تبلیغات
شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداران قائم شهر - زنبورداران مناطق سردسیر با400هزار کلنی به هرمزگان مهاجرت کرده اند
ابراهیم طغرلی سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا تعداد زنبورداران مهاجرکننده به این استان را یکهزارو 700 نفراز استانهای اصفهان، خراسان رضوی، مازندران، لرستان،البرز، گلستان، زنجان، فارس و آذربایجان شرقی و غربی ذکر کرد که نسبت به سال گذشته 10درصد افزایش یافته اند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان ازاقلیم مناسب به خصوص هم زمانی گل دهی درختان و درختچه های کوهستانی در ارتفاعات کوه گنو، هماگ و زاکین ومراتع بعنوان مهم ترین مزیت این استان در اسکان و پذیرایی از زنبورداران کوچنده نام برد.

طغرلی خاطرنشان ساخت: مهاجرت کلنی زنبورهای عسل به هرمزگان از اواسط آذرماه آغاز و بازگشت آنها نیز به استانهای مبداء از فروردین سال بعد شروع می شود.

دراطلاعات منتشره معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان از ازدیاد تعداد زنبورها و درنتیجه افزایش شمارکلنی ها، جوان کردن ملکه زنبورعسل و درآخر نیز آماده نمودن کندوها برای تولید عسل بهاره بعنوان دیگر اهداف کوچ زنبورداران مناطق سردسیر کشور به این استان عنوان شده است.

دراین اطلاعات از اقلیم مناسب به همراه یک میلیون و 100 هزار هکتار درختان جنگلی،سه میلیون و 500 هزار هکتار مرتع به همراه 60هزار هکتار نخلستان و باغ مرکبات وگلدهی آنها در زمان اسکان زنبورداران کوچنده در هرمزگان بعنوان مهم ترین مزیتهای این استان در پذیرش و خدمات رسانی به آنان اعلام شده است.

' دراطلاعات منتشره گروه امور تولیدات زنبور عسل وزارت جهاد کشاورزی' آمده است: ایران با دارا بودن بیش از پنج میلیون 600هزارکلنی زنبور عسل مدرن و بومی و تولید سالانه 71هزارو 250تن عسل بعنوان یکی از 10 کشور برتر تولیدکننده عسل دنیا مطرح است.

در سرتاسر جهان از 67 میلیون کلنی زنبور عسل، یک میلیون و 500 هزار تن عسل تولید می شود که جمهوری اسلامی ایران از نظر تعداد کلنی پنج و نیم درصد و میزان تولید، 3.1 درصد تولید عسل دنیا را به خود اختصاص داده است.

هم اکنون در کشور حدود 65 هزار نفر در حوزه زنبورداری فعالیت دارند که در نتیجه فعالیت آنان علاوه بر رفع نیاز داخلی، سالانه سه هزار و 700 تن عسل نیز به خارج از کشور صادر می شود.

طبق این اطلاعات هم اکنون ایران از نظر تعداد کندوی زنبورعسل در رتبه چهارم و میزان تولید عسل نیز در رده هشتم جهان قرار دارد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،
دنبالک ها: منبع خبر - ایرنا،

تاریخ : سه شنبه 30 دی 1393 | 02:23 ب.ظ | نویسنده : | نظرات