تبلیغات
شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداران قائم شهر - معاون جهادکشاورزی مازندران: ۴۷۵۹ زنبوردار در پرورش عسل در مازندران فعالیت می کنند

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، از فعالیت بیش از چهار هزار و ۷۵۹ نفر زنبوردار در امر پرورش زنبور عسل در مازندران خبر داد.

حسین نگهدار در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در ساری اظهار کرد: بالغ بر 384 هزار کلنی زنبور عسل در استان وجود داشته که معادل 99 درصد آن مدرن و مابقی به صورت سنتی است.

وی افزود: تعداد 10 هزار و 475 ملکه زنبور عسل جهت توزیع بین زنبورستان های استان از طریق بخش خصوصی تولید شد.

نگهدار گفت: از نظر تعداد بهره بردار و کلنی ها شهرستان های بابل، سوادکوه و قائم شهر به ترتیب مقام اول تا سوم را در استان دارد.

وی بیان کرد: در حال حاضر در مجموع 32 واحد صنایع وابسته به زنبور عسل در استان فعال هستند.

به گفته نگهدار، تعداد 874 کلنی زنبور عسل با همکاری زنبورداران استان زیر پوشش پروژه ثبت مشخصات و رکوردگیری قرار گرفته است.

وی، حاصل نگهداری و پرورش این تعداد کلنی زنبور عسل در استان را تولید بیش از سه هزار و 283 تن عسل عنوان کرد و افزود: مازندران از نظر دارا بودن تعداد کلنی زنبور عسل، رتبه پنجم و از تعداد زنبور دار رتبه سوم و در زمینه تولید عسل مقام چهارم را بر اساس سرشماری سال 91 در کشور به خود اختصاص داده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران از سرشماری کلنی های زنبور عسل استان همزمان با سایر استان‌های کشور از سوی این معاونت و با همکاری مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ها، اتحادیه زنبورداران و شرکت های تعاونی زنبورداران شهرستان ها از ششم مهر تا 11 مهرماه 92 خبر داد.

وی افزود: تحقق این موضوع در راستای تدوین آمار مستند در استان، مستلزم همکاری دستگاه های ذیربط نیروی انتظامی در سطح استان مازندران است.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : سه شنبه 16 مهر 1392 | 12:34 ق.ظ | نویسنده : | نظرات