به گزارش خبرنگار ایانا، مدیرعامل اتحادیه زنبورداران ایران‌زمین در بازدید از بزرگ‌ترین مجتمع ساخت ادوات زنبورداری، گفت: سال گذشته یک زنبوردار، بدهی ۶۰ میلیون تومانی خود را با افزایش تولید ژل رویال، تسویه حساب کرد.

عفت رئیسی‌سرحدی با اشاره به تولید هشت گرمی ژل رویال تا پیش از این از هر کندو، افزود: اکنون این مقدار به ۵۰۰ گرم نیز رسیده و سود قابل توجهی را نصیب زنبوردار کرده است؛ البته این موضوع به استفاده از ادوات جدید نیز مربوط می‌شود که باید چنین ابزارهایی به تولید انبوه برسد.

به گفته وی، اکنون حدود ۷,۵ میلیون کندو و حدود ۷۵ هزار زنبوردار در کشور وجود دارد که آمار نسبتاً بالایی است؛ بنابراین مراتع و منابع ما دیگر امکان گسترش کمی در این شغل را ندارد. به همین دلیل باید به سمت کیفی کردن محصولات حرکت کرد. به‌عنوان مثال، اگر تاکنون ۱۲ کیلوگرم از هر کندو برداشت می‌شده، باید این مقدار به ۱۵ کیلوگرم برسد.

رئیسی‌سرحدی خاطرنشان کرد: این امر محقق نمی‌شود، جز با مکانیزاسیون و استفاده از ابزار و ادوات جدید و مدرن. وی در پایان اظهار داشت: کارخانه‌هایی نظیر "هفت‌گوهر" که تجهیزات مورد نیاز زنبورداران را به‌صورت کاملاً صنعتی و مدرن تولید می‌کنند، باید مورد حمایت قرار بگیرند، زیرا خروجی کار این کسب‌ وکارها افزایش بهره‌وری در تولید است که یکی از بزرگ‌ترین اهداف مسئولان به‌شمار می‌رود. آن هم در صنعتی مانند زنبورداری که به اندازه دیگر صنایع، سرمایه‌پذیر نبوده و جذابیت چندانی برای سرمایه‌گذاران ندارد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : دوشنبه 3 آبان 1395 | 02:33 ب.ظ | نویسنده : | نظرات