رکنی در همایش هم‌اندیشی سهامداران و مدیران صندوق حمایت از توسعه زنبورداری کشور که در سالن نعمتی جم وزارتخانه برگزار شد، گفت: بحث آموزش در کنار تامین نهاده‌ها، می‌تواند باعث افزایش بهره‌وری شود و اقتصاد خانوارهایی که فعالیت زنبورداری دارند را بهبود بخشد و تولیدات کیفی و کمی بیشتری را در پی داشته باشد.

وی با بیان این که باید تلاش کنیم صنعت زنبورداری کشور از تولید تک‌محصولی خارج شود، گفت: برای توسعه چندجانبه عسل، علاوه بر تولید عسل، تولیدات دیگری همچون تولید ژل رویال، بر موم، گرده و ... را نیز باید داشته باشیم که در این میان تولید ژل رویال از اتفاقات مهمی است که می‌تواند ارزآوری اقتصادی بسیار بالایی برای زنبورداران داشته باشد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، بر هدف‌گذاری تولید حدود یک کیلوگرم ژل رویال از هر کندوی زنبور عسل تاکید کرد و گفت: با انجام آموزش‌های لازم و استفاده از تجارت و تکنیک‌ها و اساتید کشورهای دیگر از جمله چین که در امر تولید ژل رویال بسیار موفق بوده‌اند، می‌توان به این امر دست یافت.

وی افزود: خوشبختانه امسال تولید ژل رویال بر روی 40 کندوی زنبور عسل آغاز شده که با توجه به واکنش‌های ژنتیکی، بحث محیطی، چگونگی تغذیه و همچنین پشتکار و همت زنبورداران، توانسته‌ایم حدود 20 تا 25 کیلوگرم ژل رویال از این میزان کندوی زنبور عسل تولید کنیم.

این مسوول اظهار داشت: انتظار ما استمرار افزایش تولید ژل رویال به عنوان ماده غذایی ارزشمند است به طوری که این ماده غذایی با دارا بودن جنبه دارویی، تجارت، صادرات و ارزآوری می‌تواند اقتصاد زنبورداران را تقویت کند.

به گفته وی، قیمت ژل رویال حدود 300 تا 500 دلار است و در کشور ما تا حدود هفت تا هشت میلیون تومان معامله می‌شود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که نزدیک به هفت میلیون کلنی زنبور عسل در کشور وجود دارد، تصریح کرد: از این میزان کلنی زنبور عسل، با متوسط حدود 11 کیلوگرم، نزدیک به 80 هزار تن عسل در کشور تولید می‌شود.

به گفته وی، ایران هفتمین کشور از نظر تولید عسل در دنیاست به طوری که حدود 4.5 درصد تولید عسل دنیا مربوط به ایران است و سرانه تولید و مصرف بیشتر از متوسط جهانی است اما به لحاظ تعداد کلنی چهارمین کشور در دنیا هستیم، بنابراین به تناسب تعداد کلنی که داریم میزان تولید پایین است و متوسط تولید از هر کلنی نسبت به متوسط جهانی پایین‌تر است.

این مسوول خاطرنشان کرد: با اصلاح نژاد، انجام کارهای ژنتیکی و ... می‌توان در صنعت زنبورداری کشور تحول ایجاد کرد و قدم‌های بلندی در افزایش تولید برداشت به طوری که در کلنی‌های زنبور عسل اگر از هر کندو بتوانیم یک کیلوگرم عسل بیشتر برداشت کنیم می‌توانیم تولید را افزایش دهیم.

رکنی با بیان این که در حال حاضر کشورهای مختلفی به دنبال توسعه ارتباطات با ایران هستند گفت: تفاهم‌نامه ‌ای بین ایران و آفریقای جنوبی در زمینه پرورش زنبور عسل و تولید عسل منعقد شده که امیدواریم در استمرار این برنامه‌ها، بتوانیم زمینه صادرات عسل را از طریق آفریقای جنوبی به عنوادیگر کشورها فراهم کنیم.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی بر فرهنگ‌سازی حضور زنیورداران در مزرعه تاکید کرد و گفت: در این راستا پیشنهاد تشکیل کارگروه گرده‌افشانی با مشارکت سه معاونت زراعت، باغبانی و تولیدات دامی را داده‌ایم که با این کار مشترک، اهمیت گرده‌افشانی بیشتر ظهور و بروز پیدا کند و این حشره مفید در مزارع ما مورد استفاده قرار گیرد.

وی بر فرهنگ‌سازی استفاده از این ماده غذایی مهم و اهمیت جنبه دارویی و درمانی در تغذیه تاکید کرد و گفت: با انجام کارهای آموزشی و ترویجی توسط تشکل‌ها و صندوق، برپایی نمایشگاه‌های عرضه محصول و ... می‌توان در جهت فرهنگ‌سازی تلاش کرد.

رکنی خاطرنشان کرد: امروز به همت تشکل‌ها و صندوق توسعه زنبورداری کشور، بیش از 15 میلیارد تومان سرمایه وارد صندوق زنبورداری شده است که از طریق این سرمایه می‌توان اقدامات اثربخشی در بحث آموزش در بخش زنبورداری کشور انجام داد.

در ادامه این همایش، از سامانه معاملات صنعت زنبورداری کشور نیز رونمایی و از آقایان محمدرضا کوهی و سلیمانی به عنوان برگزیدگان صنعت زنبورداری کشور که در زمینه ژل رویال موفقیت کسب کرده بودند، تقدیر شد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : سه شنبه 13 مهر 1395 | 11:29 ب.ظ | نویسنده : | نظرات