مهدی محمدی فرماندار قائم شهر بعد ازظهر پنج شنبه 27 فروردین 94 طی بازدید از واحد زنبورداری زنبوردار نمونه استانی، عسل را درمان همه بیماریها دانست و اظهار داشت: بایستی به پرورش دهندگان عسل در حوزه تولید ، تکثیرو بسته بندی کمک کرد و آموزشهای لازم را به آنان ارائه کرد.

وی با بیان اینکه زنبورکمک کار و نگهبان قوی در حفظ و حراست محیط زیست است، اذعان کرد: همه دستگاه های ذیربط باید تلاش کنند تا تکنولوژی زنبورداری بصورت علمی فراگیر شده و بعنوان یک شغل سالم به جوانان جویای کار معرفی شود.


فرماندار قائم شهر اظهار امیدواری کرد زنبورداران با تجربه و زبده ، دانش اندوخته زنبورداری را حفظ کرده و به نسل جوانتر منتقل کنند.

فرزین فرهادی، مدیر جهاد و کشاورزی قائم شهر از وجود حدود ۴۳ هزار کندوی عسل و ۴۳۰ هزار زنبور عسل در شهرستان قائم شهر و سیمرغ خبر داد و اظهار داشت: این کندوها زیر نظر اتحادیه زنبورداران فعالیت داشته و در سال گذشته ۴۳۲تن عسل را تولید کرده اند.

مدیر جهاد کشاورزی قائم شهر با اشاره به اینکه زنبورها با گرده افشانی خود نقش مهمی را در افزایش محصولات کشاورزی و باغات مرکبات ایفا می کنند، گفت: زنبور عسل یکی از مفیدترین حشراتی است که تاکنون شناخته شده است و این حشره علاوه بر تولید عسل که بهترین ماده غذایی بوده و خواص دارویی و شفابخشی بسیاری دارد در گرده افشانی گیاهان و ثبات ساختار طبیعت نقش فوق العاده ای دارد.

وی افزود : دانشمندان زیست محیطی دنیا معتقدند اگر این حشره با کاهش جمعیت و یا انقراض نسل مواجه شود حیات در کره زمین به سرعت دچار رکود و مشکلات غیر قابل کنترلی خواهد شد.

علی حاجیان برنجستانکی یکی از زنبورداران نمونه استانی ساکن روستای برنجستانک شهرستان قائم‌شهر نیز در این بازدید با اشاره به اینکه برای تولید و گسترش زنبورداری هرگز امکانات و تسهیلاتی اختصاص نیافت، گفت: اگر حمایت‌های لازم انجام گیرد، تولید عسل برای کشور ارزش اقتصادی مناسبی را ایجاد می‌کند. وی که با تولید سالانه هر کندو، 23 کیلوگرم، رکورددار تولید عسل در قائم‌شهر است، می‌افزاید: با حمایت مسئولان و ایجاد امکانات مناسب تلاش می‌کنم عنوان زنبوردار نمونه کشوری را نیز از آن خود کنم.
علی حاجیان برنجستانکی زنبوردار نمونه استانی  زنبورعسل را موجب احیا و بقای طبیعت دانست و اظهارداشت : درکل مراتع و باغات ، بدون زنبور و گرده افشانی بذر گیاهان و لقاح میسر نخواهد بود.

وی که به جهت انتخاب ملکه ، تولید بالا و ثبت مشخصات و رکوردگیری در استان مازندران رتبه اول را کسب کرده است، اذعان کرد: میانگین رکورد تولید عسل درشهرستان قائمشهربه ازای هر کندو ۱۰.۲ کیلوگرم در سال است که ما توانسته ایم با استفاده از فناوری روز ، انتخاب ملکه از بهترین نژاد و تهیه غذای غنی برای ملکه این رقم را به ۲۳ کیلوگرم در هر کندو ارتقاء دهیم.

این زنبوردار مازندرانی با بیان اینکه  هر کیلوگرم گرده مخصوص تغذیه زنبورها با نرخ ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزارتومان و ژله رویال هر گرم ۱۰۰ هزار تومان فروخته می شود ، گفت : متأسفانه به علت عدم هماهنگی بین تولیدکنندگان ، تعاونی های زنبورداری و سیستم های دولتی ، قیمت عسل توسط تجار عسل تعیین می گردد و از سوی دیگربعلت عدم وجود ردیف بودجه ای، اراده  تسهیلات لازم از سوی بانک ها به زنبور داران صورت نمی گیرد.

یادآور می شود جناب آقای علی حاجیان برنجستانکی عضو شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداران قائم شهر بوده و علاوه بر اینکه خود و فرزندانش در پرورش زنبور عسل فعالیت دارند برای سه کارگر هم ، اشتغال زایی نموده است. در اینجا تبریک صمیمانه هیئت مدیره شرکت تعاونی زنبورداران قائم شهر را خدمت آقای حاجیان تقدیم نموده و برای ایشان توفیق و موفقیت روزافزون از خداوند منان آرزومندیم.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،
برچسب ها: انتخاب زنبوردار قائم شهری بعنوان زنبوردار نمونه استان مازندران، زنبوردار نمونه ٰ مازندران،

تاریخ : جمعه 28 فروردین 1394 | 11:17 ق.ظ | نویسنده : | نظرات