تولیدکنندگان عسل گرچه برخلاف بسیاری از تولیدکنندگان بخش های دیگر اقتصادی با افزایش تقاضا مواجه بوده اند اما گرانی شکر به عنوان نهاده پرورش زنبور عسل، کام آنها را تلخ کرده است. از سوی دیگر دغدغه همیشگی شان که نداشتن بیمه تامین اجتماعی است، همچنان سد راه آنهاست و نگران آینده کاری شان هستند اما مسئولان می گویند مصوبه تامین هزینه بیمه زنبورداران از محل هدفمندی یارانه ها بزودی اجرایی می شود.

«رضا فروزنده» تولیدکننده عسل و پرورش دهنده ملکه زنبور عسل در گچساران کهگیلویه و بویراحمد به «ایران» گفت: جدا از گرانی شکر که مشکل بزرگی را برایمان رقم زده، داروی مورد نیاز برای پرورش زنبور عسل در بازار یافت نمی شود حال چه ایرانی چه خارجی! وی افزود: اما بزرگترین دغدغه زنبورداران نداشتن بیمه است. ما مجبور هستیم برای بیمه مشاغل آزاد ۷۰۰ هزار تومان پرداخت کنیم و این چالشی برای گرفتن نیروی کمکی است. متاسفانه این مشکلی است که سال هاست با آن مواجه هستیم و به نظر می رسد عزمی برای حل آن وجود ندارد. وی تصریح کرد: زنبوردارانی که کار تخصصی پرورش ملکه زنبور عسل انجام می دهند با مشکلات کمتری روبه رو هستند. در حال حاضر قیمت هر ملکه زنبور عسل ۱۲۰ هزار تومان است.

زنبوردار فقط تولید بلد است

در همین حال «اسد رضایی منش» رئیس تعاونی تولید عسل در آذربایجان غربی گفت: تعاونی ما ۴۰۰ عضو دارد و متاسفانه امسال به دلیل گرانی شکر حاشیه سود ما کم شده است. ما در حال حاضر به دلیل نداشتن نقدینگی لازم هر کیلو عسل را به صورت فله و عمده، با کیلویی ۴۰ هزار تومن می فروشیم. متاسفانه سود اصلی عسل تولیدی ما نصیب دلال می شود ضمن اینکه دل مان می سوزد که عسل طبیعی را که ما تولید کرده ایم در مواردی توسط برخی سودجویان با عسل تقلبی مخلوط می شود و سپس به دست مصرف کننده می رسد . وی نیز نداشتن بیمه را از موانع توسعه کار تولید عسل در استان می داند و می افزاید: ما فقط بلدیم چگونه تولید کنیم. وظیفه ما همین است ولی در بازاریابی و صادرات سررشته ای نداریم و این مساله خیلی به ضرر ما تمام شده است.

کار بدون بیمه

«فرهاد مشیر غفاری» مشاور معاون وزیر و مجری طرح توسعه زنبورداری کشور به «ایران» گفت: ما در کشور حدود ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار کلنی زنبور عسل داریم که در ۹۸ هزار زنبورستان سراسر کشور گسترده شده اند. در واقع در کشور ۹۸ هزار زنبوردار فعالیت می کنند که با احتساب کارگرانی که در این زنبورستان ها کار می کنند، جمعیت شاغل در این بخش به حدود ۱۵۰ هزار نفر می رسد. به گفته وی، در حال حاضر در همه استان های کشور زنبورداری انجام می شود اما بیشترین سهم تولید عسل در کشور مربوط به استان آذربایجان غربی و کمترین سهم به سیستان و بلوچستان تعلق دارد. استان های آذربایجان شرقی، فارس، اصفهان، اردبیل، گیلان، کرمانشاه، مازندران، گیلان، خراسان رضوی، کردستان و لرستان در رتبه های بعدی قرار دارند. مجری طرح توسعه زنبورداری کشور تصریح کرد: ایران با تولید سالانه ۱۱۲ هزارو ۵۰۰ تن عسل رتبه چهارم تولید عسل دنیا و نیز مقام چهارم تعداد کلنی زنبور عسل جهان را در اختیار دارد. مشیر غفاری با اشاره به اینکه ایران به دلیل وجود طبیعت منحصر به فرد و گل ها وگونه های گیاهی متنوع و فراوان مناطق کوهستانی و دشتی، حداقل ۵۲ نوع عسل دارد، افزود: بسیاری از انواع عسل کشور خاصیت دارویی داشته و به عنوان غذا و دارو مورد استفاده قرار می گیرد. وی در پاسخ به گلایه زنبورداران کشور به خاطر نداشتن بیمه تامین اجتماعی توضیح داد: این مساله دغدغه اصلی زنبورداران و ماست که توسط وزارت جهاد کشاورزی ودر راستای حل این مشکل زنبورداران، همواره آن را پیگیری کرده ایم، به طوری که در سال ۹۲ مقرر شد از محل هدفمندی یارانه ها رقمی بابت حق بیمه زنبورداران به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود که حدود ۳ تا۴ هزار نفر از زنبورداران نیز توانستند از این طرح بهره مند شوند اما متاسفانه به دلیل عدم تامین اعتبار لازم، این طرح، به یکباره متوقف شد. با پیگیری های صورت گرفته این مساله بار دیگر در بهمن ماه سال گذشته در کمیسیون کشاورزی مجلس مصوب شد که باز هم از محل هدفمندی یارانه ها اعتبار طرح تامین شود ولی با پایان یافتن کار مجلس پیشین این مساله دوباره مسکوت ماند ولی به زنبورداران این نوید را می دهیم که ما این قضیه را تا رسیدن به نتیجه دلخواه که همانا حل مشکل زنبورداران است، رها نمی کنیم. زنبورداران نگران نباشند چون تامین اعتبار بیمه زنبورداران مصوب مجلس است و ا ن شاءالله این دغدغه چند ساله زنبورداران رفع می شود.

وی همچنین در پاسخ به دیگر مشکل زنبورداران درخصوص گران شدن شکر به عنوان نهاده پرورش زنبور گفت: هر کندوی عسل سالانه حدود ۱۰ کیلوگرم شکر نیاز دارد که با احتساب کندوهای موجود در کشور بخش پرورش زنبور سالانه به ۱۰۰ هزار تن شکر نیاز دارد. جا دارد که این را هم توضیح بدهم که برخی به غلط تصور می کنند که زنبورداران شکر را برای تولید عسل تقلبی می خواهند اما این گونه نیست و در واقع زنبورها در فصل بهار و تابستان کار و تلاش می کنند تا عسل را به عنوان خوراک برای زمستان ذخیره کنند که ما انسان ها این ذخیره غذایی آنها را از دسترس شان خارج می کنیم پس طبیعی است که برای زنده ماندن زنبور عسل باید غذایی به جای آن جایگزین کنیم. به گفته وی، سال گذشته که شرکت بازرگانی دولتی در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی بود، ۲۳ هزار تن شکر با قیمت دولتی را تامین کردیم که بین زنبورداران توزیع شد. البته این میزان شکر کافی نبود ولی به هر جهت گوشه ای از مشکل زنبورداران را حل کرد. اما در ۷ ماه گذشته که این شرکت از زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی خارج و به مجموعه وزارت صمت ملحق شد شکری برای زنبورداران تامین نشد. البته همچنان تا رفع مشکل تامین شکر به عنوان نهاده مورد نیاز زنبورداران موضوع را پیگیری می کنیم. در حال حاضر متاسفانه زنبورداران برای تامین شکر آزاد با مشکلاتی مواجه هستند.

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین درخصوص تاثیر کرونا بر صنعت زنبورداری گفت: به هر جهت زنبورداران در بهمن و اسفند که همزمان با تردد و جابجایی زنبورداران بین استان های سردسیر و گرمسیر با مشکلاتی روبه رو بودند که با مکاتبات و پیگیری مستمر مرتفع شد ولی پس از آن مشکل خاصی به دلیل کرونا وجود ندارد. ضمن اینکه به دلیل اینکه عسل سطح ایمنی بدن را بالا می برد، تقاضا برای این محصول نیز چند ماه است بالا رفته است. وی با اشاره به اینکه عسل ایران از جمله بهترین عسل های دنیا به لحاظ کیفیت است، تصریح کرد: ما برندهای معروفی در عسل داریم و در حال حاضر پیگیر اجباری شدن استاندارد عسل هستیم که این مساله می تواند بسیار به بحث صادرات کمک کند. به گفته وی، برخی برندهای عسل ایرانی که کیفیت بالایی دارند در کشور های حاشیه خلیج فارس حتی تا کیلویی نیم میلیون تومان هم خریدار دارند و این مساله نشان می دهد ما در بازار جهانی عسل حرف های زیادی برای گفتن داریم.

آذربایجان غربی بزرگترین تولید کننده عسل کشور

در همین حال «میرعلی اصغر موسوی» کارشناس مسئول تولید عسل سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی به «ایران» گفت: استان ما به دلیل داشتن طبیعث مثال زدنی مهم ترین قطب تولید عسل کشور است. آذربایجان غربی یک میلیون و ۳۴۵ هزار کلنی زنبور عسل دارد که از این تعداد یک میلیون و ۲۰۰ هزار کلنی مدرن است. وی افزود: استان آذربایجان غربی در سال گذشته با تولید ۲۱ هزار و ۵۰۰ تن عسل مقام اول کشوری را به خود اختصاص داده است. میانگین تولید عسل در این استان از کلنی های سنتی ۵.۵ کیلو گرم و مدرن ۱۷ کیلوگرم است. این صنعت در استان ۶ هزار و ۱۶۵ نفر شغل مستقیم ایجاد کرده است. موسوی خاطرنشان کرد: خوی ۵۰ درصد عسل استان را تولید می کند. این کارشناس عسل درخصوص مشکلات زنبورداران گفت: متاسفانه زنبورداران نسبت به سایر بهره برداران کشاورزی در بحث اعطای تسهیلات در اولویت آخر هستند. از سوی دیگر بحث نداشتن بیمه که بحث امنیت شغلی آنها را به خطر می اندازد، از مشکلات همیشگی زنبورداران است. گرانی شکر نیز امسال مشکلات زیادی برای زنبورداران فراهم گرده است. موسوی خاطرنشان کرد: متاسفانه صادرات عسل ناچیز است و بیشتر زنبورداران با مشکل بازاریابی و صادرات مواجه هستند.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 2 شهریور 1399 | 09:47 ق.ظ | نویسنده : | نظرات