که مقداری هم عسل داشته باشد را 300 هزار تومان برآورد کرد که بعد از یک یا دو ماه که عسل برداشت شد می توان همان 300 هزار تومان سرمایه اولیه را درآورد. یعنی 10 کیلو عسل هم از این کلنی زنبور به دست بیاید و به فروش برسد بیش از  400 هزار تومان درآمد دارد که نه تنها سرمایه اولیه برمی گردد و سودش هم به دست می آید بلکه از آن طرف یک کلنی زنبور هم برای فرد باقی می ماند که  می تواند بچه گیری کند و تعداد کلنی زنبور را افزایش دهد.

عسل تقلبی بازار مشکلی برای تولید کنندگان عسل طبیعی

صمدی یکی از معضلات اساسی تولید کنندگان عسل طبیعی را عسل های تقلبی و شکری موجود در بازار می دانست که مردم هم از اصل نبودن آن خبر ندارند و به خاطر قیمت بسیار پایین از آن بیشتر استقبال می کنند هر چند تولید کنندگان عسل طبیعی بازار خود را دارند.
عسل های تولید شده وی را دوستان و آشنایان چه در شهرستان و چه از استان ها و مناطق دیگر از وی خریداری می کنند و به آن صورت برای بازار آن مشکلی ندارد.

اما این زنبوردار اصلا به زنبورهایش شکر نمی دهد تا احیانا شکر قاطی عسل اصلی نشود و اگر گاهی گل و گیاه در مراتع تمام شد و امکان حمل و نقل به مکان جدید نبود برای تامین خوراک زنبور، عسلی که ذخیره کرده را برای زنبورها می ریزد تا برای خوراک خود مصرف کنند.
وی در توضیح تشخیص عسل اصل و طبیعی از تقلبی می گوید: در ایران به گونه ای جا افتاده که عسل رس بسته یا سفت شده را می گویند شکری است در صورتی که این تفکر غلطی است عسل طبیعی و خوب در زمستان باید سفت شود و ببندد و در تابستان که گرم است به حالت عادی و رقیق باشد.

یکی دیگر از روش ها این است که اگر عسل را از بالا شره کنند و داخل لیوان آب گرم بریزند تا به کف لیوان برسد در آب حل می شود که این عسل تقلبی است برعکس اگر عسل کف لیوان جمع شود و به راحتی در آب حل نشود عسل طبیعی و بدون شکر است.
اما این رس بستن عسل در حالی است که زنبورداران برای این مسئله عسل را بخار می دهند تا دیگر نبندد و مشتری پسند باشد ولی باید توجه داشت که مقداری از خاصیت عسل با بخار دادن از دست می رود که صمدی اظهار دارد: من خودم اصلا عسل را بخار نمی دهم و آنهایی هم که با عسل آشنایی دارند می دانند که عسل خوب باید رس ببندد و اگر تمایل داشتند خودشان آن را بخار می دهند.

آنچه که در گفته های صمدی برمی آمد، مرغوب ترین عسل، عسل چهل گیاه است که از گرده افشانی گل و گیاه پایانی ییلاقات در تیرماه بدست می آید که خاصیت زیادی هم دارد و چون از گرده انواع گیاهان استفاده شده بسیار مرغوب است و عطر و طعم آن هم فرق می کند.  رنگ عسل هم بستگی به نوع گیاهی دارد که زنبور از آن گیاه گرده افشانی کرده، عسل گل آفتابگردان بیشتر روشن و رنگ زردی دارد و عسلی که از گیاه آویشن تولید می شود تیره است.

چینش زنبورها در مراتع ساماندهی شود

به گفته این زنبوردار یکی دیگر از مشکلات اساسی زنبورداری این است که زنبورداران فاصله چینش زنبورها ی یک گروه نسبت به گروه دیگر را رعایت نمی کنند مثلا منطقه ای که 2 هکتار گل دارد جواب 10 کندو را بیشتر نمی دهد از آن طرف هر 100 کلنی کندو زنبور چیزی حدود 5 کیلومتر مساحت در مدار خود باید داشته باشند یعنی زنبورها تا مساحت 5 کیلومتر از کندو پرواز دارند و در حقیقت فاصله دو گروه از کندوها در یک منطقه 10 کیلومتر باید باشد اما این رعایت نمی شود.
صمدی می گفت: این مشکل به خاطر کمبود مرتع نیست بلکه به دلیل امنیت داشتن یک منطقه یا گل و گیاه خوب داشتن منطقه است که همه به چنین مناطقی هجوم برده و زنبورهای خود را می گذارند و بنابراین شعاع فاصله ها هم کمتر می شود و زنبور کارکرد لازم را نخواهد داشت.

طبق اظهارات این زنبوردار منطقه نیزوا در شمال شهرستان مهدیشهر شاید جوابگوی استقرار هزار زنبور بیشتر نیست اما چون منطقه ای خوب با گل و گیاه مناسب است همه به آنجا هجوم می آورند و چیزی حدود 3 الی 4 هزار زنبور می گذارند که البته نه فقط زنبورداران مهدیشهری بلکه از اطراف و مناطق دیگر هم آنجا می آیند.
وی خواستار ساماندهی این مشکل از طرف جهاد کشاورزی با همکاری شرکت تعاونی زنبورداران هر منطقه شد چرا که برای حمایت از زنبورداران چنین دستورالعملی هست اما اجرایی نمی کنند.
صمدی نگهداری بیش از 150 زنبور توسط یک زنبوردار را به صلاح ندانست چرا که مراتعی که زنبورها را باید مستفر کرد جوابگوی بیش از این تعداد زنبور نیست و هر زنبورداری هم که با بچه گیری زنبورهایش بیشتر از این شوند اضافه ها را می فروشند که یک منبع درآمد هم هست.

داروهای بیماری زنبور مناسب عرضه نمی شود

بیماری کنه واروا که شایعترین بیماری زنبورها است بحث بعدی این زنبوردار بود که به آن پرداخت و می گفت: وقتی که جهاد کشاورزی داروی این بیماری را به زنبوردارها می دهند هماهنگی ندارند که یک دفعه به دست همه زنبورداران برسانند تا یک زمان استفاده شود و بیماری بین همه زنبورها از بین برود برخی زنبوردارها هم دارو را نامناسب یا دیر و زود برای زنبور استفاده می کنند و همین هم باعث می شود که این بیماری به موقع و در یک زمان کنترل و از بین نرود و زنبورهایی که آلوده به کنه هستند بیماری را به زنبورهای سالم انتقال می دهند و دچار مشکل می کنند. از طرفی در برخی مواقع جهاد کشاورزی داروی خوبی عرضه نمی کند و تقلبی است.
طبق اطلاعاتی که صمدی داشت در شهرستان مهدیشهر حدود 150 نفر در اتحادیه تعاونی زنبورداران عضو هستند ولی افرادی که واقعا زنبور داشته باشند و به این شغل بپردازند 50-60 نفر بیشتر نیستند.

در ارائه تسهیلات به زنبورداران در حق برخی ها اجحاف شد

وی که از دریافت تسهیلات 30 میلیون تومانی که دو سال گذشته و در زمان دولت احمدی نژاد توسط جهاد کشاورزی به زنبورداران ارائه می شد بهره مند شده بود می گوید: برخی از زنبورداران از این تسهیلات بهره مند شدند و برخی ها حقشان ضایع شد یعنی این وامی که بنا بود به صد نفر بدهند به 30 نفرشان دادند و به بقیه زنبورداران گفتند در نوبت باشید تا بودجه بیاید که از این 30 نفر هم فقط حدود 15 نفری که دادند زنبوردار واقعی بودند و بقیه که از این وام توانستند بهره مند شوند به اسم زنبوردار بودند.

صمدی با گلایه از این اقدام جهاد کشاورزی خواستار کنترل این نوع تسهیلات شد که بازدید کنند زنبوردار وام را در چه جایی صرف و هزینه می کند. وی همچنین از اقدام خوب بسیج سازندگی شهرستان در سال جاری در ارائه تسهیلات 15 میلیون تومانی در راستای تولید بیشتر و گام برداشتن در حوزه اقتصاد مقاومتی تقدیر کرد. این زنبوردار که در هفته بسیج در نمایشگاه اقتصاد مقاومتی که در درجزین برپا شده بود محصولات خود را ارائه کرده می گوید: دو ماه پیش یک جشنواره ملی عسل در سوادکوه مازندران برگزار شد که جشنواره خوبی بود و اگر چنین جشنواره هایی در همه استان ها برگزار شود تا عسل آن منطقه در بین مردم جا بیفتد و شناخته تر شود کار بسیار مناسبی است.

صمدی کسب تجربه را مهمترین معیار در پرورش زنبور عسل دانسته و می گفت: در زنبورداری هر چقدر پیشرفت کنی بازهم می بینی عقب هستی، من الآن هر چه که یاد گرفتم و تجربه کسب کردم بازهم می بینم باید بیشتر یاد بگیرم در کنارش از زنبورداران دیگر و باتجربه ها هم کمک می گیرم.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 26 بهمن 1393 | 10:22 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
محمدجعفر طالبیان‌پور در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار داشت: عسل طبیعی در بهبود بیماری‌های قلبی و گوارشی کمک کرده و به‌علت داشتن قند زیاد، مواد معدنی و همچنین خاصیت باکتری‌کشی قوی برای پوشش محل جراحی مورد استفاده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: تاکنون علی‌رغم آمادگی برای همکاری و اعطای تسهیلات، سرمایه‌گذاری برای احداث کارخانه بسته‌بندی عسل در استان نبوده است و از طرفی به‌علت مرغوبیت بالای عسل استان و قیمت پایین عسل‌های شکری و بی‌کیفیت، قیمت بسته‌بندی عسل کهگیلویه و بویراحمد در بازار به‌نسبت سایر عسل‌ها بیشتر است.

وی بیان کرد: بسته‌بندی عسل با این توجیه که مقرون به صرفه نیست و به‌علت قیمت بیشتر توسط زنبورداران استان استقبالی نمی‌شود و موجب عدم تمایل تولید کنندگان عسل به بسته‌بندی عسل خود شده است.

 طالبیان‌پور با ابراز اینکه احداث این کارخانه بسیار ضروری است، تصریح کرد: بسته‌بندی عسل باکیفیت و خالص این استان با وجود گیاهان دارویی با قیمت بالاتر نیز مشتریان خاص خود را دارد. وی عنوان کرد: این سازمان آماده همکاری ویژه با سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای احداث کارخانه بسته‌بندی عسل است.

طالبیان‌پور با بیان اینکه عرضه عسل تقلبی از دیگر مشکلات زنبورداران است، بیان کرد: بیش از یک‌هزار و 800 زنبور‌دار در استان وجود دارد و حدود سه‌هزار نفر در حرفه زنبور‌داری مشغول به کار هستند.

وی اظهار داشت: برداشت عسل در کهگیلویه و بویراحمد از اواخر خرداد آغاز می‌شود و تا پایان مرداد ادامه دارد که بخشی از آن به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 26 بهمن 1393 | 09:21 ق.ظ | نویسنده : | نظرات
۳۳) جمع‌آوری توشه برای روزهای سرد و سخت زمستان:
زنبورها در تابستان با تمام نیرو با استفاده از انرژی خورشید شهد گل را با آمیختن نور خورشید به آن جمع‌آوری و پس‌انداز می‌کنند تا در روزهای سرد پاییزی و زمستانی آسوده باشند. ما انسانها روزهای سختی را در پیش داریم، روزی که دست ما به جایی بند نیست.
بنابراین باتوجه به حدیث شریف دنیا مزرعه آخرت است باید برای روزهای آتی جهان آخرت زاد و توشه مناسب و تقوی، حسن خلق، صبر، نماز، انس با قرآن و عترت(ع) جمع کنیم.میگنا دات آی آر.همچنین برای ادامه زندگی دنیوی خود محتاج دیگران نباشیم و دست خود را به سوی هرکس دراز نکنیم، عزت نفس خود را حفظ کنیم.جالب توجه است که زنبور بدون یک لحظه استراحت وقتی که محموله‌اش را به زنبور مخصوص حمل و نقل تحویل می‌دهد بلافاصله و بدون توقف به دنبال کار خود می‌رود.

۳۴) پرستاری شایسته از همنوعان:
بعضی از زنبورها که وظیفه‌شان پرستاری از تخم، لارو،‌ شفیره و ملکه است جمعا باید از ۴۷ هزار تخم، لاروف شفیره و ملکه پرستاری کنند این خود قابل تامل است.

۳۵) گرامیداشت روز جشن عمومی:
معمولا زنبوران روز مهاجرت خود را جشن فداکاری می‌گیرند و یک روز فقط در عمرشان بیکاری و جشن است آن هم همین روز مهاجرت است که با اشتها و میل خود عسل می‌خورند آن هم فقط از دسترنج خودشان نه دیگران. در این روز زنبور عسل به علت خوشحالی نیش نمی‌زنند. اصلا آن قدر مست و هیجان‌زده هستند که به دشمن خود توجه نمی‌کنند. مربی یا زنبور دار به راحتی با دست می‌تواند بچه زنبور را بگیرد و در سبد یا جعبه بریزد.
▪ تذکر: هر وقت ملکه جوان می‌خواهد به دنیا بیاید ملکه پیر یا حاکم وقت تعدادی از زنبورهای کارگر حدود ۷۰ هزار عدد را با خود همراه می‌کند و مهاجرت می‌کنند و به صورت خوشه‌ای یک جا جمع می‌شوند که در اصطلاح به آن بچه زنبور می‌گویند. این جمعیت، خانه آباد و پر از عسل خود را برای نوزادان و نسل آینده رها کرده خود را برای درست کردن خانه جدید آماده می‌سازند. اگر صاحب کندو متوجه بچه زنبور یا همان خوشه زنبور شود و آنها را وارد یک کندوی خالی کند یک کلنی جدید به وجود می‌‌آید در صورتی که زنبوردار آنها را نگیرد زنبورها بعد از چند ساعت همگی به همراه ملکه به حرکت درآمده خودشان شکاف کوه صخره یا درخت کهن را برای خانه انتخاب می‌کنند و مشغول خانه‌سازی و جمع‌آوری عسل می‌شوند.

۳۶) وفاداری نسبت به حاکم یا رهبر:
زنبور عسل در سخت‌‌ترین شرایط از ملکه خود محافظت می‌کند. بعضی مواقع اتفاق می‌افتد که هزاران زنبور به دلیل عوامل مختلف می‌میرند ولی ملکه در میان لاشه‌ها و زنبورهای نیمه‌جان زنده مانده است یعنی یک دیوار جاندار درست می‌کنند تا از ملکه خود محافظت کنند. در مواقع قحطی تا آخرین قطره عسل خود را به ملکه می‌خورانند و خود از گرسنگی می‌میرند ولی نمی‌گذارند که او بمیرد.
اگر ملکه بمیرد یا مفقود شود زنبورها صدای مخصوص از خود به ‌وجود می‌آورند که دقیقا شبیه گریه است و حتی ما هم می‌توانیم بشنویم. یتیم شدن زنبورها را از گریه زنبورها می‌فهمیم. حتی دست از کار و فعالیت می‌کشند و نوحه‌گری می‌کنند. جالب است در حوادث نابودی دسته جمعی یا قحطی، آخرین فردی که می‌میرد ملکه است.
مرگ ملکه بعضی مواقع ممکن است به علت سهل‌انگاری زنبوردار در هنگام بازدید و قرار دادن ملکه دربین قاب باشد، یا اینکه زنبوردار قابی را که درحال بازدید است بلند کند پشت سر کندو داشته باشد ملکه بیفتد و در بین علف‌ها یا زیر پا برود.
اگر ما ملکه زنبورها را برباییم زنبورها ناامید می‌شوند و از کار باز می‌مانند و اگر ملکه را به آنها بازگردانیم زنبورها اظهار شادی می‌کنند، او را نوازش می‌نمایند و در مقابل وی از سر و کول یکدیگر بالا می‌‌روند و بعضی از آنها، سر را روی زمین می‌گذارند و شکم و پاها را به هوا بلند می‌کنند و در آن حال می‌رقصند و آ‌واز می‌خوانند.

۳۷) عشق به وطن:
زنبور عسل هیچ وقت وارد کندوی دیگری نمی‌شود. تمام تلاشش این است که ماموریت محوله را به خوبی انجام داده به وطن خویش برگردد. بخصوص زنبورداران نگهبان هرگز اجازه نمی‌دهند که زنبور دیگر یا حیوان دیگر وارد حریم آنها شود. چنانچه حیوانات موذی مثل موش، مارمولک یا مار وارد کندو شود بلافاصله او را کشته و جسد آن را مومیایی می‌کنند تا تعفن آنها موجب آزار ساکنین نشود.

۳۸) معماری و مهندسی:
زنبور عسل چنان با نقشه مشخص اقدام به ساختن حجره‌ها و سلول‌ها می‌کند که بسیار ماهرانه و مهندسی است. آنها با ساختن خانه‌ای مسدس کمترین مصالح را در خانه‌سازی به کار می‌برند و طوری صفحه موم آج شده داخل قاب را گونیا می‌گیرند که هیچ جای اضافی به قول مهندسین ما “پرت” به وجود نمی‌آ‌ید. در زمینی که آ‌نها اقدام به خانه‌سازی می‌کنند جای مهم یا کم اهمیت، دو نبش یا سه نبش هیچ مفهومی ندارد و تمام سطح قاب را یکسان استفاده می‌کنند.

۳۹) نرساندن آزار و اذیت به دیگران:
با این تعداد جمعیت یعنی حدود ۹۰ هزار عدد زنبور در یک کندو که همه اقشار و صنوف اعم از حاکم، مهندس، پرستار، بنا، نگهبان و انباردار و ... وجود دارند طوری باهم سازگاری و تعامل دارند که هیچ وقت به همدیگر آزار نمی‌رسانند بلکه همه همدیگر را کمک می‌کنند.

۴۰) ساختن سنگر دفاعی در مقابل دشمن:
در نقاطی که حشره عسل‌خور موسوم به “آتروپوس” فراوان است زنبورها مقابل کندو به وسیله موم یک طارمی ایجاد می‌کنند به طوری که خودشان می‌توانند از بین دو میله کاری عبور نمایند اما آ‌تروپوس که شکم بزرگی دارد قادر به عبور از آن نیست.

۴۱) انعطاف‌پذیری:
ملکه از روشنایی و پرواز در فضا و گردش روی گل‌ها چشم می‌پوشد و رضایت می‌دهد مغز او فوق‌‌العاده کوچک شود و در مقابل دستگاه تناسلی وی بسیار بزرگ گردد و کارگران از لذات عشق صرف نظر می‌کنند و موافقیت می‌کنند اندام تناسلی‌شان کوچک و مغزشان بزرگ شود و در روشنایی و فضای بیکران پرواز کنند و روی گل‌ها بنشینند.
نباید بگوییم کارهای زنبور عسل فقط از روی غریزه است، بلکه آنها عقل و هوش ذکاوت بالایی دارند. زیرا زنبورها می‌توانند یک کرم عادی یعنی (تخم روز)(لارو) را از خانه خود بیرون بیاورند و درخانه دیگر جا بدهند. به او غذای مخصوص یا ژله سلطنتی (ژله رویال) بخورانند تا مبدل به یکی از افراد خانواده سلطنتی یا ملکه شود.
کارگران قبل از انتقال لارو به مکان جدید ابتدا خانه‌ای به شکل بادام زمینی که به آن شاخون یا سلول ملکه می‌گویند و حدود یک بند انگشت است می‌سازند. تخم روز یا لارو به داخل آن منتقل و سپس غذای مخصوص ژله را در این سلول پر می‌کنند و درش را با موم می‌بندند. پس از ۱۱ روز همین لارو تبدیل به ملکه می‌شود. همچنین آنها می‌دانند ملکه دو نوع تخم می‌گذارد یک تخم نر، یک تخم ماده.
کارگران از تخم ماده ملکه برای ساخت ملکه جدید استفاده می‌کنند. به ظاهر هر دو نوع لارو شبیه به هم است ولی تشخیص زنبورها بالاتر از این است که اشتباه کنند. وزن مغز زنبور عسل ۱۷۴ مرتبه از وزن بدن او سبک‌تر است.

۴۲) ماموریت اکتشافی :
بعد از این که ملکه به همراه تعداد زیادی از زنبوران جهت مهاجرت از کندو خارج شود گروهی از زنبوران به عنوان مامور اکتشاف جهت مکان‌یابی به جنگل‌ها، تپه‌ها و کوه‌های اطراف عازم می‌شوند و وقتی مکان مناسب را پیدا کردند بر می‌گردند به ملکه خبر می‌دهند.

۴۳) مشورت :
ماموران اکتشاف وقتی مکان‌های جدید را شناسایی کنند به ملکه اطلاع می‌دهند. ممکن است چند مکان توسط ماموران شناسایی و پیشنهاد شود. در این موقع زنبورها با ملکه مشورت می‌کنند. برای انتخاب جا این مشورت ممکن است چند ساعت حتی یک یا دو روز طول بکشد. بعد وقتی به تصمیم واحدی رسیدند همگی یک جا گروهی حرکت می‌کنند. برای مکان جدید در اصطلاح به این گروه زنبورها “وحشی” می‌گویند یعنی به سوی طبیعت بازگشته‌اند.

۴۴) دقت و سرعت عمل:
زنبورهای مهاجر وقتی وارد کندوی جدید شوند جهت ساختن خانه جدید یا حجره موم عجله می‌کنند چون ملکه جهت تخم‌گذاری عجله دارد حتی تخم‌ها را روی زمین یعنی کف کند و می‌ریزد. زنبورها هم با صمغ و عسلی که با خود آورده‌اند نسبت به درز پوشی و بستن منفذها اقدام و موم‌بافی را شروع می‌کند.
باز تاکید می‌شود زنبور عسل فقط از روی غریزه کار نمی‌کند بلکه عقل و هوش هم دارد. چون وقتی ما برای ایجاد خانه جدید به آنها موم می‌دهیم آنها بلافاصله از موم ما جهت ساخت حجره‌ها استفاده می‌کنند. می‌فهمند اگر فقط از موم خودشان استفاده کنند ممکن است دو ماه طول بکشد تا خانه جدید را بسازند ولی با کمک ما می‌توانند ظرف یک هفته خانه‌شان را کامل کنند.

۴۵) آموزش نظامی، ردیابی و نقش‌کشی راهداری:
زنبورها به محض انتقال به مکان جدید محیط را شناسایی می‌کنند. همه اشیاء و بناهای منطقه را با رایانه مغزی خود نشانه گذاری می‌کنند.معمولا ۲ تا ۳ روز طول می‌کشد تا محیطی به شعاع ۷ کیلومتر را دقیقا نشانه‌گذاری کنند. در این بین اگر گل در فاصله نزدیک وجود داشته باشد، ظرف چند ثانیه زنبورها آن را پیدا کرده از رنگ و بو و شهد آن آگاهی پیدا می‌کنند. بعد از چند دقیقه شهد یا گرده را به کندو حمل می‌کنند.

۴۶) توانایی انجام مهارت‌های گوناگون:
زنبورها چند نوع کار را به سرعت و دقت یاد می‌گیرند و نیازهای خود و همنوعان خود را تامین می‌کنند مثل تهیه زهر برای دفاع از خود، نقشه‌کشی، معماری، تولید عسل،‌ تولید موم، جمع‌آوری گرده گل،‌ تولید بره موم، تولید ژله رویال.
جای تاسف است بعضی جوانان ما مدارج عالیه تحصیلات دانشگاهی را طی می‌کنند ولی مهارت تامین نیازهای زندگی خود را ندارند و فقط می‌بینیم مدرک لیسانس، فوق لیسانس، دکترا را یدک می‌کشند. شاید روشن کردن یک بخاری گازی اتاق خود را بلد نباشند! یا هواگیری رادیاتور شوفاژ یا پختن نان یا غذای خود را بلد نیستند. اگر مادر یک روز غذا درست نکند از گرسنگی مستاصل می‌شوند!

۴۷) تنظیم رابطه با دیگران:
زنبور عسل دریافته که بدون تعامل با دیگران نمی‌تواند آ‌سایش و آرامش داشته باشد. همیشه با زندگی اجتماعی داشتن بینش و نگاه جهانی را مد نظر خود قرار دارد. ولی بعضی مواقع ما انسا‌ن‌ها تنهایی را ترجیح می‌دهیم. نمی‌خواهیم با جامعه هماهنگ باشیم.


۴۸) احترام به بزرگتر (مافوق:)
هرجا که ملکه باشد زنبورهایی که در حول و حوش او هستند روی خود را به او می‌کنند و محال است که یک زنبور طوری بایستد که پشت او به طرف ملکه باشد. در موقعی که ملکه راه می‌رود،‌ به هرجا که می‌رسد زنبورها فورا تغییر وضع می‌دهند و هرکس به ملکه پشت کرده وضع خود را اصلاح می‌نماید و روی خود را به ملکه می‌کند.  طبقه بندی: آموزش، مقالات،

تاریخ : شنبه 25 بهمن 1393 | 11:01 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
۱۷) عدم مماشات و مصلحت‌جویی:
در شهر زنبور عسل تنبلی و تن‌پروری در کار نیست و همه باید کار کنند. به همین جهت بیکاران و مفت‌خوران را بدون هیچ ترحمی طرد می‌کنند.

۱۸) از خود گذشتگی:
در فصل بهار جمعیت کندو به طور بی‌سابقه‌ای زیاد می‌شود طوری که شب‌ها وقتی که کارگران از صحرا مراجعت می‌نمایند، در داخل کندو جایی برای استراحت پیدا نمی‌کنند. ناچارند که خارج از کندو و در آستان آن به خواب روند چون شب‌های بهار سرد است روز دیگر عده زیادی از آنها که بیرون کندو خوابیده‌ بودند بر اثر سرمای شب از بین می‌روند.

۱۹) آگاهی و شعور:
ملکه زنبور به عنوان یک حاکم و مدیر آگاه هر روز حساب متولد شدگان را می‌کند و دقت دارد که مبادا شمار موالید از میزان گل‌های صحرا زیادتر باشد و وقتی که دید در صحرا گل فراوان است ازدیاد موالید را شروع می‌کند.

۲۰) اطاعت از جمع:
وقتی که ملکه یا حاکم پیر شده و نمی‌تواند تخم‌گذاری کند به راحتی اجازه می‌دهد که کارگران ملکه جدید را به وجود آورند و حکومت را از دستش بگیرند. در اینجا حاکم مطیع محض جمع است و هیچ اصراری به ادامه حکومت ندارد.

۲۱) دوراندیشی ساکنین شهر عسل:
زنبورهای عسل وقتی که می‌خواهند ملکه پیر را عوض و جانشین برای او انتخاب کنند با احتیاط و دوراندیشی تا لحظه آخر جهت اطمینان ۲ یا ۳ ملکه نوزاد را نگهداری می‌کنند در صورتی که ملکه منتخب در پرواز ازدواج خودش دچار مخاطره شود جایگزین داشته باشد.

۲۲) تقسیم وظایف براساس استعداد و توانایی:
ملکه زنبور عسل وظیفه هریک از ساکنان شهر را بر طبق استعداد آنها معلوم می‌کند و هرکسی را به یک کار می‌گمارد.
▪ به دایه‌ها و پرستاران دستور می‌دهد که تخم‌ها و لاروها و شفیره‌ها را مورد پرستاری قرار دهند.
▪ به ندیمه‌ها دستور پرستاری از خودشان را می‌دهد که همواره مواظف او باشند.
▪ بعضی از زنبورها وظیفه تهویه کندو را در گرما دارند.
▪ بعضی از زنبورها به عنوان مهندسین و کارگران و بناها هستند که معمولا کارشان خانه‌سازی است.
بعضی وظیفه آوردن صمغ نباتی را دارند که بدان وسیله شکاف‌ها و سوراخ‌های کندو را مسدود کنند. این وظیفه کارگران است، همچنین کارگران برای ادامه حیات زنبوران آب مورد نیاز کندو و نمک برای رشد و نمو نوزادان را تامین می‌کنند.

۲۳) رعایت مسائل بهداشتی و ذخیره آ‌ذوقه:
ملکه به بعضی از کارگران دستور می‌دهد که مقداری “اسیدفرمیک” وارد عسل کنند که از فاسد شدن و متعفن شدن آن جلوگیری شود و هروقت عسل حجره به غلظت کافی رسید درش را ببندند (باموم.) و بعضی از کارگران موظفند داخل کندو را تمیز نگاه دارند. اگر لاشه زنبور مرده وجود داشته باشد صریحا بیرون ببرند و از ورود زنبورهای بیگانه به داخل کندو جلوگیری کنند.

۲۴) هدف والا و ارزشمند داشتن:
در روزهای بهار و تابستان می‌بینیم از اول طلوع آفتاب تا غروب آ‌فتاب هریک از زنبورها بیش از ۵ هزار بار پرواز می‌کنند تا شهد و گرده جمع‌آوری کنند. سوال این است که آیا این زنبورها برای رفع گرسنگی خود این تعداد پرواز را انجام می‌دهند؟ در جواب این سوال باید بگوییم خیر، اینها می‌توانند حتی با یک پرواز به اندازه نیاز خود غذا تهیه کنند. ولی این حشرات ارزشمند هدف بالاتر از رفع نیاز خود دارند.

۲۵) مهاجرت برای تکامل و پیشرفت دیگران:
مهاجرت زنبور عسل با مهاجرت انسان‌ها تفاوت زیادی دارد.چون بیشتر مهاجرت انسان برای نجات خویش است و برای به دست آوردن امکانات بهتر و راحت‌تر یا از ترس گرسنگی، قحطی، جنگ، خشکسالی و سایر عوامل طبیعی و غیرطبیعی (انسانی.) اما زنبور عسل مهاجرتش برای بقای نسل و سعادت و رفاه دیگران است. چون بدون اینکه عاملی آنها را تهدید کند خانه آباد و پر از عسل خود را رها کرده و با ایثار و از خودگذشتگی حدود ۷۰ هزار نفر از جمعیت ۹۰ هزار نفری کندوی خود را ترک کرده و با اینکه مهاجرت ممکن است مخاطراتی را در پیش داشته باشد ولی این کار را کرده و کندوی آباد و پر از آ‌ذوقه را جهت رشد و نمو شفیره و کارگران تازه به دنیا آمده ترک می‌کنند و خودشان زندگی جدیدی را در خانه‌هایی که دوباره می‌سازند و آ‌باد کنند شروع می‌کنند

شایان ذکر است که زنبورها دارای ۲ چشم مرکب، ۳ چشم ساده هستند.هریک از چشم‌های مرکب دارای ۶ تا ۷ هزار سطح است یعنی حدود ۱۳ هزار آ‌ئینه در چشم آنها تعبیه شده که بتوانند با زیبایی خاصی جهان پیرامون خود را ببینند.

۲۶) داشتن علائم گوناگون:
زنبوران عسل چند نوع آواز دارند.
▪ آواز شادمانی و سرور
▪ آواز فراوانی و وسعت معیشت
▪ آ‌واز مرثیه و آهنگ‌های غم‌آ‌ور (در موقع مرگ ملکه (یتیمی)
▪ آواز کوبنده وخشم (موقع قتل عام نرها)
جالب است بدانیم زنبوران عسل به صداهایی که ما تولید می‌کنیم چون ربطی به زندگی آنها ندارد هیچ توجهی ندارند و با صدای جهان خارج کندو از فعالیت خود دست نمی‌کشند.

۲۷) غنای طبع:
زنبور عسل غنای طبع زیادی دارد به دلیل اینکه اگر بعد از مهاجرت از گرسنگی هم بمیرند محال است از یکی از شهرهای مجاور کمک بخواهند یا به کندوی خودشان برگردند. چنانچه هر بدبختی و فاجعه‌ای هم برای زنبور مهاجر پیش بیاید هرگز به شهر اول بازگشت نمی‌کنند.
صدها بار اتفاق افتاده صاحبان کندو بعد از مهاجرت، زنبورهای مهاجر را گرفته و نزدیک شهر اول جا داده‌‌اند. ولی آنها از گرسنگی یا سرما جان داده‌اند و حاضر نشدند که وارد شهر اول که شاید رایحه آن را هم استشمام می‌نمودند بشوند، در صورتی که تمام آن شهر با دسترنج آنها به وجود آمده بود.

۲۸) آرمان داشتن:
تمام کارهایی را که زنبور عسل انجام می‌دهد دارای آرمان است. نمونه‌ای از آرمان این است که می‌خواهد نسل آ‌ینده راحت زندگی کند.

۲۹) وظیفه‌شناسی دقیق و صرفه‌جویی:
زنبور عسل تمام حرکات و اصوات و فعالیت‌هایش از روی منطق و دقت است. در تمام عمرش خواب ندارد. شبانه روز به فعالیت هدفدار و منطقی خویش ادامه می‌دهد.

۳۰) مقررات و نظامات و تشکیلات:
تمام امور و اقدامات زنبوران عسل از روی قاعده و قانون و نظم و تشکیلات است به همین دلیل خداوند علیم در سوره نحل به پیامبر(ص) می‌‌‌فرماید کار زنبور عسل برای کسانی که اهل تفکر هستند نشانه و آیت خداوندی است.

۳۱) بهینه‌سازی:
غذای زنبور عسل از گل‌ها و شکوفه‌ها است نتیجه‌اش عسل است که موجب شفا و طراوات ما می‌شود و این حاصل نمی‌شود مگر با فداکاری بزرگ و عجیب زنبوران. جالب است بدانیم کل عمر یک زنبور ۵ هفته بیشتر نیست. غذای روزانه یک زنبور شهد ۲ تا ۳ گل کافی است در صورتی که هر زنبور در هر ساعت ۳۰۰ گل را می‌مکد و آن را به عسل تبدیل می‌کند.

۳۲) تعامل با یکدیگر:
معمولا زنبورها وقتی که از صحرا به کندو بر می‌گردند خسته هستند و به وسیله شاخک خود قدری با دربان‌‌ها صحبت می‌کنند. بعد وارد کندو شده و توشه خود را که شیره گل و گرده باشد به مامورین مخصوص حمل و نقل می‌دهد تا در انبارها ذخیره شود.طبقه بندی: آموزش، مقالات،

تاریخ : شنبه 25 بهمن 1393 | 07:03 ق.ظ | نویسنده : | نظرات
۱) انتخاب الگو:
زنبور عسل حشرات مفید و ارزشمند و پاکیزه ای هستند. در تمام طول عمرشان الگویشان گل است. فقط دنبال گل هستند تا از شکوفه تلخ گل، گرده و شهد تهیه کنند. گرده گل را برای غذای نوزادان و شهد گل را برای شفای مردم درست می کنند. اگر ما برای به دست آوردن غذای روح و جسم خود الگوی خوب داشته باشیم بسیاری از مشکلات ما حل می شود.

۲) درست استفاده کردن:
کوچکترین شکوفه گل توسط زنبور عسل گرده افشانی می شود ولی زنبور طوری روی آن قرار می گیرد که آسیبی به آن نرسد. بنابراین ما هم می توانیم در برخورد و تعامل با همنوعان خود طوری عمل کنیم که هیچ وقت مشکلی به وجود نیاوریم.

۳) محصول زنبو عسل، “عسل” است:
بنابراین ما هم می توانیم با زبان و اعمال خود نتایج شیرین تر از عسل داشته باشیم ولی در صورتی که قضاوت عجولانه و غیرمنطقی داشته باشیم نتایج آثار اعمال و زبان ما تلخ تر از همه چیز خواهد بود.

۴) ملایمت و انعطاف پذیری:
زنبور عسل، تولید موم می کند زنبور با ترشح غده های موم ساز خانه هایی از موم می سازد و داخل آن عسل می ریزد. موم با اینکه خیلی شکننده و ملایم است ولی در گرما و سرمای زیاد هم می تواند ظرف خوبی برای نگهداری عسل باشد.

۵) سرافرازی و صبوری:
همیشه زنبور عسل چون از دسترنج خودش استفاده می کند سرافراز و صبور است. برای تهیه یک قاشق عسل که ۲۵ گرم می باشد، چهار هزار زنبور بیست هزار گل را ملاقات می کنند، ۷ بار فاصله بین کره ماه و زمین را می پیمایند. برای تهیه ۱ کیلو عسل ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون گل را باید گرده افشانی کنند.

۶) سخت کوشی و تلاشی خستگی ناپذیر:
یک عدد زنبور در طول ۱۵ روز عمرش در فصل بهار و تابستان ۷۰ هزار سورتی پرواز می کند. سرانجام بر اثر بال زدن زیاد (چون ۴۰۰ دفعه در هر ثانیه بال می زند، ۳۵ کیلومتر را در یک ساعت می پیماید و ۲۰ کیلومتر را بدون وقفه می رود) با بال های مجروح و بدن زخمی و خون آ لود جانش را به جان آفرین تسلیم می کند.

۷) ایثار و تسلیم بدون توقع:
فاصله بین قاب ها در کندوی لانکسروت هشت میلیمتر است. یک زنبور باید با تن خسته و کیسه پر از عسل بخصوص در اواخر روزهای گرم تابستان از درب پرواز وارد کندو شده و در یک جای تنگ و تاریک عسل (شهد گل) را از میان قاب ها از پایین کندو به طبقات دوم و سوم برساند. جالب است بدانیم در بهار و تابستان در هر کندو بین ۹۰ تا ۱۲۰ هزار زنبور وجود دارد، ازدحام جمعیت خود مهمترین عامل فشار و گرما و ضیق جا است.

۸) سازماندهی و تقسیم وظایف:
معمولا یک زنبور کارگر بعد از تولد ۱۲ روز اول نگهبانی و پرستاری از ملکه و نوزادان و نظافت را به عهده دارد. بعد از ۱۲ روز علاوه بر وظایف یاد شده کار معماری و مهندسی و بنایی را باید انجام دهد. یعنی سه نوع خانه باید بسازد؛حجره های کوچک برای کارگران، حجره ای متوسط برای زنبوران نر، حجره بزرگ شبیه بادام زمینی برای پرورش ملکه که در اصطلاح به آن سلول ملکه یا شاخون می گویند. بعد از ۲۱ روز زنبور کارگر بالغ شده تا ۱۵ روز پرواز می کند. برای تهیه شهد، گرده، زهر، بره موم، آب به فعالیت می پردازد.

مهمترین فعالیتهای اثربخش را در کندو زنبوران کارگر (ماده بکرزا) انجام می دهند. زنبور نر خاصیتش فقط برای باروری ملکه جوان است. تاکنون حشره شناسان وظیفه دیگری برای زنبور نر اعلام نکرده اند .

ملکه زنبور عسل که حکم “شاه کندو” را دارد ۲۰۰ روز در سال تخمگذاری می کند روزی ۱۵۰۰ تخم. وظیفه ملکه حفظ و بقای نسل است. ضمنا ملکه گازی از خود متصاعد می کند که به آن فرمون یا نظم دهنده اجتماعی نیز می گویند. این گاز موجب می شود که تمام زنبورها به وظایف خود به خوبی عمل کنند.

۹) ایثار ملکه در کندوی عسل:
حدود ۱۱ تا ۱۴ روز طول می کشد تا یک تخم به ملکه تبدیل شود. ملکه ۳ تا ۱۰ روز بعد از تولد آواز مخصوص جهت آغاز زندگی جدید را می خواند. معمولا بعد از ظهر یک روز آفتابی در فصل بهار ملکه جدید از کندو خارج شده چون بسیار خوشبو و معطر است بیش از ۱۰۰۰ زنبور نر برای رسیدن به وصالش به تعقیب ملکه می پردازند. ملکه برای اینکه بهترین نژاد را نسل آینده به وجود آورد در آسمان لایتناهی صعود می کند و اوج می گیرد. نرهایی که وی را تعقیب می کنند یکی پس از دیگری از پا در می آ یند.

چون به دلیل خستگی پرواز به فضای بالا نفسشان می برد. ملکه آنقدر اوج می گیرد که هیچ پرنده دیگری نمی تواند در آن فضا پرواز کند تا مزاحمش شود. معمولا در ارتفاع بالا حرکت باد هم ضعیف، آسمان صاف و روشن و دور از چشم همه موجودات زمینی آخرین زنبور نری که جسارت و قدرت جسمی مناسبی داشته باشد و به ملاقات وی می آید باهم زندگی جدید را شروع وقدرت باروری ملکه را تنظیم می کند. بعد همین زنبور بعد از ازدواج یک دقیقه ای خودش مثل شهاب سنگ به زمین می افتد و ملکه مزدوج شده و با وقار و متانت به کندوی خودش بر می گردد تا آخرعمرش هیچوقت کندو را ترک نمی کند مگر در شرایط بچه دهی. عمر ملکه ۲ تا ۴ سال است. یکبار در عمرش ازدواج می کند و اسپرم هایی را که با ازدواج اولیه گرفته برای تمام عمرش ذخیره و بارور می کند.

۱۰) مفید بودن زنبور عسل برای خود و دیگران:
هر موجودی جهت زنده ماندن مجبور است موجودی دیگر را از بین ببرد یا خودش موقع صید و صیادی از بین برود جز زنبور عسل که برای سیر شدن خودش و سیر کردن انسان ها هزاران موجود دیگر را هم سیر می کند بدون اینکه مزاحم و باعث از بین رفتن موجودی شود. یعنی زنبور عسل با عمل گرده افشانی موجب ازدیاد تولید محصولات باغی، صیفی، زراعی شده همچنین غذای شیرین انگبین یا عسل را تولید می کند اما ما انسان ها برای سیر شدن خود و پذیرایی از مهمان ها و همنوعان خود حتما باید جانداری را بی جان کنیم مثل کشتن و سر بریدن پرندگان، ماهی، گوسفند، گاو، شتر، غاز، بوقلمون، اردک، مرغ و …

۱۱) آگاهی، بصیرت و دوراندیشی:
تمام موجودات بخصوص انسان ها در مواقع قحطی (مشکلات، جنگ، زلزله، سیل) قوه جنسی آنها جهت بقای نسل ادامه می یابد جز زنبور عسل (شما شاهد هستید در کشورهای جهان سوم بخصوص کشورهای فقیر آفریقایی ازدیاد نسل و زاد و ولد بسیار زیاد و نامناسب است).

ولی زنبور عسل در مواقع کمبود گرده و گل و شهد به ملکه خود اطلاع می دهد و ملکه از تخم ریزی باز می ایستد تا نوزادانش دچار گرسنگی و قحطی نشوند. تا زمانی که وضعیت گل و شهد عادی نشده، ملکه تخم ریزی نامحدود نمی کند. به محض عادی شدن گل و شهد دوباره ملکه شروع به تخم ریزی و فعالیت می کند.

۱۲) جامع و فراگیر بودن موجوداتی که از زنبور عسل بهره می برند:
▪ انسان ها، از انگبین یا عسل، از گرده گل، از موم، ژله
▪ طیور و پرندگان: گرده افشانی گل موجب ازدیاد آفتابگردان، پنبه، سویا، کلزا شده، پستانداران، پرندگان اهلی و وحشی زیادی از آن بهره می برند.

۱۳) قانع و نجیب بودن زنبور عسل:
زنبور عسل دارای ۲ معده است. معده اول یا چینه دان برای جمع آوری و حمل شهد است که زنبور پس از حمل آن به کندو از معده اول یا کیسه عسلی داخل حجره ها خالی می کند . بین کیسه عسلی یا معده اول و معده دوم دریچه ای است که روزی یک سر سوزن عسل یا شهد را از دریچه وارد معده اصلی خود کرده، آن را جهت سوخت و ساز خودش مصرف می کند. هیچوقت از ذخیره عسل خودش مصرف بی رویه یا اسراف نمی کند. به حق خود قانع است. از قناعت و مناعت طبع عالی برخوردار است.

۱۴) تیزبینی و هوش زنبور عسل:
دنیای زنبور نه فقط از حیث زیبایی جالب توجه است بلکه از لحاظ روایح عدیده نیز مطلوب می باشد. زیرا در انتهای شاخک های زنبور عسل ۵ هزار حفره شامه قرار گرفته که بدان وسیله روایح دنیا را استشمام می کند و نیروی این حفره شامه به قدری زیاد است که زنبور عسل بوی یک گل سیب (فقط یک گل را) از مسافت ۱ کیلومتر استشمام می کند. زنبور کارگر ۳ چشم مرکب و ۱۳ هزار چشم ساده در سرش تعبیه شده که در آن واحد پس از پرواز می تواند تمام اشیا و علائم محیط خود را ببیند و شناسایی و نشانه گذاری کند تا موقع برگشت به کندویش اشتباه نکند.

۱۵) طرد ناپاکان:
هیچ زنبوری حق ندارد در مکان کثیف و آ لوده بنشیند. چنانچه زنبوری با دست و پای کثیف و آ لوده (نجس) وارد کندو شود بلافاصله توسط نگهبانان خشن و بدون مماشات اعدام و به بیرون انداخته می شود تا درس عبرت برای دیگر زنبورها باشد. اگر در جوامع انسانی همین روش پیاده شود آیا افراد محتکر، سودجو، مفسد و ولگرد می توانند عرض اندام کنند؟

۱۶) اجتماعی بودن زنبور عسل:
زنبور عسل همیشه باید به صورت اجتماعی و جمع زندگی کند تا بتواند با تعامل با دیگران همزیستی و آرامش داشته باشد. شاید ما انسان ها زندگی در اجتماع را نمی توانیم تحمل کنیم. گاهی مشاهده می شود که افراد دوست دارند برخلاف قانون اجتماع بابرهم زدن رسوم و آ داب اجتماع موجب آزار و اذیت دیگران شوند!

اما اگر شما یک زنبور عسل را در بهترین شرایط سلامتی و آذوقه فراوان به تنهایی در یک اتاق یا یک جعبه نگهداری کنید، بعد از چند روز آن حیوان می میرد. البته مرگ او ناشی از گرسنگی و یا سرما و گرما نیست بلکه از تنهایی و نداشتن مونس و همدم جان می سپارد.
طبقه بندی: آموزش، اخبار و اطلاع رسانی،
برچسب ها: ۴۸ مهارت زندگی از زنبور عسل،

تاریخ : جمعه 24 بهمن 1393 | 10:40 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
بررسی ساده آثار باستانی کشورهای مختلف نشان می دهد که زنبورداری از گذشته های دور وجود داشته و شاید قدیمی ترین نشانه ها را بتوان در آثار باستانی اسپانیا مشاهده کرد. امروزه زنبور عسل که یکی از انواع بسیار گوناگون زنبورهاست ، در ۵قاره دنیا شناخته شده است و از آنجا که این حشره در محیط سربسته زندگی می کند ، آشنایی با زندگی پر رمز و رازش همیشه برای همگان شگفت آور بوده است.
تحقیقات نشان می دهد اگر زنبورها به طور کلی اعتصاب کنند و کار گرده افشانی را انجام ندهند ، در ابتدا ۶۰ درصد محصولات کشاورزی دیگر تولید نمی شود و در طول زمان کار طبیعت به کل مختل می شود. این نکته نقش بی نظیر این حشرات را در چرخه حیات به اثبات می رساند.
بتازگی در اخباری از امریکا شنیده می شود که زنبورها به دلیل نامعلومی از کندو فرار می کنند که این امر کشاورزی امریکا را امسال با مخاطره سنگینی روبه رو و این کشور را وادار کرده است برخی محصولات کشاورزی را از امریکای جنوبی وارد کند. این امر نشان می دهد گرده افشانی مهمترین بخش فعالیت زنبور است زیرا در زاد و ولد بسیاری از نباتات (غیر از سوزنی برگها) زنبورها موثرند و گرده افشانی زنبور عسل عامل بقای آنهاست.
در واقع زنبور عسل پیش از این که انسان موجودیت خود را در زمین تثبیت کند ، وجود داشته و انسان از بدو خلقت با استفاده از زنبورداری بومی از زنبور عسل استفاده کرده است. در زنبورداری بومی ، مردم هر منطقه ای برحسب توانایی ها و امکانات خود به ساخت کندوهای بومی اقدام می کرده اند ، به طوری که در موزه ای از کندوهای بومی ، کندوهایی ساخته شده از کوزه ، نی ، شاخه های درخت ، سبد ، حصیر و جعبه های پیش ساخته مشاهده می شود. پس از آن که انسان زیرکی خود را در ساخت کندو به کار برد ، کندوهای مدرن ساخته شد که کارآیی بسیار بالایی در مقایسه با کندوهای بومی داشت و فناوری به کار رفته در کندوها بسیار نزدیک به رفتار زنبورها بود. این نوع زنبورداری کم کم به صورت صنعت درآمد و صنعت زنبورداری اشتغالی جهانی شد و انواع گروههای اجتماعی به این کار مشغول شدند. بررسی ها نشان می دهد زنبورداری در هر زمانی بویژه در زمان جنگ قابل انجام بوده است و در دوره جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و جنگ جهانی دوم بسیاری از مردم به انجام این کار روی آوردندطبقه بندی: آموزش، اخبار و اطلاع رسانی، مقالات،

تاریخ : جمعه 24 بهمن 1393 | 10:01 ق.ظ | نویسنده : | نظرات
اصولا” طبقه گذاری برای کندوها به پنج منظور صورت می گیرد.

۱-      جهت افزایش جمعیت کندو

۲-      جهت ذخیره عسل و عسلگیری

۳-      جهت تقسیم کندو

۴-      جهت ادغام کندوها

۵-      کندوهای دو ملکه ای

 
مزایای طبقه گذاری

۱-      فعالیت ملکه محدود نمی شود.

۲-   بافت کندو تغیر یافته و شانهای کهنه و قدیمی که سیاه شده اند با انتقال به طبقات بالا و ذخیره عسل از رده خارج می شود.

۳-      باعث افزایش جمعیت کندو می شود.

۴-      یک عامل بازدارنده در فرایند بچه دهی است.

۵-      ادغام کندوها با استفاده از طبق راحت تر است.

۶-      عملکرد وبهره وری کندو بالا می رود.

۷-      لازمه تکثیر و تقسیم کندو طبقه گذاری است.

۸-      کمک به تهویه ی داخل کندو

۹-      درسیستم دو ملکه ای کندوها الزاما” نیازمند صبقه می باشد.

۱۰-  درپرورش ملکه ازکندوهای مطبق بعنوان جمعیت پرستاروحتی بعنوان انکوباتوراز طبقه ی بالا استفاده می کنند.


البته هر کدام از موارد فوق می تواند با تکنیک  و هدف و در زمان  مشخصی توسط زنبوردار صورت بگیرد که هر کدام بحث و روش خاص خود را دارد. قاعده و اصول کلی طبقه گذاری در سه مورد اول بشرح ذیل است.

 اگرما بیایم روی یک کندو که دارای جمعیت بیشتر بوده و فضای خالی و کافی جهت افزایش جمعیت وجود نداشته باشد، یک طبقه گذاشته و چند صفحه موم آجدار و حتی پوکه خالی  و شان عسل را در آن قرار دهیم، قطعا” زنبوران تمایلی به ورود در طبقه بالا را نخواهند داشت. زیرا ما در آن صورت، به سیستم بیولوژی و فیزیولوژی  کلنی زنبورعسل در کندو دقت نکرده ایم.

معمولا” همه جانوران و بخصوص موجودات اجتماعی در لانه ی خود فرم و نظم خاصی برای زندگی و زاد ولد آرایش داده اند. بعنوان مثال آذوقه های حیاتی را در جاها یی از آشیانه ی خود ذخیره می کنند، که ضمن جلوگیری از فساد آن، دسترسی به آنها آسانترو راحترشده و همچنین به لحاظ امنیت غذایی مشکلی نداشته باشند.

با این مقدمه ترتیب و آرایش ذخیره ی آذوقه بوسیله نیروی تدارکات کندو وهمچنین تخمریزی ملکه درکندو، طوری است که ضمن دسترسی آسان به غذاهای ذخیره شده بخصوص نان گرده و جلوگیری از اتلاف انرژی، امنیت غذایی  نیز در کندو تامین شود. به این صورت که ملکه تخمریزی خود را دراولین حلقه یعنی در وسط  شان انجام می دهد و سپس در دومین حلقه، ذخیره ی گرده که از نظر غذایی فوق العاده حائزاهمیت است، صورت  گرفته و در جوانب و حواشی کادرها، عسل کنسرو می شود. عین این سیستم در فضای داخل کندو هم حاکم است یعنی اگر کندو را یک توپ در نظر بگیریم تخم و لارو در مرکز آن و محل ذخیره ی گرده در لایه دوم  و بلاخره عسل در جوانب وحواشی کندوها قرار گرفته است.

 نکته ای که زنبوردار در حین طبقه گذاری می بایست مراعات کند حفظ کرویت و آرایش شانهای کندواست به این صورت که همان نظم و آرایشی که درآشیانه ی زنبوران وجود دارد، همان سیستم و آرایش   موجود درداخل کندو حفظ و به طبقه ی جدید منتقل کند. یعنی هم تخم ولارو و هم گرده و هم شان عسل به طبقه بالا منتقل شود درغیراینصورت و یا درغیاب هر یک از محصولات در طبقه بالا، زنبوران چندان تمایلی جهت ورود به آنجا را نخواهند داشت. زیرا کرویت کندو حفظ نشده است.

 برای این منظورکندویی که مستحق طبقه گذاری به منظورافزایش جمعیت است، می بایست ترجیحا” تعداد سه عدد شان قدیمی که دارای تخم ولارو سربسته (سرپوش سلولها هرچه قدرسیاه ترباشد بهتر است) که حاوی عسل و گرده کافی هم بوده، به طبق بالا انتقال می دهیم و بجای شانهای خالی صفحات موم آجدار را طوری قرار می دهیم که اولا” هر کدام از صفحات دروسط دو شانی که دارای تخم ولارو سربسته است قرار گیرد. ثانیا” برای این منظور و حفظ کرویت کندو،  صفحات موم آجدار را بصورت “دو در یک” در داخل کندو قرار می دهیم. بعبارت دیگر بعد ازبرداشتن سه عدد شان که حاوی لارو و گرده و عسل از بدنه ی کندو است، بجای آنها اینگونه عمل می کنیم.

 دو شان قدیمی را به کناره ی کندو منتقل کرده و بعد از آنها یک صفحه ی موم آجدارقرار می دهیم. مجددا” بعد از دو شان قدیمی دیگر یک صفحه موم آجدار و به همین ترتیب موم آجدار آخری و سومی را بعد از دو شان دیگر قرارمی دهیم (به صورت دو درمیان یعنی دو شان قدیمی و یک صفحه موم آجدار) در صورت لزوم می توان یک صفحه موم آجدار را در طبقه بالا و جلو شانها قرار داد تا بدین وسیله ازموم بافی های بی مورد جلوگیری کرد.

بعضی از زنبورداران بجای صفحه موم آجدارمذکوردر طبقه بالا ازقابهای دایره ای(چنبره) که فاقد صفحه ی موم هستند، استفاده می کنند. زیرا اولا” اینگونه قابها علاوه برموم بافی، باعث افزایش   جمعیت زنبوران نرشده که نقش بسیار مهمی را درحفظ تعادل کلنی وجفت گیری ملکه ایفا می کند. ثانیا” زنبوردار با این کار خود صاحب عسل شان خوب و مشتری پسند نیزمی شود.

بطورکلی اهم نکاتی که باید توسط زنبوردار درمورد طبقه گذاری رعایت شود بشرح ذیل است.

۱-      هیچ وقت نباید دو صفحه موم آجدار بصورت پشت سرهم و درکنار هم قرار گیرند.

۲-      ترجیحا” صفحات موم آجداردروسط شانهایی که دارای تخم و لارو سربسته هستند قرار گیرد.

۳-      طبقه را باید به کندویی گذاشت که هر دو طرف همه شانهای آن پر اززنبور بوده و فضای کافی برای تخم ریزی ملکه وجود نداشته باشد. گاها” دراینگونه کندوها تراکم جمعیت به حدی می رسد که مقداری از کلنی در جلو سوراخ پرواز کندو خوشه می بندد.

۴-      هیچ وقت نباید صفحات را به تنهایی در طبقه بالا گذاشت.

۵-      از قرار دادن صفحه موم آجداردرجوانب کندو جدا” خوداری کنید.

۶-      در حین طبق گذاری باید مواظب ملکه بود.

۷-      تعداد صفحات موم آجدار با تراکم جمعیت کندو باید متناسب باشد.

۸-      طبقه گذاری می بایست در فصل افزایش جمعیت و عسل گیری صورت بگیرد.

۹-      برای جلوگیری از اتلاف انرژی بعد از طبقه گذاری می بایست محل اتصال طبقه و بدنه کندوی اصلی را از بیرون و با مواد لازم  ایزوله کرد.

۱۰-   حدالمقدورشانهای سیاه و کهنه را به طبقه جدید منتقل می کنند. زیرا در این صورت شانهای سیاه و کهنه  پر از عسل شده و از کندو خارج می شود.

۱۱-   قابهای حاوی تخم و لارو در وسط  سایر قابها قرار می گیرد.

۱۲-   همانطوری که اشاره شد نباید آرایش و ترکیب شان های کندو را به هم زد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی، آموزش، مقالات،

تاریخ : پنجشنبه 23 بهمن 1393 | 09:31 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
گران بودن بیش از حد داروی مورد نیاز زنبورداران در کشور، موجب روی آوردن آنها به داروهای تقلبی ارزان قیمت چینی شده است که اکنون به وفور در کشور وجود دارد و از طریق عراق، پاکستان، ترکیه و امارات وارد کشور می شود و پیامد آن کشتار دسته جمعی زنبورها و لاروهای آنهاست.

کمیت و کیفیت عسل‌های تولیدی کلونی‌های زنبور عسل کشور در حالی طی سال‌های اخیر و به دلایلی همچون ورود ریزگردها به کشور و خشکسالی کاهش یافته که طی چند ماه اخیر و به دلیل استفاده از داروهای قاچاق، غیراستاندارد و بی‌کیفیت وارداتی نیز بسیاری از زنبورها و لاروهای آنها تلف و خسارات زیادی به زنبورداران وارد شده است.

به گزارش جام جم، گرما، خشکسالی، گردوغبار و ریزگردهای عربی، بارش باران های اسیدی، کاربرد سموم غیراستاندارد در مزارع کشاورزی و باغات، چرای بی رویه دام در مراتع و نابودی گیاهان دارویی، وجود کنه وارووا و مبارزه نکردن با آن، نبود داروی کارآمد با قیمت مناسب و در نهایت نبود تسهیلات و حمایت نکردن از زنبورداران، از مواردی است که دست در دست یکدیگر داده و مصمم به ریشه کنی صنعت زنبورداری در کشور شده و حتی به گفته عفت رئیسی، صنعت زنبورداری را در کشور بر زمین زده است. این عوامل علاوه بر کاهش کیفیت عسل، به کاهش 70 درصدی تولید آن و بی انگیزه شدن زنبورداران برای نگهداری کندوهای عسل نیز منجر شده است؛ روندی که در صورت تداوم می تواند ایران را که اکنون یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان عسل در جهان است، به واردکننده این محصول تبدیل کند.

مرگ و میر ناشی از این داروها به حدی است که بسیاری از زنبورداران کشور از کاهش شدید کلونی های خود به دلیل مصرف این دارو در سال جدید خبر می دهند.

به گفته یکی از زنبورداران فعال کشور، کلونی های زنبور وی از حدود 70 کلونی در سال گذشته، اکنون و به دلیل مصرف داروی غیراستاندارد و قاچاق، به هشت کلونی کاهش یافته است.

رادپور، نایب رئیس اتحادیه کشوری زنبورداران نیز با بیان این که از دی تا اسفند 92 بین 30 تا 50 درصد زنبورهای کشور از بین رفته است، از ورود دارویی کاملا بی اثر به اسم وانکاک به بازار کشور خبر داده و می گوید: در مجموع تشخیص داروی اصلی از قلابی نیز برای زنبورداران ممکن نیست.

کریمی، رئیس اتحادیه زنبورداران خوزستان نیز با اشاره به این که این داروها از چین وارد شده است، می افزاید: دارویی به اسم «واکوزین» در بازار موجود است که نه فقط برای زنبور که برای انسان هم بسیار خطرناک است؛ زیرا اثرات مضری روی عسل می گذارد که حتی در حد مسمومیت است. با این حال زنبورداران از آن استفاده می کنند.

وی همانند زنبورداران دیگر معتقد است: سازمان دامپزشکی به عنوان متولی این امر، نه فقط نظارتی روی داروهای مصرفی زنبورداران ندارد، بلکه عملا در این زمینه سکوت کرده است و هیچ عکس العملی نشان نمی دهد.

رئیس اتحادیه زنبورداران لرستان نیز با تاکید بر این که سازمان دامپزشکی هیچ نظارتی بر ورود این داروها که به طور قاچاق وارد کشور می شود ندارد، به جام جم می گوید: این داروها مصارف آنتی بیوتیک دارد و برای مواردی همچون سرماخوردگی زنبورها، بسیاری از بیماری های عفونی و گوارشی زنبورها که به دلیل استفاده از پساب ها و آب های کثیف به آن دچار می شوند و همچنین بیماری نوزاد لوک اروپایی و آمریکایی استفاده می شود. اسدالله عالیخانی که خود حدود هزار کلونی زنبور دارد، با اشاره به این که به دلیل نبود اعتبار، اتحادیه ها نمی توانند به زنبورداران کمک و آنها را حمایت کنند، می افزاید: زنبورداران بسیاری در استان و بویژه شهرستان سپیددشت با وی تماس گرفته و از تلفات سنگین و گروهی لاروهای زنبور خبر داده اند که پس از پیگیری و بررسی مشخص شده، دلیل این تلفات، استفاده از داروهای ذکر شده است. مرگ هر گروه لارو، یک ماه تولید عسل را به تعویق می اندازد.

این زنبوردار نمونه لرستانی با اشاره به این که در گذشته از هر کلونی، 60 تا 70 کیلو عسل طبیعی خوب برداشت می شد، در حالی که اکنون این برداشت به کمتر از ده کیلو کاهش یافته است، خاطرنشان می کند: علاوه بر مصرف این داروها، کاربرد خودسرانه انواع سموم بی کیفیت در مزارع از سوی کشاورزان نیز به زنبورها لطمه های زیادی زده، زیرا زنبورها با ورود به مزارع، ناخواسته از این سموم مصرف می کنند. همچنین چرای بی رویه دام نیز به نابودی مراتع و گیاهان بویژه گیاهان دارویی منجر شده که نه تنها منابع تغذیه زنبورها را کاهش داده، بلکه زنبوری که به طور غریزی و طی میلیون ها سال دوای دردهای خود را در طبیعت می یافت، امروز با فقر طبیعت، ناچار به استفاده از داروهای مصنوعی شده است. طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی، آموزش،

تاریخ : پنجشنبه 23 بهمن 1393 | 10:11 ق.ظ | نویسنده : | نظرات

پس از برداشت عسل در اواخر تابستان  تعدادی از پوکه‌هایی که اضافی هستند را برداشته و برای سال بعد نگهداری می‌کنیم. نحوه نگهداری پوکه‌ها با یکی از روش‌های ریز امکان‌پذیر است. درکف کندو یک قرص فسفید آلومینیوم یا نفتالین گذاشته می‌شود و  پوکه ها در کندو  چیده می‌شوند سپس روی آن یک لایه روزنامه یا پلاستیک میکشیم و طبقه را روی آن قرارداده وقرص را روی پلاستیک یا روزنامه گذاشته وپوکه ها را می چینیم به همین صورت تمامی پوکه ها را داخل کندو یا طبق می چینیم ودر پایان در کندو را میگذاریم.

باید تمام سوراخ‌ها و راه های ورود هوا و حشرات با روزنامه خیس شده خمیری  یا گل بسته شود. اگرکار را درست انجام دهیم پوکه‌ها تا بهار سال بعد کاملاً سالم می مانند. درغیراین صورت اکثر پوکه ها توسط پروانه موم خوار از بین می روند. در انبارهای دربسته پوکه‌ها روی هم به صورت ایستاده چیده می‌شوند، سپس برای هر متر‌مکعب فضا 15 گرم گل گوگرد در قوطی فلزی ریخته و روی آن را با مقداری الکل آغشته می‌کنیم. قوطی فلزی باید بالاتر از تمام پوکه‌ها قرار گیرد. گاز حاصل از آن روی تخم‌های حشره بی‌تأثیر است و پس از 15 روز این کار باید تکرار شود.
طبقه بندی: آموزش،

تاریخ : چهارشنبه 22 بهمن 1393 | 08:00 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

شدت علائم زنبور گزیدگی به چند عامل بستگی دارد که شامل: نوع زنبور، محل گزش، تعداد گزش، حساسیت فرد گزیده شده به سم حشره است. مشکلات پزشکی ناشی از زنبور گزیدگی به دو دسته بزرگ تقسیم می شود :

الف - واکنشهای موضعی که ناحیه نزدیک به محل گزش را درگیر می کند:

·         درد، قرمزی، تورم، خارش در محل گزش

·         گاهی واکنشهای بزرگی (بزرگتر از cm۱۰) در طول ۳۶-۱۲ ساعت پس از گزش اتفاق می افتد.

·         عفونت باکتریائی پوست گر چه شایع است ولی در طول ۳۶-۱۲  ساعت اول پس از گزش و گاهی  حتی پس از چند روز اتفاق می افتد.

ب - واکنشهای حساسیتی و غیر موضعی ( که قسمتهای  مختلف بدن را که دور از محل گزش قرار دارند، گرفتار می کند.)

·         کهیر ( تورم خارش دار در روی سطح پوست )

·         ورم در ناحیه گلو و دهان یا هر دو

·         تنفس مشکل و صدا دار

·         تهوع و استفراغ

·         اضطراب

·         درد در قفسه سینه

·         کاهش فشار خون (حالت ضعف و بی حالی)

·         در موارد شدید کاهش هوشیاری فرد و تنفس بسیار مشکل و حتی مرگ.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی، آموزش،
برچسب ها: گزش زنبور،

تاریخ : چهارشنبه 22 بهمن 1393 | 10:26 ق.ظ | نویسنده : | نظرات

این روش جزء راحت ترین و آسان ترین روشهای آنالیز عسل است که یه کمک چند مواد آزمایشگاهی میتوان به شکری بودن وتقلبی بودن عسل پی ببرد به طوری که یک گرم ید و سه گرم یدور پتاسم را در 50 میلی گرم آب مقطر حل نمایید این مواد را میتوانید از فروشندگان لوازم آزمایشگاهی تهیه نمائید پس از مخلوط کردن مواد , مقدار کمی از عسلتان رادر داخل یک شیشه  کوچک  ریخته و چند قطره از این محلولتان را به آن بیفزائید و خوب مخلوط نمایید پس از چند ثانیه اگر رنگ عسلتان تیره شد نشان میدهد که عسلتان تقلبی و یا حاوی مقدار زیادی شکر میباشد و اگر رنگ عسل تغییری نیافت نشان دهنده خلوص بالای عسل است . این یک انالیز ساده به کمک مواد ازمایشگاهی است که همه میتوانند ان را انجام بدهند شایان ذکر است که علت تغییر رنگ عسل واکنش شکر(ساکارز) یه یدور پتاسیم میباشد که آن را به رنگ ید که رنگ ارغوانی دارد تغییر میدهدو نشانگر مقادیر زیاد شکر در نمونه شما میباشد.
طبقه بندی: آموزش،

تاریخ : سه شنبه 21 بهمن 1393 | 08:19 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

خواندن 20 مورد زیر با این حشره هستی بخش بیشتر آشنا شوید....

1-زنبورهای عسل برای میلیون ها سال ساکن کره زمین هستند

2-زنبورهای عسل دوست طبیعت هستند و خاصیت گرده افشانی مهمترین عملکرد آنها می باشد

3-تنها حشره ای هست که غذایی درست می کند که توسط انسان خورده می شود

4-عسل تولیدی زنبورعسل تنها ماده ای است که تمام مواد لازم برای ادامه حیات را در بردارد شامل کربوهیدرات، آنزیم ها، مواد معدنی، ویتامین ها و آب. و تنها غذایی است که دارای آنتی اکسیدان پینوسمبرین (pinocembrin) است که این آنتی اکسیدان به بهبود عملکرد مغز کمک می کند.

5- زنبور عسل دارای 6 پا،  دو چشم مختلط که هرکدام حاوی هزاران لنز کوچک هست، 3 چشم ساده در بالای سر، 2 جفت بال، شکم و محل نگهداری شهد می باشد.

6-بالهای زنبور عسل به طور باورنکردنی سریع به هم می خورند؛ تقریبا 200 ضربه در هر ثانیه! و اینطوری صدای وزوز دلنشین( البته دلنشین برای زنبورداران) به وجود می آید.

7- هر زنبور عسل در هربار پرواز به خارج کندو بین 50 تا 100 گل را بازدید می کند. و در هروز حدود 10 بار به بیرون کندو پرواز می کند.

8- یک کندوی زنبور عسل تقریبا شامل 20000 تا 60000 زنبور عسل و یک ملکه است زنبورهای کارگر ماده هستند و در فصل کار بیشتر از 6 هفته عمر نمی کنند و تمام کارها را انجام می دهند.

9-ملکه زنبور عسل تا 5 سال عمر می کند و تنها زنبوری است که تخم می گذارد. در فصل تابستان که نیاز است کندو قدترتمند باشد ملکه روزانه 2500 تخم می گذارد.

10- زنبورهای نر بزرگتر از زنبورهای کارگر هستند و به جز جفت گیری هیچ کار دیگری نمی توانند بکنند حتی غذاخوردن!

11- هر کندوی زنبور عسل بوی مخصوص به خود دارد که به عنوان عامل شناسایی اعضا کندو به کار می رود.

12- تنها زنبورهای کارگر درهنگام احساس خطر نیش می زنند و البته خودشان نیز میمیرند. ملکه هم نیش دارد اما معمولا نیش نمی زند.

13- تقریبا نیش 1100 زنبور عسل برای انسان کشنده است.

14- اعضای یک کندو با نوعی رقص با هم ارتباط برقرار می کنند.

15- مغز زنبور عسل بیضی شکل و به اندازه کنجد هست ولی اما قابلیت ویژه ای برای یادگیری و به یاد آوری دارد و می تواند مسافتی را که طی کرده است محاسبه کند و منابع گل را به خاطر بسپارد.

16- 28 گرم عسل کافی است تا زنبورعسل بتواند دور کره زمین را پرواز کند

17- یک کندوی زنبور عسل برای جمع آوری  یک کیلوگرم عسل مسافتی معادل با 3 برابر دور کره زمین را طی می کند.

18-یک زنبور کارگر در طول عمر خود حدود 1 قاشق چایخوری عسل تولید می کند.

19- یک زنبورعسل می تواند به طور پیوسته شش مایل مسافت را با سرعت 15 مایل در ساعت طی کند.

20- قدرت بویایی زنبور عسل اینقدر قوی است که می تواند بین صدها نوع شهد گلهای مختلف تفاوت قایل شود و از چند متر آن طرف تر تشخیص می دهد کدام گل شهد دارد و کدام گرده.

هر چه شما بیشتر درمورد این حشره مفید  و محصولات بی نظیر آن بدانید بیشتر این مخلوق و خالق آن را تحسین می کنید. زنبور عسل در یک جامعه بسیار منظم تمام تلاشش را می کند تا وظایفش را به بهترین شکل انجام دهد. و یکی از محصولات آن عسل هست که خداوند از آن تعبیر به شفا کرده است.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی، مقالات،

تاریخ : سه شنبه 21 بهمن 1393 | 08:58 ق.ظ | نویسنده : | نظرات
یكی از راه هایی كه زنبورداران در شروع و در پایان فصل زنبورداری که طبیعت از لحاظ شهد و گرده بسیار فقیر می باشد، تغذیه زنبور عسل با شربت شكر به منظور تحریك تخم ریزی و افزایش پرورش نوزاد در كلنی، به منظور افزایش جمعیت كلنی می باشد. به هر حال كلنی های تغذیه شده با شربت شکر شروع به پرورش نوزادان خواهد كرد، اما در این حالت زنبورها از چربی ذخیره شده بدنشان استفاده خواهند كرد و در نتیجه وزن از دست داده و مقدار ازت، عناصر معدنی و ویتامین های بدنشان بشدت کاهش پیدا می کند و مرگ و میر در بین زنبوران افزایش می یابد. یعنی میزان پرورش نوزاد با طول عمر زنبورداران نسبت عكس دارد. یعنی هرچه میزان پرورش نوزاد بیشتر باشد طول عمر زنبوران پرورش یافته در این دوران كمتر است. در شرایط عدم دسترسی زنبوران جوان به گرده جهت تأمین نیازهای حیاتی خود به پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی سبب کاهش چشمگیر طول عمر آنها به میزان 50 درصد می شود. حال اگر این زنبوران جوان وظیفه پرورش و تغذیه لاروها را نیز بعهده داشته باشند،این عامل اخیر طول عمر زنبوران عسل را دو چندان كاهش می دهد و طول عمر این زنبوران به میزان 76 درصد کاهش خواهد داشت. توجه داشته باشید که كاهش طول عمر شامل كاهش طول عمر زنبوران پرستار و زنبوران تولید شده از لاروهای پرورش یافته در این شرایط سوء تغذیه می باشد.

درصورتی که در حدود 3-2 ماه قبل از شروع جریان شهد از مکمل های غذائی مناسب با نیاز های زنبور عسل استفاده شود جمعیت کندو به طرز چشمگیری (تا تقریباً 3-2 برابر) افزایش می یابد که البته افزایش جمعیت توأم با افزایش ذخایر بدنی زنبوران نیز می باشد، که این خود باعث می‌شود به همین میزان عسل بیشتری تولید شود.

اشاره به این نكته ضروری است كه متأسفانه زنبورداران با صرف هزینه بسیار بالا مبادرت به تغذیه تحریكی كلنی به منظور افزایش پرورش نوزاد و جمعیت کلنی می نمایند ولی غافل از آن هستند كه عدم توجه به دیگر نیازهای غذایی زنبور عسل مانند تأمین اسیدهای آمینه، ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب، باعث كاهش طول عمر زنبوران جوان می شود و به همین خاطر است که گاهی یك كندوی با داشتن به ظاهر 10 قاب جمعیت به اندازه یک کلنی 5 قاب جمعیت هم عملكرد ندارد!. تغذیه نامناسب و عدم بی توجهی به تامین کل نیازهای حیاتی زنبور عسل باعث اتلاف هزینه و سرمایه زنبوردار می شود. اگر زنبوردار بجای اینكه تمام هزینه های خود را صرف شربت دهی و تأمین انرژی كند به میزان حداقل 10 درصد را هم صرف تأمین دیگر مواد غذایی زنبور اعم از تأمین اسیدهای آمینه، ویتامین ها، مواد معدنی، اسید های چرب، آنزیم ها و... می نمود می توانست عملكرد و راندمان کلنی های خود را مخصوصاً در شرایط استرس زا برای زنبوران مانند فعالیت جمع آوری شهد و گرده، پرورش نوزاد، كوچ، بیماری، سرما و گرما افزایش دهد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی، آموزش،

تاریخ : دوشنبه 20 بهمن 1393 | 10:16 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

دانه های سرسیاه می توانید بر روی بینی، گونه ها، گردن و پشت رخ دهدوجود این دانه های سرسیاه روی پوست بسیار ناخوشایند  است و  بیشتر زنان با شیوه های مختلف سعی می کنند آن را از بین ببرند

چه عواملی  باعث بوجود آمدن دانه های سرسیاه می شود؟

شایع ترین  دلایل منافذ بسته، رژیم غذایی بد، عدم تعادل هورمونی و پوست چرب  می باشد. اما،چگونه از شر این دانه های سر سیاه خلاص شویم؟ ما در حال حاضر یک راه حل  اساسی را برایتان پیشنهاد میکنیم که می تواند دانه های سر سیاه را در عرض 5 دقیقه از بین ببرد

مواد لازم :

- نصف عدد لیمو

- چند قطره عسل

عسل  را بر روی لیمو زده  و با آن صورت را مالش می دهیمصورت خود را پس از 7 دقیقه بشویید.
برای اولین بار تفاوت را احساس خواهید کرد. پوست شما نرم تر،  و صاف و تمیز خواهد شد. شما می توانید این درمان  را چند بار در هفته تکرار کنید.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی، آموزش،
برچسب ها: درمان جوش سر سیاه،
دنبالک ها: مجله پزشکی دکتر سلام،

تاریخ : دوشنبه 20 بهمن 1393 | 08:58 ق.ظ | نویسنده : | نظرات

مغز زنبورها می تواند مسئله های ریاضی پیچیده ای را حل کند که رایانه ها برای حل آنها به چند روز زمان نیاز دارند. مغز زنبور که کوچک‌تر از نوک سوزن است، چنان سریع عمل می‌کند که بنا به گفته دانشمندان می‌تواند در یک ثانیه یک میلیون عملیات را تجزیه و تحلیل کند و انجام دهد و این بدان معناست که مغز زنبورها از هر رایانه‌ای در جهان سریع‌تر عمل می‌کند.

روزنامه گاردین نوشت : محققان موسسه رویال هالووی دانشگاه لندن می گویند این حشرات یاد می گیرند کوتاه ترین مسیر را برای پرواز بین گل ها بیابند. به این ترتیب در کمترین زمان ممکن به گل هایی که قرار است از شهد آنها استفاده کنند، دست می یابند.

رایانه ها برای چنین محاسبه ای باید طول همه مسیرهای احتمالی را اندازه گیری و سپس یکی را به عنوان کوتاه ترین راه انتخاب کنند. زنبورها برای حل کردن این معما از مغزی استفاده می کنند که به اندازه یک دانه علف است. دکتر نیگل راین از مدرسه علوم زیست شناختی موسسه رویال هالووی گفت: "زنبوهای جستجوگر هر روز مشکل جستجوی خود را سریعا حل می کنند. آنها از گل ها در محل های مختلف بازدید می کنند و از آنجائیکه پرواز انرژی زیادی می طلبد، آنها راهی را می یابند که به کمترین پرواز نیاز داشته باشد.

 همچنین دانشمندان دریافته‌اند که زنبورها برای مشاهده و دیدن اشیا و محیط از اشعه ماورای بنفش استفاده می‌کنند که دارای امواج کوتاهی است و این موجب می‌شود تا زنبورها اشیا را بسیار سریع‌تر از انسان‌ها ببینند و این به آنها اجازه می‌دهد تا هنگام پرواز و جستجوی غذا گل‌های دارای شهد را بیابد.

 تصاویر گرفته شده از چشم زنبورها نشان می‌دهد که چشم این حشره متشکل از ۳۰ لنز نوری فوق العاده است. به همین دلیل دانشمندان درصدد ساخت دوربین‌هایی بسان چشم زنبور هستندچشم زنبور متشکل از هزاران لنز کوچک شش گوشه‌ای است و دانشمندان دریافته‌اند، این ساختار چشمی زنبور به آن کمک می‌کند که ماورای جنگل‌ها را ببیند و مانع برخورد خود با اشیا به ویژه برخورد با پرندگان دیگر شود.

این محققان مصمم اند از این شیوه عمل زنبورها برای کمک به زندگی انسان معاصر که به شبکه هایی نظیر جریان ترافیک، اطلاعات اینترنت و زنجیره های تامین خدمات بازرگانی متکی است، در یافتن اهداف مورد نظر خود کمک کنند.


طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 19 بهمن 1393 | 11:01 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
پرونده فردی که متهم است با ادعای درمان بیماری با نیش زنبور باعث مرگ مردی مسن شده، در دادسرای جنایی تهران در حال رسیدگی است.

به گزارش شرق، این حادثه مرگ‌آور اواخر اردیبهشت به بازپرس کشیک قتل پایتخت اطلاع داده شد. آن زمان ماموران مرکز فوریت‌های پلیسی١١٠ در جریان مرگ مردی مسن قرار گرفتند و فهمیدند ٤٠زنبور پیرمرد بیمار را نیش زده و باعث مرگ او شدند.

به این‌ترتیب بازپرس جمشیدی، بازپرس شعبه‌سوم دادسرای امور جنایی تهران، دستور داد تیمی از کارآگاهان اداره ١٠ پلیس آگاهی در این‌باره تحقیق کنند. در آغاز تحیقات کسی باور نداشت مرد ٧٠ساله با نیش زنبور‌عسل کشته شده‌ باشد اما مظنون اصلی پرونده که مدعی درمان بیماری‌ها با کمک نیش زنبور بود، از صحت موضوع خبر داد.

این مرد که می‌گفت در طب سنتی متبحر است، در بازجویی‌های قضایی و پلیسی گفت: «از سال‌ها پیش بیماران زیادی را با روش‌های سنتی درمان کرده‌ام و تاکنون هیچ‌صدمه‌ای به کسی وارد نشده و نمی‌دانم چرا پیرمرد بیمار با نیش زنبورهای عسل که برای درمان سنتی کاربرد زیادی دارند، کشته شد.»

مدعی زنبوردرمانی ادامه داد: «این مرد از بیماری دیابت رنج می‌برد و وقتی نزد من آمد گفت با وجود مراجعه به پزشکان زیادی، موفق به درمان نشده‌ و شنیده که طب سنتی می‌تواند کارساز باشد. طبق آموخته‌هایم و تجربه‌ای که داشتم، تصمیم گرفتم پیرمرد را با زنبور‌های عسل درمان کنم به همین منظور ٣٠ تا ٤٠زنبور عسل را آماده و روز حادثه بیمار را در مطب بستری کردم و زنبورها را رها کردم. تصور می‌کردم این کار تاثیر مثبتی بر درمان بیماری پیرمرد بگذارد، اما ظاهرا اشتباه کرده بودم چراکه واکنش‌ها برعکس شد و متوجه شدم جان بیمارم به‌خطر افتاده است. سعی کردم او را نجات دهم اما کار از کار گذشته بود.»

 جسد پیرمرد در ادامه روند رسیدگی به پرونده، به پزشکی قانونی تهران انتقال یافت. وقتی خانواده متوفی تایید کردند پدرشان به دیابت مبتلا بود و داروهای شیمیایی در درمانش موثر نبود، تیم پلیسی به بررسی ادعای «زنبوردرمانی» پرداخت و پی برد زنبور‌درمانی برای هربیماری مناسب نیست و متخصص یا پزشک طب سنتی باید اطلاعات کامل از شرایط گوارشی، سلامت جسمانی و سن بیمار داشته باشد تا این روش ‌درمان را که از یونان باستان سرچشمه می‌گیرد و هنوز تردیدهایی درباره آن وجود دارد، تجویز کند. در این میان، پزشکی‌قانونی اعلام کرد احتمالا آلرژی احتمالی قربانی به نیش زنبورها مرگش را رقم زده است.

بازپرس جمشیدی پس از اعلام نظر پزشکی‌قانونی فردی را که مدعی درمان با نیش زنبور بود، به اتهام دخالت در امور پزشکی و نداشتن تخصص لازم مقصر تشخیص داد و به خاطر تسبیب در قتل شبه‌عمد، قرار کفالت ١١٠میلون‌تومانی برای او صادر کرد و پزشک‌عمومی را هم که یکی از اتاق‌های مطب خود را در اختیار او قرار داده بود، به‌خاطر تسبیب در قتل شبه‌عمد و همدستی با متهم ردیف‌اول با قرار کفالت صدمیلیون‌تومانی آزاد کرد. در حال حاضر تحقیقات پیرامون این پرونده ادامه دارد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 19 بهمن 1393 | 11:47 ق.ظ | نویسنده : | نظرات

علیرضا رنجبر ضرابی، اظهار داشت: امسال در استان همدان هزار و 832 تن عسل تولید شده که نسبت سال گذشته که هزار و 772 تن تولید داشته‌ایم تفاوت چندانی نداشته است. وی افزود: براساس سرشماری‌های صورت گرفته پس از سرشماری عمومی کشاورزی در همدان، 2 هزار و 175 نفر زنبوردار در استان همدان شناسایی شده‌اند که آمار زنبورداران سال گذشته 2 هزار و 99 نفر بوده است.

رنجبرضرابی با اشاره به اینکه همدان رتبه 9 کشور را از نظر تعداد زنبوردار در کشور دارد، عنوان کرد: براساس سرشماری‌های صورت گرفته تعداد کلنی‌های زنبورعسل امسال 208 هزار و 551 کلنی بوده که تعداد آنها در سال گذشته 197 هزار کلنی بود.

وی با اشاره به اینکه تمام نقاط استان در 6 ماه از سال امکان زنبورداری دارند، تصریح کرد: شهرستان رزن از نظر تعداد زنبوردار و نهاوند نیز از لحاظ تعداد کندو رتبه اول را در استان همدان به خود اختصاص داده‌اند. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان تاکید کرد: یک اتحادیه و 6 تعاونی در زمینه زنبور عسل در استان همدان فعالیت میکنند، این نهادها فعالیت‌هایی در زمینه کمک به زنبورداران دارند ولی انتظار سازمان از این نهادها بالا بوده و تنها باید به بسترسازی فعالیت زنبورداران اقدام کنند.

وی با اشاره به خواص دارویی و درمان عسل اشاره کرد و گفت: سرانه تولید عسل در استان همدن به ازای هر نفر برابر 980 گرم است که این رقم در سطح کشور نزدیک به 600 گرم بوده و این مسئله نشان از جایگاه ویژه عسل در بین مردم همدان دارد.

رنجبرضرابی زنبورداری را یک فعالیت سبز دانست و گفت: این فعالیت نه تنها هیچ آلایندگی برای کشاورزی ندارد بلکه با انجام گرده‌افشانی در افزایش راندمان تولید نیز موثر بوده و از این طریق زنبورداری به کشاورزان دارای مزارع بزرگ نیز پیشنهاد میشود. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان زنبور یک حشره مکمل طبیعت برشمرد و گفت: ارزش گرده‌افشانی زنبور 143 درصد بیشتر از تولیدات خود کندو همچون موم و عسل است و از طرفی کمترین وابستگی را به کشورهای خارجی دارد.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : شنبه 18 بهمن 1393 | 10:12 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

متاسفانه چند سالی است پدیده گرد و غبار تعدادی از استان های غربی و جنوبی کشور را از جمله استان های کردستان ،کرمانشاه ،ایلام ،همدان ،لرستان وخوزستان را فرا گرفته وآسیب های جدی از نظر تولید عسل و سایر فرآورده های کندو و کاهش جمعیت و در نتیجه ضعیف شدن و حتی از بین رفتن کلنی را فراهم نموده است .

 عوامل منفی که این شرایط را بر اثر این پدیده بوجود آورده:

1.       کاهش قدرت دید زنبور عسل و در نتیجه اشتباه در پیدا نمودن گل های شهد دار و گرده دار و حتی عدم پیدا نمودن کندو در مراجعت

2.       چسبیده شدن گرد و غبار به گلها امکان خروج شهد و گرده را برای زنبور سخت می کند.

3.       آلوده شدن گرده گل که غذای اصلی لارو ها می باشد کیفیت آن را پایین آورده و نقش منفی در سلامتی آن ایفا می کند.

4.       تراشه های زنبور عسل که عمل تنفس این موجود توسط آن انجام می گیرد کارایی ضعیف تری پیدا نکوده و  تنفس زنبور عسل به سختی انجام گرفته و حتی در موارد حاد سبب مرگ و میر این موجود می شود.

5.       کاهش حس بویایی ملکه و زنبوران عسل نر و در نتیجه اختلال در جفتگیری

6.       کاهش حس بویایی زنبوران کارگر و ضعیف شدن کارایی آنان در دفاع از کندو

پیشنهادات جهت تقلیل تاثیرات منفی این عامل :

1.       در صورت امکان کندوها را در محل هایی مستقر کنیم که که کمتر در مسیر این پدیده قرار داشته باشند.

2.       در هنگام مواجه شدن با این پدیده تغذیه کندو با شربت رقیق (شکر 1: آب 2) و کیک جانشین گرده

3.       دادن داروهای پیشگیری از بیماری های تنفسی نظیر نوزما
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی، آموزش،

تاریخ : شنبه 18 بهمن 1393 | 10:58 ق.ظ | نویسنده : | نظرات

تعداد کل صفحات : 2 :: 1 2

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic