عفت رئیسی سرحدی مدیر عامل اتحادیه زنبورداران درخصوص صادرات عسل اظهار داشت: عمده صادرات عسل ایران به کشور های حاشیه خلیج فارس، ترکیه، کردستان عراق و افغانستان است که سالانه هزار الی 1500 تن عسل از طریق بازارهای پیله‌وری به این کشور های صادر می‌شود.

 وی با اشاره به درخواست چین برای صادرات 5 هزار تن عسل گفت: در واقع این میزان عسل برای تحقق درخواست چینی‌های در کشور وجود دارد اما تا کنون به ساز و کارمشترکی برای قیمت محصول نرسیده‌ایم.

 رئیسی درادامه گفت: صنعت زنبور عسل به سبب اینکه زیر بخش دام وطیور است و از طرفی این بخش مشکلات خاص خود را دارد و گفتنی است که   دولت در برنامه چهارم و پنجم توسعه به این این صنعت توجهی نداشته، درحالی که در کشورهای توسعه یافته برای زنبور داران امتیازات ویژه‌ای قائل هستند.

 مدیر عامل اتحایده زنبورداران بیان کرد: مهم‌ترین چالش صنعت عسل نداشتن ردیف بودجه و وجود شبه عسل در بازار به سبب حذف استانداردهای اجباری و تشویقی است وبه همین خاطر خواهان استقلال صنعت زنبور عسل هستیم زیرا تا این امر صورت نگیرد ردیف بودجه نخواهیم داشت.

 وی تصریح کرد: در کشورهای درحال توسعه و توسعه یافته با وجود کاهش هزینه‌های تولید و افزایش برداشت امتیازاتی همچون سوبسید و یارانه برای زنبورداران در نظر می‌گیرند زیرا این صنعت تنها صنعتی است که در حفظ اکوسیستم‌ها ،افزایش بهره وری و از بین رفتن گونه‌های گیاهی تأثیر  دارد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : دوشنبه 18 آبان 1394 | 03:13 ب.ظ | نویسنده : | نظرات