عیسی میرزایی مدیر گروه امور تولیدات زنبور عسل وزارت جهاد کشاورزی در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: درآمد اغلب زنبورداران در دنیا از سه طریق یعنی تولید عسل و بچه گیری، گرده افشانی و سایر تولیدات جانبی زنبور عسل ( ژل رویال، زهر، گرده گل، بره موم و ...) حاصل می شود در حالی که درآمد اغلب زنبورداران در ایران بیشتر از طریق تولید عسل و بچه گیری است.

وی همچنین اظهار داشت : تاکنون در بحث گرده فشانی و سایر محصولات جانبی زنبور عسل در ایران فعالیت نظام مندی صورت نگرفته است از اینرو می طلبد صنعت زنبورداری کشور از تک محصولی خارج و از فرصت های اقتصادی دیگر این صنعت از قبیل تولید ژل رویال، زهر زنبور، گرده گل، بره موم و ... بیشتر بهره برداری شود.

مدیرگروه امور تولیدات زنبور عسل وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه "زنبور عسل یک توان بالقوه است و هنوز به بالفعل در نیامده است "، گفت: ظرفیت های بی بدیل این صنعت در ایران مغفول مانده است.

وی در ادامه از تشکیل ستاد گرده افشانی زنبور عسل در وزارت جهاد کشاورزی خبرداد و افزود: توانایی زنبور عسل در زادآوری و بازسازی مراتع و جنگل ها پرواضح و بر کسی پوشیده نیست.برای مثال باغات بادام و سیب 100 درصد وابسته به گرده افشانی است و این گرده افشانی هم باید به وسیله زنبور عسل انجام شود.

میرزایی تصریح کرد : با توجه به اینکه زنبور عسل در بحث افزایش محصولات کشاورزی نقش بسیار مهمی دارد و همگان بر این مهم واقف هستند و متاسفانه از ظرفیت های زنبور عسل در ایران بصورت نظام مند استفاده نمی شود.

وی در ادامه آموزش را ضامن توسعه و رونق صنعت زنبور داری در کشور برشمرد و بیان داشت: با توجه به پوشش گیاهی بی نظیر در ایران و ظرفیت بالای اقتصادی زنبور عسل انتظار رونق و شکوفایی این صنعت بیش از گذشته احساس می شود از اینرو می طلبد همه مسئولان به ویژه زنبورداران به این مهم توجهی ویژه داشته باشند.

یک فعال صنعت زنبور داری در کردستان نیز در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: سه تا چهار هزار نفر در این استان به شغل زنبورداری مشغول هستند.

وی از تولید سالانه هزار تن عسل در کردستان خبرداد و افزود: مرغوب ترین عسل کشور به دلیل برخورداری از پوشش گیاهی غنی در این استان تولید و به بازار مصرف عرضه می شود.

مرتضی شمس از فعالان صنعت زنبور عسل استان همدان هم در مصاحبه با رادیو اقتصاد ضمن اظهار رضایت از حرفه زنبور داری اظهارداشت:در حال حاضر با 220 کندوی عسل روزگار خوشی می گذراند و با تولید ژل رویال، تولید عسل ارگانیک، گرده گل و پرورش ملکه امرار معاش می کند.

وی افزود که سال گذشته زنبوردار نمونه استان بوده و بصورت میانگین سالانه 12تا 15 کیلوگرم عسل طبیعی، 300 گرم گرده گل در هر کندو و ... برداشت می کند.

این زنبوردار نمونه در ادامه از برداشت سه تن عسل طبیعی طی سال گذشته خبر داد و افزود: استان همدان به دلیل داشتن گونه های متنوع گیاهی و شرایط طبیعی مطلوب مستعد پرورش زنبور عسل است.

وی خاطرنشان کرد: این صنعت نقش مهمی در توسعه صادرات، اشتغال، تولید، ارزآوری، و دیگر شاخص های اقتصادی نقش بی بدیلی ایفا می کند.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : دوشنبه 31 خرداد 1395 | 02:06 ب.ظ | نویسنده : | نظرات