کریم ذولفقاری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در حاشیه برگزاری دومین نمایشگاه عسل و فرآورده های این محصول در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این طرح تمامی علاقه مندان به صورت رایگان در دوره های آموزشی شرکت داده می شوند و پس از اخذ امتیازهای قابل قبول سه تا 6 کندوی زنبور عسل دریافت می کنند.
وی اضافه کرد: اگر تحویل گیرنده گان کندوها در 6 ماه فعالیت موفق به افزایش کندوها با حفظ کیفیت عسل تولیدی شوند تسهیلات بانکی به آن ها تعلق می گیرد تا کار خود را گسترش دهند.
به گفته ذولفقاری این طرح در راستای کارآفرینی و اشتغالزایی دانش آموختگان و علاقه مندان عرصه کشاورزی انجام می شود تا بتوان سهم اشتغال عرصه کشاورزی را در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی ایفا کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه این استان به دلیل قرار گیری در رشته کوه های زاگرس از قدیم محل مناسبی برای پرورش زنبور عسل است افزود: هم اکنون این رشته برای سه هزار و 400 نفر به صورت مسقتیم در این حرفه مشغول بکار هستند.
به گفته وی میانگین تولید عسل در کندوهای این استان حدود هفت کیلوگرم است و به علت کیفیت بالا، هر کیلوگرم عسل تولیدی استان کردستان بین 150 تا 200 هزار ریال بالاتر از محصول سایر استان ها به فروش می رود.
وی ادامه داد: جهادکشاورزی علاوه بر تامین امنیت غذایی به دنبال ارتقای سرانه مصرف مردم از این تولید ها بوده و سعی می شود سرانه مصرف کردستانی ها از 700 گرم در هرسال را به یک کیلوگرم رساند.
کردستان در دامنه ها و دشت های پراکنده سلسله جبال زاگرس میانی قرار گرفته و زنبورداران این استان سالانه حدود یک هزار تن علس تولید می شود که طبق پیش بینی های سازمان جهاد کشاورزی این میزان در سال 95 به یک هزار و 200 تن می رسد.
حدود 163 هزار کندوی زنبور عسل در این استان وجود دارد و از این تعداد 152 هزار (93 درصد) کلنی مدرن و 11 هزار (7 درصد) کلنی بومی است.
دومین نمایشگاه عسل و فرآورده های زنبور عسل صبح امروز (یکشنبه 25 مهر) در سالن پردیس سینما بهمن سنندج با حضور جمعی از تولید کنندگان عسل استان کردستان روز یکشنبه در سالن پردیس سینما بهمن در سنندج گشایش یافت.
نمایشگاه عسل و فرآورده های زنبور عسل به همت تعاونی زنبورداران سنندج و 12تولید کننده از 25 مهر تا 4 آبان 95 دایر شده است.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : چهارشنبه 5 آبان 1395 | 03:02 ب.ظ | نویسنده : | نظرات