تبلیغات
شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداران قائم شهر - ریزگردها تولید عسل را 90 درصد کاهش داد/ درخواست زنبورداران از معصومه ابتكار
رئیس اتحادیه زنبورداران شهرستان لنده عامل اصلی كاهش 90درصدی تولید عسل در شهرستان لنده را ناشی از پدیده گرد و خاك عنوان كرد و از رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خواستار رسیدگی فوری به این وضعیت شد. به گزارش پایگاه خبری صبح زاگرس، محمد حسین تقی زاده ضمن اشاره به خواص دارویی و درمانی و خوراكی عسل اظهاركرد: عسل یك ماده غذایی سرشاراز ویتامین و خواص دارویی است.

 وی افزود: عسل یكی از مواد غذایی مرود استفاده عموم مردم جهان است كه خواص درمانی و مغذی آن باعث تسكین دردها و افزایش قدرت فكر و ذهن می باشد.

 رئیس اتحادیه زنبورداران شهرستان لنده تصریح كرد: متاسفانه در سالهای اخیر پدیده گردوخاك باعث از بین رفتن بیش از 90درصد میزان تولید عسل در شهرستان لنده و استان كهگیلویه وبویراحمد شده است.

 وی تاكید كرد: در كشورهای اروپایی میزان تولید عسل به ازای هر كلنی بین 40 تا 50كیلو گرم می باشد كه متاسفانه در سالهای اخیر به واسطه گردوخاك ها و وجودریزگردها میزان تولید عسل مناطق گرمسیری بین 4 الی 6كیلو نهایتاً در شرایط آرمانی به 10كیلو در هر كلنی رسیده است.

 تقی زاده اظهاركرد: میزان خسارت ناشی از گرد وخاك به مزارع پرورش زنبورعسل در استان كهگیلویه وبویراحمد به خصوص مناطق گرمسیری بین 80تا 90درصد می باشد كه باعث نابودی زنبورستان های مردم این مناطق شده است.

 رئیس اتحادیه زنبورداران شهرستان لنده تصریح كرد: تداوم گرد وخاك و نشستن آن بر روی گلها و درختان باعث استشمام گردو خاك توسط زنبورهای عسل و باعث انتقال بیماری به لار در كندو می شود كه همین انتقال باعث از بین رفتن كل كلنی و آلودگی كلی زنبورستان می شود.

 وی تاكید كرد: افزایش بیماری های نظیر لوك اروپایی، لوك آمریكایی ، نوزما، كنه واروآ، كلارآ و آکاراپیس بعد از گرد وخاك ها و ریزگردها باعث از بین رفتن محصولات ما در این چند سال گذشته شده است.

 تقی زاده اظهاركرد: وجود هاگ ناشی از بیماری های ذكر شده باعث ماندگاری 40ساله در زنبورستان می شود كه تنها راه ازبین بردن و مقابله با آن سوزاندن كندو و چال كردن آن در شعاع 2كیلومتری از زنبورستان است.

رئیس اتحادیه زنبورداران شهرستان لنده از رئیس سازمان محیط زیست كشور خواست تا ضمن رسیدگی به وضعیت زنبورداران رفع مشكلات آنان را در  دستوركار خود قرار دهد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : چهارشنبه 14 مرداد 1394 | 02:16 ب.ظ | نویسنده : | نظرات