محمود حجتی در بازدید از شرکت سهامی زراعی گلپایگان، با بیان اینکه کشاورزی محدود در مزرعه نیست، اظهار داشت: با وجود مشکلاتی که در مزارع کشاورزی از قبیل محدودیت آب، خدمات و گرفتاری های اقلیمی وجود دارد لیکن بخش عمده ای از مشکلات تولیدکنندگان، محصولی است که تولید می شود و مشخص نیست که بتوان آن را با قیمت مناسب به فروش رساند.

وی به یکی از نکات مهم ایجاد شده (ارزش افزوده) اشاره کرد و افزود: محصولی که با مشکلات عدیده در بخش های کشاورزی و دامداری تولید می شود قبل از رسیدن به دست مصرف کننده ایجاد ارزش افزوده می کند که تولید کننده و منطقه از نظر توسعه ای از نعمات ارزش افزوده برخوردار نمی شود.

وزیر جهاد کشاورزی از نحوه تولید خوراک دام انتقاد کرد و گفت: دانه ای که در اختیار تولیدکننده طیور قرار می گیرد یکی از دغدغه های صنعت طیور و دامپروری است به این دلیل که از سوی تولیدکننده حقیقی یا حقوقی انجام نمی شود که می توان این امر را با راه اندازی تعاونی در سطح شهرستان، منطقه و استان به منظور زدودن اجحاف و ضابطه ای برای قیمت گذاری ایجاد کرد.

حجتی با اذعان به اینکه ما راهی جز تشکیل نظام صنفی و تعاونی ها نداریم، تصریح کرد: یکسری از خدمات را باید دولت تقبل کند که پیگیری آن برعهده وزارت جهاد کشاورزی است به ویژه در بخش بیمه زنبورداران که گفته شده جزء بخش کشاورزی نیست و نبود تشکیلات نظام صنفی کشاورزی در این مواقع مشهود است که در این زمینه باید از همکاران بخش کشاورزی و نماینده مجلس کمک گرفته شود.

وی با تأکید بر اینکه نظام صنفی کشاورزی کشور بالاترین پشتوانه ها را می تواند داشته باشد، یادآور شد: تمام مسایل و جوانب مربوط به نیروی انسانی، تولید، بازار کشاورزی داخلی و خارجی در راستای خدمت به مردم کشور است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تمام زیرشاخه های کشاورزی جزء کشاورزی است، بیان داشت: باید با همدلی، کمک و نگاه به آینده کشاورزی در مزارع با تلاش بیشتر، انتخاب بذر مناسب، علم و تکنولوژی با تکیه بر تجهیز، نوسازی، تسریع و آماده سازی، استفاده از روش های آبیاری مناسب کشاورزی را در راستای نیل به اقتصاد مقاومتی گسترش دهیم.

حجتی با بیان اینکه باید کشاورزی از حالت کنونی خارج شود، افزود: شرکت های سهامی زراعی باید منشأ و محل توسعه کشاورزی در کشور باشند ضمن اینکه الگویی برای درون و بیرون از مزرعه بوده و اقداماتی که در توان کشاورزان نیست را انجام دهند.

وی در پایان با اشاره به اینکه در سال زراعی گذشته با کاهش ۱۸ درصد بارش نسبت به سال قبل مواجه بودیم، اظهار کرد: این در حالی است که با توجه به نیاز کشور باید در بخش کشاورزی و در سطح ملی بالاترین رشد را در کشور داشته باشیم.

توجه به بخش کشاورزی مانع از مهاجرت خواهد شد

در ادامه سید محمدحسین میرمحمدی نماینده مردم شهرستان های گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ظرفیت ایران در بخش کشاورزی در رده بالایی قرار دارد، اظهار داشت: در راستای رشد، توسعه و خودکفایی در بخش کشاورزی باید با مردمی که ولایت مدار هستند، قدم های بلندی برداشته شود.

وی افزود: مردم از دولت تدبیر و امید انتظار دارند آنگونه که توجه ویژه ای در بحث بهداشت و درمان شده است به بخش کشاورزی نیز اهمیت دهند تا از مهاجرت بی رویه جمعیت به دلیل نبود اشتغال در شهرهای کوچک اقدام شود که در این زمینه دولت و مجلس آمادگی دارند تا گام های اساسی در راستای مطالبه مردم بردارند.

 قبل از سخنان وزیر جهاد کشاورزی چند تن از نمایندگان بخش های مختلف کشاورزی شهرستان های گلپایگان و خوانسار، دیدگاه ها، نظرات و مشکلات خود را در راستای رفع آن بیان کردند.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : دوشنبه 11 آبان 1394 | 03:34 ب.ظ | نویسنده : | نظرات