بهزاد حیدری 37 سال سن دارد و یکی از زنبورداران موفق پارس آبادی در روستای اجیرلو است. او از 30 سالگی و بخاطر علاقه به زنبورداری این کار را آغاز کرده است، علاقه ای که باعث شده بگوید من از بودن در كنار آنها و نیش زدن آنها لذت می برم، سختی های کار را دوست دارم و یک شبه به دنبال طی کردن ره صد ساله نبودم.

این کارآفرین نمونه عرصه اقتصاد مقاومتی در این خصوص می گوید: زنبورداری را از هفت سال پیش با 2 كندو شروع كردم و با تسهیلاتی كه از بسیج سازندگی ناحیه پارس آباد در راستای اقتصاد مقاومتی به ارزش 300 میلیون ریال دریافت كردم، توانستم تعداد كندوها را به 380 گسترش داده و وسعت بیشتری به کارم دهم.

 

حیدری با بیان اینكه زنبور داری تاثیر خوبی در حوزه خودکفایی و تامین معاش زندگی‌ام ایجاد کرده است، اظهار كرد: زنبور داری را به خاطر علاقه شروع کردم و اکنون حدود هفت سال است به همراه همسرم در این عرصه فعالیت داریم.

این زنبوردار پارس آبادی، کسب تجربه را مهمترین معیار در پرورش زنبور عسل دانسته و می گوید: در زنبورداری هر چقدر پیشرفت کنی بازهم می بینی عقب هستی، من الآن هر چه که یاد گرفتم و تجربه کسب کردم بازهم می بینم باید بیشتر یاد بگیرم در کنارش از زنبورداران دیگر و باتجربه ها هم کمک می گیرم.

این کارآفرین بسیجی در مورد درآمد این شغل می افزاید: به صورت میانگین سالانه 20 الی 30 میلیون تومان درآمد داریم. خدا را شكر دو نفر در همین كار مشغول هستند و خانواده ما وبال گردن دولت نیست. برای دیگران هم شغل ایجاد كرده ایم. خدا را شكر كه نان بازویمان را می خوریم، برای مردم محصول با كیفیت تولید می كنیم و روزی حلال بدست می آوریم.

 

حیدری می گوید: مشكلی از بابت فروش عسل ندارد و عسل های تولید شده وی را دوستان و آشنایان چه در شهرستان و چه از استان ها و مناطق دیگر از وی خریداری می کنند و به آن صورت برای بازار آن مشکلی ندارد اما  در صورت ایجاد کارخانه بسته‌بندی عسل تولیدی و ایجاد بازار فروش باعث رونق زنبورداری در منطقه می شود.

وی عنوان کرد: این روزها كه مردم با مشكلات اقتصادی دست و پنجه نرم می كنند بد نیست به سراغ مشاغلی بروند كه نه تنها سرمایه و امكانات بسیار زیادی نیاز ندارد بلكه هم در راستای تولیدات داخلی و اقتصاد مقاومتی گام برداشته و هم درآمد مناسبی را برای خود تامین خواهند كرد.

 

این کارآفرین بسیجی با اشاره به اینكه در كنار زنبورداری به كار كشاورزی هم مشغول است، اظهار می كند: كسانی كه می گویند شغل نیست اینها بهانه ای بیش نیست چرا كه شغل بسیاری وجود دارد كه تنها به همت و تلاش خود فرد بستگی دارد و الان بسیاری از جوانان این شهرستان با همین تسهیلات اعطایی بسیج سازندگی در راستای اقتصاد مقاومتی توانسته اند علاوه بر ایجاد تولید باعث اشتغال خود و حتی دیگران شوند.

این کارآفرین عرصه اقتصاد مقاومتی در توصیه به افرادی كه قصد ورود به پیشه زنبور داری دارند، گفت: برای شروع كردن كار زنبور داری نیاز به داشتن سرمایه زیاد نیست بلكه زنبور75داری را می توان از 2 یا 3 كندو آغاز كرد و به مرور افزایش داد.

 

این زنبوردار که در هفته بسیج در نمایشگاه اقتصاد مقاومتی که در پارس آباد برپا شده است محصولات خود را ارائه کرده می گوید: اگر چنین نمایشگاههایی در همه جای استان برگزار شود تا عسل آن منطقه در بین مردم جا بیفتد و شناخته تر شود کار بسیار مناسبی خواهد بود.

حیدری خاطرنشان كرد: بنده در طول سال هیچ گونه شکری به زنبوران نمیدهم و عسلم نیز مورد تایید آزمایشگاهی معتبر می باشد و تنها تمركزم را روی تولید عسل طبیعی گذاشته ام و علاوه بر فروش عسل، سالیانه چندین ملكه و زنبور بفروش می‌رسانم که این نشانه افزایش تعداد افرادی است که به این شغل وارد شده‌اند و اگر خدا بخواهد از سال آینده به دنبال تولید ژل رویال كه جزء كیمیاترین داروی گیاهی در دنیا بوده و در زنبورستان بسیار كم تولید می شود، خواهم بود.

 

وی در پایان با بیان اینكه سختی های زیادی در این راه كشیده است، از عدم حمایت برخی ارگانهای ذیربط گلایه كرد و گفت: متاسفانه جهاد کشاورزی كه متولی طرح های اینچنینی است اصلا از من حمایت نكرد و با اینكه چندین بار برای وام 3 میلیونی مراجعه كردم بهایی به من نداد و تنها شركت قیزل كندی و بسیج سازندگی شهرستان پارس آباد بود كه از من حمایت كرد و جا دارد از همین جا از بسیج سازندگی سپاه حضرت عباس(س) استان اردبیل و همچنین بسیج سازندگی ناحیه پارس آباد كه حامی اصلی من برای ادامه پرورش زنبورداری بودند قدردانی كنم.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی، گالری تصاویر،

تاریخ : سه شنبه 10 آذر 1394 | 03:10 ب.ظ | نویسنده : | نظرات