تبلیغات
شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداران قائم شهر - برگزاری کارگاه آموزشی بیماری نوزما و کنه واروا در شهرستان چناران
رئیس شبکه دامپزشکی چناران در این خصوص گفت: بیماری نوزما یک بیماری انگلی است که هر سه نوع زنبور کندو را مبتلا می‌کند و در سرتاسر دنیا منجمله اروپا، استرالیا و همچنین در آمریکا وجود دارد و بدلیل انتشار ناپیدای آن به این بیماری (قاتل نامرئی) گفته اند. همچنین بیماری واروا (Varroasis) یکی از بیماریهای خطرناک زنبوران عسل می‌باشد که به وسیله کنه ای به نام واروا جاکو بسونی (Varroa Jacobsoni ) ایجاد می شود. این مایتها انگل لارو ، شفیره و زنبوران بالغ می باشند و به همین دلیل خطر زیادی برای صنعت زنبورداری محسوب می شوند.
دکتر سیاح افزود: این بیماری با علائمی نظیر وجود مدفوع قهوه ای جلوی دریچه پرواز،زنبوران مریض و مرده، ضعف کندو، تلفات زمستانه، تلفات ملکه، کاهش فعالیت زنبوران صحرا رو در کلنی، زنبوران ناتوان در پرواز، زنبوران چسبیده به ساقه های گیاهان،  زنبوران با شکم متورم، لرزش بال ها و از سوی دیگر زنبوران در وضعیت خاص به دور هم جمع می شوند. همچنین مایتهای واروا، انگلهای خارجی زنبوران عسل هستند و با چشم قابل رؤیت اند. آنها داخل سلولهای نسل و روی بدن زنبورعسل یافت می شوند در هر دو صورت، آنها از طریق دیوارة بدن از همولنف (خون) زنبور تغذیه می کنند. در صورت آلودگی شدید، نسل به درستی تکامل نمی یابد و ممکن است همانند زنبوران بالغ کاملاً طبیعی باشند ولی نقص عضو داشته باشند و آن تعداد از زنبوران که نقص عضو نشان نمی‌دهند، ضعیف بوده و عمر آنها تا حدود زیادی کاهش می یابد.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در این شهرستان 31 هزار و 500 کندوی زنبور عسل موجود می باشد لذا جهت حفظ سطح کیفیت و کمیت عسلهای تولیدی، آشنائی و آموزش زنبورداران با بیماریهای زنبور لازم و ضروری می باشد از طرفی به منظور افزایش سطح دانش و آگاهی زنبورداران این کلاسهای آموزشی با موضوع برای 80 نفر از زنبورداران برگزار شد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : سه شنبه 19 اسفند 1393 | 09:13 ب.ظ | نویسنده : | نظرات